Test: Nokia E6

Nokia E6 to kolejny przedstawiciel biznesowych telefonów fińskiego producenta z wbudowaną klawiaturą QWERTY. Model E6 to bezpośredni następca bardzo udanego, przez wielu cenionego modelu E72, który zdobył nawet nagrodę w 2010 roku w postaci wyróżnienia w kategorii Produkt Roku – rozwiązanie mobilne dla biznesu. Czy Nokia E6 jest godna polecenia dla biznesmenów obecnie korzystających z modelu E72? Czy może E6 być dobrym konkurentem dla niedawno zaprezentowanej i przetestowanej przeze mnie Nokii E7 Communicator? Zapraszam do lektury testu.


Zestaw

Wraz z telefonem w małym, ekologicznym pudełku znajduje się:

 • Bateria BP-4L
 • Wydajna ładowarka AC-15e
 • Stereofoniczny zestaw słuchawkowy WH-207
 • Kabel USB CA-179

Zestaw, jak na tak zaawansowany telefon, jest moim zdaniem nieco wybrakowany. Nie ma w nim karty pamięci (aczkolwiek telefon posiada aż 8 GB pamięci wbudowanej) oraz jakiegoś bardziej prestiżowego akcesorium typu skórzany pokrowiec lub pasek na rękę (Nokia E72 została wyposażona w takie akcesoria). Miłą niespodzianką był dla mnie kabel USB o „normalnej” długości. Wcześniejsze przewody USB dodawane do urządzeń marki Nokia były krótkie do tego stopnia, że niewygodnie się z nich korzystało.

Obudowa

Telefon E6 został zamknięty w solidnej obudowie wykonanej z metalu, szkła oraz plastiku. Wszystkie elementy są ze sobą dobrze spasowane. Nowa Nokia wyróżnia się spośród innych telefonów pełną klawiaturą QWERTY, która została umieszczona pod ekranem, co stanowi przedni panel telefonu. Ekran pokryty został naturalnym szkłem, przez co szybka wyświetlacza nie zostanie szybko zarysowana. Zastosowany wyświetlacz w Nokii E6 jest o niespotykanej dotąd w tego typu telefonach rozdzielczości VGA (640×480), która na powierzchni 2,46 cala robi piorunujące wrażenie dla oka. Wyświetlane obrazy na E6 są świetnej jakości, nawet przy pełnym słońcu wyświetlacz nie traci na czytelności. Względem E72 nowa Nokia oferuje również dotykowy wyświetlacz, który został wykonany w technologii pojemnościowej i znakomicie reaguje na dotyk.

Nad wyświetlaczem znajduje się głośnik emitujący dźwięk z połączeń telefonicznych, aparat służący do wideo-rozmów, czujnik zbliżeniowy oraz czujnik światła. Poniżej wyświetlacza umiejscowiona została belka z przyciskami służącymi do odbierania rozmów i ich kończenia, klawisze służące do nawigowania telefonem oraz zestaw przycisków skrótów. Pod tymi klawiszami znajduje się pełna klawiatura QWERTY, dzięki której wprowadzanie tekstu jest bardzo szybkie i przyjemne. Porównując klawiaturę E6 z tą w modelu E72, subiektywnie stwierdzam, że ta zastosowana w E6 jest bardziej komfortowa. Prawy bok telefonu został zagospodarowany przez zestaw klawiszy służących do regulacji natężenia dźwięku, znajduje się tam również przycisk odpowiedzialny za komendy głosowe oraz znany z innych modeli suwak służący do blokowania ekranu telefonu. Po drugiej stronie zamontowany został jedynie port USB, który służy zarówno do ładowania telefonu, jak i przesyłania danych. Obok tego złącza znajduje się również dioda informująca o ładowaniu baterii. W modelu E6 nie zabrakło również tradycyjnego dla Nokii wejścia 2 mm służącego do ładowania telefonu, który zostało zainstalowane na dole smartfonu. Na samej górze zamontowano przycisk włączania telefonu oraz port słuchawek (jack 3,5 mm), ale także – co po części nieco mnie zaskoczyło po testowaniu Nokii E7 – slot kart pamięci microSD. Port USB oraz kart pamięci są zabezpieczone przez zaślepki, które są dość średnio przemyślane, a na pewno niezbyt wygodne do ich częstego otwierania.

