Koniec Symbiana

Dziś firma Nokia oficjalnie poinformowała o tym, że 808 PureView jest ostatnim smartfonem tej marki, opartym na systemie operacyjnym Symbian OS. Wygląda więc na to, że zastosowane w nim wydanie, Nokia Belle, jest ostateczne i nie należy spodziewać się nowych wersji.


Jeszcze przez 3 lata użytkownicy systemu Symbian mogą liczyć na wsparcie techniczne. Wszystko dzięki porozumieniu między Nokią a firmą outsourcingową Accenture, która prócz wchłonięcia 2,8 tys. pracowników Nokii, ma zapewnić dalszy rozwój oprogramowania do 2016 roku. Od teraz jedynym systemem operacyjnym obecnym w high-endowych telefonach Finów będzie platforma Windows Phone.

Początki Symbiana sięgają 1997 roku. Wtedy powstał jako wspólny projekt firm Ericsson, Motorola, Nokia oraz Psion, które chciały stworzyć uniwersalną platformę, z której korzystać miała cała czwórka. Podstawą projektu był EPOC, a więc system operacyjny firmy Psion, nad którym prace rozpoczęto w latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku. W 2007 roku pojawił się Apple iPhone, z systemem iOS, a rok później firma Google wystartowała z Androidem. Trzy lata później Nokia przejęła na siebie całą kontrolę nad platformą Symbian, chcąc ją jeszcze wtedy ratować, ale żadne działania nie odnosiły pozytywnych skutków. Dziś Symbian jest na wymarciu. W czwartym kwartale ubiegłego roku system ten znajdował się w zaledwie 2,6 procenta wszystkich sprzedanych smartfonów. Dla porównania znacznie młodszy Android zgarnął aż 72%.

Informacja i całość tekstu – pclab.pl/news52259.html

Written by: Maciej Bukała

4 komentarze Added

Join Discussion
 1. Piotr Kowalik 25-01-2013 |
  I tym samym Nokia dużo straci, bo gdyby utrzymali produkcję telefonów typu E52/C5, to ludzie nadal by kupowali w milionach. A tak najwięcej zyska Samsung :/
 2. marek 25-01-2013 |
  Szkoda, lubię Symbiana
 3. maciej 27-01-2013 |
  Tak jak powyżej napisaliście, brakuje na rynku telefonu takiego długo-dystansowca z rodzaju e52 czy c5. Bez wątpienia znalazły by się rzesze nabywców. Mój kolega pracuje u jednego z operatorów i bardzo dużo osób pyta o takie słuchawki. Producenci telefonów albo są ślepi albo zawodzi komunikacja na lini z konsumentem bo mimo realnych potrzeb nadal nie widać następców takich telefonów.
 4. rado 30-01-2013 |
  Nie tylko klasyczne telefony na Symbianie są fajne, smartfony również. Porzucenie Symbiana i MeeGo to największy błąd Nokii, ale cóż - skoro szefem została osoba dbająca o dobro innej, a nie własnej firmy.... Co do Androida - spełniła się stara zasada: gorsze rozwiązanie wyparło lepsze.

Leave Your Reply