Plus Blog

Oferta w Plusie, Telefony, Telekomunikacja, Testy Telefonów, LTE

Pierwsze w Polsce wdrożenie płatności zbliżeniowych …

Wspólne przedsięwzięcie Banku Zachodniego WBK, sieci Plus oraz Visa Europe. Rozpoczęło się pierwsze w Polsce wdrożenie płatności zbliżeniowych dokonywanych za pomocą telefonu komórkowego z aplikacją płatniczą umieszczoną bezpośrednio na karcie SIM i przy zastosowaniu technologii NFC (łączności radiowej bliskiego zasięgu). Aplikacja zbliżeniowa Visa mobile Banku Zachodniego WBK będzie oferowana posiadaczom konta<30 korzystającym z karty Visa Electron<30 payWave. Umieszczona zostanie na karcie SIM abonentów sieci Plus, którzy otrzymają obsługujący tę technologię telefon Samsung Avila. Zdaniem organizacji Visa Europe naturalnym kierunkiem rozwoju opartej o standard EMV technologii zbliżeniowej Visa payWave przeznaczonej do drobnych płatności jest umieszczenie tej aplikacji płatniczej na kartach SIM telefonów komórkowych.

Technologia zbliżeniowa Visa payWave do drobnych płatności została sprawdzona w działaniu – liczba kart płatniczych z tą funkcjonalnością w Europie przekroczyła obecnie 8 mln. Została też przetestowana w różnych pilotażach płatności mobilnych, m.in. w Wielkiej Brytanii, Francji, Włoszech, Szwajcarii, Finlandii czy Hiszpanii. Dzięki technologii NFC transakcji zbliżeniowych telefonami komórkowymi można dokonywać we wszystkich miejscach oznaczonych symbolem akceptacji Visa payWave. Pierwsza w Polsce transakcja zbliżeniowa Visa payWave telefonem komórkowym miała miejsce w czerwcu 2009 r. Była to płatność zrealizowana telefonem z zainstalowaną na karcie aplikacją Visa payWave, który normalnie był wykorzystywany w Londynie.
Pierwszym etapem obecnego wdrożenia jest wybór pierwszych użytkowników: klientów Banku Zachodniego WBK korzystających z sieci Plus i często używających kart zbliżeniowych Visa payWave wydanych przez BZ WBK. Takim osobom, dodatkowo mieszkającym w jednej z trzech aglomeracji – poznańskiej, wrocławskiej i warszawskiej – będzie proponowane korzystanie z najnowszych płatności zbliżeniowych przy pomocy komórki z zainstalowaną na karcie SIM aplikacją Visa payWave. Telefony będą przekazywane po skontaktowaniu się z wybranymi osobami i upewnieniu się, że chciałyby korzystać z tej technologii. Pierwsza partia 500 telefonów wyposażonych w kartę SIM ze zbliżeniową aplikacją płatniczą Visa payWave zostanie przekazana użytkownikom w maju i czerwcu br. Są to telefony Samsung Avila, jedyny jak dotąd komercyjnie dostępny model aparatu komórkowego spełniający wymogi techniczne organizacji Visa Europe w zakresie płatności zbliżeniowych.