Tył telefonu tworzy głośnik odpowiedzialny za emitowanie dzwonków telefonu i muzyki oraz aparat o rozdzielczości 8 Mpx wspomagany dwoma diodami LED. Na dole po lewej stronie znajduje się miejsce na przyczepienie do telefonu smyczy bądź paska. Tylna klapka wykonana została ze stali, która osłania wymienną baterię BL-4L, jaką można spotkać też w modelu E52. Przyznam szczerze, że możliwość zdjęcia tylnej klapki i wymienienia baterii pozytywnie mnie zaskoczyła, gdyż ostatnio przyglądając się nowym smartfonom fińskiego producenta (choćby wspomniana E7, czy też N8, N9) nie oferują możliwości rozebrania telefonu w celu wymiany akumulatora (zapewne celowy zabieg, gdyż po 2 latach taka bateria będzie nadawała się do wymiany, a co za tym idzie będzie trzeba kupić nowy telefon).

Jak wcześniej wspomniałem, Nokia E6 jest solidnie wykonana, co po ostatnich modelach tej serii nie było aż tak oczywiste (choćby model E52). Urządzenie dobrze leży w dłoni, jego wymiary to 115.5 x 59 x 10.5 mm przy wadze 135 g. Początkowo telefon wydaje się być dość duży i ciężki, aczkolwiek wystarczyło kilka godzin, by przyzwyczaić się gabarytów i wagi. Telefon, który testowałem był w wersji srebrnej, a co za tym idzie takiego samego koloru była klawiatura – przez co czasami na słońcu (zwłaszcza zanim wyłączy się białe podświetlenie klawiatury) ciężko jest zobaczyć nadruk na niej. Myślę, że problem ten nie występuje w wersji czarnej, która zapewne większości biznesmenów będzie bardziej odpowiadać.

System

Najnowsza biznesowa propozycja od Nokii działa tradycyjnie w oparciu o otwartą platformę firmy Nokia – system Symbian. Zgodnie z planami fińskiego giganta, Nokia E6 pracuje przy pomocy najnowszej wersji tego systemu – Symbian Anna. Zmiany, które względem poprzedniej wersji (przeznaczonej na telefony z dotykowym interfejsem) są głównie zauważalne w postaci szybszej pracy telefonu oraz zmian czysto kosmetycznych w postaci zmiany wyglądu ikonek w menu. Nowy wygląd znacznie bardziej przyciąga uwagę niż dotychczas. Sprawia, że obsługa telefonu jest znacznie bardziej intuicyjna. Duży wpływ też ma na to szybsze działanie telefonu. Osobiście muszę przyznać, że Symbian Anna może zyskać nowych fanów. W Nokii E6 zastosowano procesor pracujący z częstotliwością 680 MHz ARM 11 przy 256 MB pamięci RAM oraz 1 GB pamięci ROM. W najnowszym smartfonie nie zabrakło również dobrego procesora graficznego z OpenGL 2.0, który umożliwia wyświetlanie grafiki 3D (choćby w grach). Model ten też posiada pamięć wbudowaną 8 GB oraz możliwość rozbudowania o maksymalnie dodatkowe 32 GB za pomocą kart microSD.

Oprogramowanie telefonu jest przede wszystkim stabilne. Podczas testów nie odnotowałem żadnego zawieszenia się urządzenia, co do tej pory w telefonach z systemem Symbian było dla mnie nie do pomyślenia ;-). Szybkość działania również nie budzi żadnych zastrzeżeń, choć do idealnie szybkiego działania nowemu smartfonowi od Nokii troszkę brakuje. E6, podobnie jak wszystkie telefony z tej serii (choć nie tylko) posiada diodę informującą o nowym zdarzeniu (nieodebrane połączenie lub nowa wiadomość). Niestety, lampka informująca świeci dość słabo i została umieszczona pod środkowym przyciskiem nawigacyjnym, który w moim przypadku jest srebrny, w związku z czym trudno jest zauważyć, że przeoczyliśmy połączenie. Po naciśnięciu owego klawisza wyświetla się ekran blokady klawiatury wraz z godziną i najważniejszymi wskaźnikami, w tym informującymi o nieodebranym połączeniu, czy też nowej wiadomości.

