Plus i Cyfrowy Polsat zwiększają zasięg LTE

Cyfrowy Polsat i Polkomtel wkrótce zwiększą zasięg mobilnego internetu. Aero2, Mobyland i CenterNet przyspieszają bowiem rozbudowę sieci dzięki współpracy z Polkomtelem. Korzystanie z istniejącej już infrastruktury operatora pozwoli szybciej i oszczędniej powiększać zasięg. Wszystkie wymienione spółki należą do grupy kapitałowej Zygmunta Solorza-Żaka.
Główny problem przy budowie nowych stacji bazowych to uzyskanie wszelkich pozwoleń budowlanych, co wydłuża proces inwestycji. Obecnie Aero2, Mobyland i CenterNet posiadają ponad 1 tys. masztów dla usługi HSPA+, w tym ponad 600 masztów dla usług LTE. Ich liczba regularnie rośnie, a w ostatnim czasie wzrost ten nabrał tempa dzięki ścisłej współpracy z Polkomtelem – na jednym maszcie dostępne będą trzy technologie: LTE, HSPA+ oraz GSM.

– Chcielibyśmy skorzystać tak, jak robi to wielu innych operatorów, z możliwości wejścia na istniejące już site-y. Chcielibyśmy zastosować implementacje naszych site-ów, oczywiście wszystko zgodnie z przepisami i prawem, ale to znacząco powinno przyspieszyć nasz proces inwestycyjny, czyli rollout sieci – mówi w rozmowie z agencją Newseria Adam Kuriański, prezes Aero2.

 Polkomtel posiada maszty w całej Polsce, więc wszędzie tam, gdzie będzie to możliwe i potrzebne z punktu widzenia rozwoju naszej sieci, chcielibyśmy z nich skorzystać – dodaje.

Obecnie usługi szerokopasmowego internetu HSPA+ docierają do ponad 24 tys. miejscowości, a LTE do blisko 1,6 tys.

(ź) telix.pl

Written by: Maciej Bukała

3 komentarze Added

Join Discussion
  1. Kuba 02-04-2012 |
    Pięknie ale nie prawdziwe. Na całą Bydgoszcz 3 maszty, zasięg w/g mapy na Gdańskiej pełny tzn wewnątrz też a faktyczny : żaden ,żadnego połączenia z LTE nawet przy pomocy anteny. Fachowcy z Plusa proponowali abym założył jakąś antenę kominową. Internet mobilny czy coś innego ? Wygląda mi to na to, że próbują zarobić na "weż na próbę " to taż kosztuje i to nie mało. Pozdrawiam
  2. Marcin 02-04-2012 |
    Kuba, może masz zepsuty modem bo ja mieszkam na parterze i zasięg wewnątrz mam 3 krechy, a jak wystawie na parapet to nawet full. W Bydgoszczy jak na początek to się postarali.
  3. Kuba 07-04-2012 |
    Modem jest w porządku na Lelewela i Produkcyjnej osiąga szybkość 25 i 12, ping około 60

Leave Your Reply