„Dla BZ WBK, jako pierwszego wydawcy kart zbliżeniowych Visa payWave w Polsce, naturalnym krokiem było zaoferowanie swoim klientom korzystania z tej samej funkcjonalności zbliżeniowej za pośrednictwem innego narzędzia: telefonu komórkowego” – stwierdził Błażej Mika, Dyrektor Sprzedaży Banku Zachodniego WBK, który to bank wydał do tej pory ponad 150 tys. kart z dodatkową funkcjonalnością zbliżeniową Visa payWave. „Do korzystania z mobilnych płatności zbliżeniowych zapraszamy na początku młodych, otwartych na nowe technologie ludzi, którzy już intensywnie używają kart Visa payWave” – dodał Błażej Mika.
Płatność telefonem komórkowym wyposażonym w aplikację zbliżeniową Visa payWave za transakcję o niskiej wartości jest równie prosta, jak płatność kartą zbliżeniową z funkcjonalnością Visa payWave. Po tym, gdy sprzedawca wprowadzi do terminalu kwotę transakcji nie przekraczającą 50 zł wystarczy zbliżyć telefon do czytnika.
„Sieć Plus od lat jest zaangażowana we wprowadzanie innowacyjnych usług odpowiadających na potrzeby Klientów. Dziś po raz kolejny przybliżamy się do momentu, gdy wychodząc z domu, będziemy zabierali ze sobą jedynie telefon komórkowy. Tym kolejnym krokiem jest umożliwienie Klientom dokonywania płatności zbliżeniowych za pośrednictwem telefonu komórkowego” – powiedział Wojciech Ożdżeński, Dyrektor Zarządzający i Dyrektor Departamentu Rozwoju Produktów i Usług Polkomtel SA. „Istotnym elementem mobilnych płatności zbliżeniowych jest zdalny dostęp banku do dedykowanego obszaru karty SIM, czego nie umożliwiają karty plastikowe. Dostęp ten, jak i sama karta SIM są zabezpieczone na najwyższym poziomie, co wyklucza ryzyko utracenia kontroli nad instrumentem płatniczym” – dodał Wojciech Ożdżeński.
Badania wskazują, że konsumenci nie mogą żyć bez komórki: 85% uważa, że od komórki zależy jakość ich życia, a 33% wolałoby zgubić portfel niż komórkę.
„Podstawą do oferowania bardziej zaawansowanych i bezpiecznych usług płatniczych jest technologia mikroprocesorowa w standardzie EMV, która umożliwiła intensywny rozwój w Polsce płatności zbliżeniowych realizowanych za pomocą karty z funkcjonalnością Visa payWave. Następnym etapem są płatności zbliżeniowe dokonywane z użyciem telefonu komorkowego, a w przyszłości używanie komórki do płatności zdalnych (zakupy w sieci) i person-to-person (P2P)” – powiedział Jakub Kiwior, dyrektor Visa Europe w Polsce. „Działania te są częścią strategii Visa Europe w Polsce, której głównym celem jest rozwój obrotu bezgotówkowego, również w segmencie płatności o niskiej wartości” – dodał Jakub Kiwior.
We wspólnym wdrożeniu płatności zbliżeniowych Banku Zachodniego WBK, sieci Plus oraz organizacji Visa Europe jest wykorzystywane rozwiązanie OTA (ang: over the air), czyli zdalne zarządzanie kartą SIM. Jest to rozwiązanie do tej pory nie stosowane przy wdrażaniu płatności zbliżeniowych. Dzięki OTA, Bank Zachodni WBK będzie mógł zmieniać parametry aplikacji płatniczej Visa payWave na karcie SIM zdalnie. Oznacza to, że klient nie będzie musiał fatygować się do oddziału banku lub salonu firmowego sieci Plus.
Telefonem komórkowym z aplikacją Visa payWave można dokonać płatności zbliżeniowych we wszystkich terminalach POS przyjmujących płatności kartami z funkcjonalnością zbliżeniową Visa payWave w Europie. Takich terminali jest obecnie w Wielkiej Brytanii, tj. na najbardziej zaawansowanym rynku płatności zbliżeniowych Visa payWave, ok. 23 tys. W Polsce można obecnie zapłacić zbliżeniowo kartami z funkcjonalnością Visa payWave w kilku tysiącach miejsc, m.in. w placówkach należących do ogólnopolskich sieci, jak np. Empik, Coffee Heaven, McDonald’s czy w sieci księgarni Matras oraz w sieci stacji benzynowych Shell. Oprócz eService do grona agentów rozliczeniowych obsługujących płatności zbliżeniowe Visa payWave dołączyły już BPH oraz (pilotażowo) First Data Polska, a wkrótce instalowanie czytników rozpoczną kolejni agenci. Na koniec roku liczba terminali akceptujących płatności zbliżeniowe Visa payWave zarówno kartą, jak i komórką ma osiągnąć w Polsce kilkanaście tysięcy.
Do wydania swoich kart Visa z dodatkową funkcją zbliżeniową Visa payWave, które torują drogę płatnościom mobilnym, przygotowuje się 7 kolejnych banków członkowskich Visa. Do końca 2010 r. w Polsce powinno być ponad 2 mln kart Visa payWave wydanych przez 8 banków członkowskich Visa Europe, w tym pierwszego wydawcę tych kart, Bank Zachodni WBK.

Adam Suchenek
Rzecznik Prasowy sieci Plus


Udostępnij

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x