Rozmowy

E6 to telefon biznesowy. Z samej definicji telefonu biznesowego można wywnioskować, że powinien mieć dopracowane podstawowe czynności, jaką jest na pewno jakość rozmów. Dotychczas nie narzekałem na jakość oferowaną przez urządzenia Nokii skierowane dla biznesu. Niestety, model E7 rozczarował mnie pod tym względem. Jednakże Nokia E6 uratowała honor Eseries w moich oczach oferując wyśmienitą jakość połączeń telefonicznych! Rozmówcę słychać doskonale: głośno, czysto i wyraźnie! Również moi rozmówcy nie skarżyli się na problemy ze zrozumieniem tego, co ja do nich mówię. E6 bardzo mnie zadowoliła swoją jakością dźwięku. Szkoda, że Nokia dopuściła do wydania modelu E7, który w moim mniemaniu powinien być w tej materii dużo bardziej dopracowany. Zarówno rozbudowany rejestr, jak i bardzo pojemna książka telefoniczna (ograniczona tradycyjnie do pamięci telefonu) nie różni się niczym szczególnym względem starszych wersji tego systemu.

Wiadomości

Biznesowy przedstawiciel Nokii obsługuje zarówno wiadomości tekstowe SMS, jak i multimedialne MMS oraz e-mail. Do obsługi tych ostatnich wiadomości Nokia przygotowała specjalną aplikację. Wygodna klawiatura bardzo ułatwia wprowadzanie tekstu i wysyłanie nawet długich wiadomości. Wszystkie wyświetlane są w chmurkach przypominających dialog. W porównaniu do telefonów opartych na platformie S40, nowa Nokia bez problemu wyświetla w taki sposób nawet bardzo długie wiadomości bez potrzeby rozwijania chmurki.

GPS

Tradycyjnie Nokia instaluje do wszystkich swoich urządzeń swoje autorskie mapy Ovi, które zasługują na pochwałę. Moduł GPS wbudowany w smartfona znakomicie radzi sobie nawet przy niesprzyjających warunkach pogodowych przy wykorzystaniu opcji aGPS (wspomaganie bazujące na stacjach telefonii komórkowej). Sama aplikacja do nawigowania jest bardzo przemyślana i śmiało może konkurować z nawigacjami z prawdziwego zdarzenia – w przeciwieństwie do Google Maps, mapy zapisane są w pamięci urządzenia i jest możliwość włączenia komend głosowych.

Aparat fotograficzny

Nokia E6 została wyposażona, podobnie jak model E7, w aparat o rozdzielczości 8 megapikseli i… dwie diody LED. Przede wszystkim brakuje jak w wielu nowych smartfonach Nokii opcji autofocus (początkowo myślałem, że inżynierowie Nokii robią sobie primaaprilisowy żart), ale teraz już przestaje być to śmieszne. Aparat oferuje naprawdę ponadprzeciętną jakość zdjęć, żeby nie powiedzieć wręcz zachwycającą (mowa o zdjęciach głównie wykonanych na dworze za dnia), ale przecież E6 to biznesowy smartfon z wysokiej półki, który m. in. mógłby służyć jako skaner dokumentów. Niestety, najnowszym telefonem Nokii możemy sobie jedynie pstryknąć zdjęcie przy rodzinnym grillu. Telefon również oferuje kamerę wideo rejestrującą obraz w rozdzielczości HD (720p) z szybkością 25 klatek na sekundę. Poniżej prezentuję zdjęcia wykonane telefonem:

 

Muzyka

Jak wspomniałem wcześniej, telefon został wyposażony w gniazdo minijack. Jest to dzisiejszy standard w urządzeniach przenośnych, tak jak złącze microUSB. Jakość dźwięku oferowana przez najnowszy smartfon, ale jak i przez większość nowych Nokii, jest naprawdę na wysokim poziomie. Na pochwałę zasługuje zarówno wspomniany wcześniej port jack 3,5 mm, ale też świetna i dopracowana aplikacja służąca do odtwarzania muzyki. Znajduje się w niej przede wszystkim bardzo dobry korektor dźwięku. Dołączony zestaw słuchawkowy do telefonu prezentuje przeciętną jakość. Polecam zatem zakup dobrych słuchawek, jeśli ktoś planuje wykorzystywać E6 jako mobilny odtwarzacz muzyczny. Z pewnością spełni on swoje zadanie. Podobnie wygląda sprawa z radiem. Odbiornik fal radiowych oferuje bardzo dobrą jakość muzyki, jak i jest odpory na zakłócenia. Standardowo wyposażony został w opcję RDS.

Internet

Smartfon został wyposażony w standardową przeglądarkę internetową, która nie ma problemów z wyświetleniem większości stron. Jednakże osobiście jestem bardzo przyzwyczajony do darmowej Opery Mobile, która znakomicie działa na Nokii E6. Szczerze polecam zainstalować tę aplikację przez rozpoczęciem korzystania ze smartfona. Niestety, ekran o przekątnej 2,46” nie pozwala na bardzo komfortowe przeglądanie zasobów Sieci, aczkolwiek jest wystarczający, by szybko sprawdzić potrzebne informacje. Telefon posiada moduł 3G, który pozwala na pobieranie danych do 10,2 Mbps oraz ich wysyłanie do 2 Mbps. Nie zabrakło także modułu WLAN, który zapewnia połączenia z sieciami WiFi w standardzie „g”.

Bateria

Bateria, czyli coś, co w biznesowym telefonie jest bardzo ważne. Jak wspomniałem wcześniej, nowa Nokia została wyposażona w wymienne ogniwo oznaczone przez producenta kodem BP-4L, która jest o zadowalającej pojemności 1500 mAh. Pojemność ta jest wystarczająca do zasilania tak zaawansowanego telefonu. Przy normalnym użytkowaniu (kilkanaście minut rozmów, kilkanaście wiadomości SMS, czuwanie w trybie 3G oraz chwilką rozrywki) bateria jest w stanie wytrzymać nawet 4 dni bez wołania o zasilanie. Jest to dobry wynik. Przy intensywnym użytkowaniu czas pracy telefonu zostaje zmniejszony do 2 dni.

Podsumowanie

Muszę przyznać, że nowy smartfon Nokii w mojej ocenie spełnił się zarówno jako biznesowy telefon, jak i następca dopracowanych modeli E71 i E72. Zarówno jakość obudowy, jak i komfort pracy na urządzeniu zadowoli osoby, które wykorzystują telefon bardziej do pracy, niż do zabawy. Z pewnością to urządzenie sprawdzi się również jako smartfon do robienia zdjęć i słuchania muzyki w wysokiej jakości. Połączenie ekranu dotykowego i klawiatury QWERTY jest strzałem w dziesiątkę! Z tego tandemu będzie zadowolony każdy użytkownik, ponieważ Nokia nie zapomniała o tradycjonalistach i postanowiła dać również dobrze znane klawisze do nawigowania po menu, przez co nie jesteśmy skazani na dotyk. Nokia E6 pozytywnie mnie zaskoczyła swoją jakością, której jakoś nie mogłem znaleźć w modelu E7. Śmiało również mogę stwierdzić to, że najnowsza komórka od Nokii może bez żadnego problemu konkurować z urządzeniami BlackBerry, które są robione stricte dla biznesu. Ze swojej strony życzę Nokii wielu tak udanych telefonów, jakim jest Nokia E6, choć po dziś dzień nie mogę wybaczyć jej braku autofocusa w aparacie…

Wady:

 • Brak autofocusa w aparacie jest dla mnie nie do przyjęcia
 • Niezbyt dobry zasięg w trybie 3G (antena umieszczona na dole)
 • W wersji srebrnej występują problemy z czytelnością klawiszy na słońcu
 • Niezbyt przemyślane zaślepki
 • Uboższy zestaw sprzedażowy względem starszych modeli

Zalety:

 • Dobra jakość wykonania
 • Perfekcyjna jakość połączeń
 • Wygodna klawiatura QWERTY
 • Bardzo dobrej jakości aparat i odtwarzacz multimediów
 • Świetny wyświetlacz (rozdzielczość i czytelność na słońcu)
 • Dobra bateria
 • Połączenie ekranu dotykowego z pełną klawiaturą
 • Optymalne wymiary i waga
 • Duża ilość wbudowanej pamięci (8 GB) oraz możliwość rozszerzenia jej kartą pamięci do 32 GB

Autor: Piotr Kowalik
Written by: Piotr Kowalik

26 komentarzy Added

Join Discussion
 1. hens 24-07-2011 |
  Wi-Fi jest jednak w standardzie b,g i N (Draft). Zdjęcia makro można wykonać przednim obiektywem. Posiada latarkę włączaną poprzez przytrzymanie suwaka odblokowującego klawiaturę i ekran. Ponadto ciekawostkę jest możliwość pracy jako mini Hot Spot.wi-fi......pzdr.
 2. Bartek 27-07-2011 |
  Bardzo poproszę o zdjęcia tekstu na kartce formatu A4, zdjęcie wizytówki i test skanowania kodów: 1D kreskowego, 2D QR. Serdeczne dzięki.
 3. Piotr Kowalik 27-07-2011 |
  Bartek: bardzo chętnie udostępniłbym takie zdjęcia, ale niestety nie mamy już tego telefonu. Testy się zakończyły. Co do tego, co napisał Hens, zgadza się. Telefon posiada latarkę, opcję router wifi. Co do zdjęć przednim aparatem - jakoś nie wydaje mi się, aby tym aparatem można było zrobić zdjęcia w trybie makro ;-) Kamera ta służy do wideo rozmów, zaś można w ustawieniach aparatu przełączyć się na ten mniejszy obiektyw i zrobić sobie zdjęcie. Co do zdjęć tekstu, to może wymagający jestem (telefony służą mi jako skaner po prostu), ale w E6 nie można liczyć na dobrej jakości skan dokumentu. Na pewno idzie się "jako tako" rozczytać, ale nie ma to jak autofocus.
 4. Kafar 07-08-2011 |
  Czy ta dioda led znajduje sie z boku telefonu ?!. e72 ma pod dpadem http://www.youtube.com/watch?v=bsfiPSg0aF8 Na filmiku widać, ze w wersji czarnej światełko jest bardziej widocznie aniżeli w srebrnej
 5. Piotr Kowalik 08-08-2011 |
  Kafar: ta dioda to jest odpowiedzialna za ładowanie telefonu. Jest umieszczona obok złącza microUSB. Zaś tak jak w teście pisałem, dioda powiadomień jest pod D-padem, tak jak w E72.
 6. Kamil 23-08-2011 |
  W tej Nokii E6 nie ma mozliwosci korzystania bez calkowitego wylaczenia ekranu dotykowego z uzytkowania (guzik menu i opcje zawsze wymaga wcisnac wyswietlacz, nie ma do tego przyciskow fizycznych), dobrze mysle??
 7. Kamil 24-08-2011 |
  To straszna lipa :| Miałem go mieć, ale niestety jak muszę wcisnąć ZAWSZE ekran dotykowy, żeby móc chodzić po menu to jedynym sensownym wyborem jest dla mnie BlackBerry Curve 9360 ;)
 8. Piotr Kowalik 24-08-2011 |
  Chyba tak. Teraz jest na to moda. Wszystko musi być dotykowe. Nawet jak kupiłem telewizor, to zamiast dać pod spodem przyciski fizyczne, to musieli dać dotykowy panel na obudowie i powiem, że ciężko się z tego korzysta.. Niedługo doczekamy czasów dotykowych pilotów ;-) Chyba, ze poszukasz jakieś inne modele Nokii - np. E72 lub ew. E5, one były testowane na naszym Blogu.
 9. Jerzy 12-09-2011 |
  Telefon Nokia E6 posiada dosyć poważną wadę, o której wiedzą tylko użytkownicy, testy niestety tego nie wykrywają, chodzi mianowicie o e-mail. Nie dość, że można pobrać na telefon tylko 250 wiadomości, to każde usunięcie wiadomości z telefonu skutkuje usunięciem wiadomości z serwera, niezależnie, czy ustawimy w opcjach synchronizację z serwerem, czy nie. Straciłem w ten sposób wiadomości z 1,5 roku. Telefon pobiera wiadomości od najstarszych do 250 szt, więc je usuwamy i pobieramy coraz nowsze. Jakie jest zdziwienie użytkowników po wejściu na pocztę na serwerze - wiadomości zostały skasowane przez telefon. Dzwoniłem w tej sprawie do pomocy technicznej Noki. Osoba, która udzielała mi informacji stwierdziła, że ten program pocztowy tak ma i nic nie może zrobić. Telefonów Nokii używam od ponad 10 lat, ostatnie 4 lata korzystam z poczty elektronicznej w telefonie. Wcześniej używałem modelu E71, później N97 mini, w których nie występował ten problem. Nie rozumiem tego ograniczenia, które aż tak upośledza program pocztowy. Telefon kupiłem, ze względu na możliwość korzystania z poczty elektronicznej, a straciłem parę tysięcy służbowych i prywatnych wiadomości. Ten komentarz będę wklejał pod każdą, pełną zachwytów recenzją Nokii E6, być może użytkownicy skłonią producenta do poprawy wadliwego oprogramowania. Poza tą, z mojego punktu widzenia dosyć poważną wadą, telefon działa sprawnie.
 10. Piotr Kowalik 12-09-2011 |
  Jerzy: całkiem możliwe, gdyż ja nie testowałem tej aplikacji za bardzo. Do obsługi poczty jednak w moim wypadku najlepiej spisała się aplikacja Gmail. Wszystkie moje konta, nawet służbowe działają w oparciu o import wiadomości przez Gmail i szczerze, jestem zadowolony.
 11. hens 13-09-2011 |
  Panie Piotrze, to jest takie pie_przenie w bambosz, jako jeden z paru teli w firmie mam Nokie E63 niby podobny system do D foto bez autofokusa, ale obiektyw od 10 cm do nieskończoności.......wiem 2 Mpix niby zero, ale powiem tak, wczoraj porównywaliśmy jakość zdjęć samochodu przed domem. Powiem tak, jakbym nie przeczytał na stronie nokii o parametrach telefonu z szokująca informacją o 8 Mpix, to wespół w zespół stwierdzilibyśmy, że chyba to nokia e-63 ma 8 Mpix To jakaś paranoja
 12. hens 13-09-2011 |
  Panie Piotrze. Odezwał sie do mnie kolega z Hamburga bo przeczytał posta \ .........soczewki i matryca są TE SAME A jedynie programowo są ogłupiane. Jedynie poprzednie oprogramowanie od najnowszego dla np E63................pozwala nieopatrznie dla dewelopera odblokować kamerę dla ?????? 5/8Mpixla E 6 program foto natomiast na dupne oprogramowanie Unii, (prawo Unii Europejskiej), ze względu na porównanie telefonu do foto/skanera/kserokopiarki zostało zablokowane I tu nie chodzi o oszczędności w produkcji, a jedynie firmowe wymogi dupków w mafiach korporacyjnych...ZERO FOTO DOKUMENTÓW
 13. Piotr Kowalik 13-09-2011 |
  W takie coś się nie zagłębiałem, ale może i tak jest. Mnie osobiście więcej niż 3 Mpx nie jest potrzebne, bo i po co. Ważny jest autofocus, ew. lampa, z naciskiem na te pierwsze. Aparat w komórce bez AF to chyba do niczego innego się nie nadaje, jak do wysyłania widoczków MMSem...
 14. Rafal 23-09-2011 |
  W tekscie autor pisze "Znajduje się w niej przede wszystkim bardzo dobry korektor dźwięku". Czy autor zauwazyl ze w tym telefonie nie na mozliwosci wprowadzenia wlasnych ustawien korektora (sa tylko predefiniowane). Czy to jest bardoz dobry korektor ? Mysle ze nie!
 15. Piotr Kowalik 23-09-2011 |
  Dla mnie dobry, bo ma dużo opcji, które słychać na dobrych słuchawkach. Ja aż tyle nie wymagam od biznesowego telefonu ;-)
 16. first1 02-11-2011 |
  Witam, mam pytanie dotyczące Nokii E6 (w E5 chyba taki sam problem jest): Jak to ustawić aby nie było problemów z wyszukaniem kontaktu zawierającego polskie litery? Nie wiem, czy się jasno wyraziłem: Powiedzmy, że mam w książce około 1000 kontaktów i wśród nich jest polsko brzmiące nazwisko, typu Łącki, albo Żebrowski albo inne posiadające literki z ogonkami. W jaki sposób mam wybrać ten kontakt bez przesuwania po kolei kilkuset nazwisk? klawiatura qwerty nie daje w tym momencie możliwości wpisania polskiej litery. Czy da się to jakoś poustawiać ???
 17. Solo-ny 14-11-2011 |
  Ktoś tu pisał o tym, że nie da się wejść do menu bez wciskania po dotykowym ekranie ... chcę zaznaczyć iż jest to nie prawda. Posiadam ową Nokię E6 (z której jestem bardzo zadowolony) i chyba, że mój egzemplarz jest jakiś wyjątkowy, to po kliknięciu ikonki domu wchodzimy do menu. W wyszukiwaniu kontaktów nie da się wpisać polskiej litery (co prawda wpisując bez tzw. "krzaczków" znajdziemy też nawet "skrzaczkowany" kontakt). W SMSie wystarczy wcisnąć "Sym" i literkę odpowiednią (przykładowo dla "ą" będzie do "Sym" + "a")
 18. Krzysztof 19-12-2011 |
  Koledzy Powiedzcie czy te klawisze (słuchawka zielona i czerwona oraz kalendarz, menu i wiadomości) czy one są dotykowe czy normane przyciski do wciskania oraz czy można ten telefon obsługiwać bez dotykania ekranu - z samych klawiszy??? pozdrawiam i dzięki za odpowiedź.
 19. Piotr Kowalik 19-12-2011 |
  Krzysztof: przyciski te są fizyczne :) Chyba da radę obsługiwać telefon wyłącznie przyciskami fizycznymi - już nie pamiętam jak to w tym modelu wyglądało, ale obsługiwało mi się go w bardzo wygodny sposób. Powiem więcej, gdyby Nokia dała Autofocus do E6 zapewne prywatnie sprawiłbym sobie ten model.
 20. tomek 25-12-2011 |
  dlaczego telefon nie podswietla sie ani na chwile po otrzymaniu wiadomosci sms, a polaczenia przychodzace (czyli kto dzwoni,aby sie dowiedziec) sa widoczne na telefonie dopiero po kilku sekundach proby polaczenia?
 21. Anna 02-10-2012 |
  Proszę o info, jak tym telefonem można skanować i czytać kody QR ?
 22. Piotr Kowalik 02-10-2012 |
  Musisz mieć program - czytnik kodów QR na Symbiana. Pobrać je możesz w Internecie i zainstalowac na swoim telefonie, lub szukaj w sklepie Nokii z aplikacjami (masz do tego aplikację w menu telefonu, nie pamiętam jak się ona teraz nazywa, bo ciągle zmieniali nazwy). A taka aplikacja nazywa się UpCode, Barcode Reader, i-nigma. Takie przynajmniej w google znalazłem na Symbiana.
 23. iw 09-10-2012 |
  Do tej pory byłam użytkownikiem telefonów "niedotykowych". Telefon służy mi głównie do rozmów. Niestety odkąd otrzymałam E6, rozmowy stały się wyraźnie trudne - podczas każdej niechcący wciskam uchem/policzkiem przyciski na ekranie dotykowym, włączając i wyłączając różne funkcje, zawieszając rozmowy, wyłączając głośnik itp. Czy jest na to jakiś sposób?
 24. Piotr Kowalik 10-10-2012 |
  Próbowałaś zablokować telefon podczas aktywnej rozmowy? Koło głośniczka rozmów są czujniki, m.in. zbliżeniowy, który wyłącza ekran podczas trzymania telefonu przy głowie. Musisz wyczuć, jak należy poprawnie trzymać ten telefon ;-) Niestety niektóre tak mają, że nie działa to prawidłowo, ale w E6 chyba tak źle nie było.

Leave Your Reply