Plus Blog

Oferta w Plusie, Telefony, Telekomunikacja, Testy Telefonów, LTE

Android 4.1 Jelly Bean zaprezentowany

Podczas pierwszego dnia trwania konferencji Google I/O zaprezentowano wiele nowości. Jedną z najciekawszych był oczywiście Android w wersji 4.1 Jelly Bean, który wprowadził całą masę poprawek i zmian. Czy są one rewolucyjne czy ewolucyjne? Oceńcie sami.

A oto liczba zmian i nowości w żelkowym robociku:

  • Project Butter, czyli przyśpieszenie animacji – wiele osób narzekało, że system nie daje rady nawet przewinąć menu bez przycinki i to nie tylko w tańszych urządzeniach. Google wysłuchało głosów krytyki i postanowiło zająć się tą sprawą. W Androidzie 4.1 wszystkie animacje działają błyskawicznie i bez chwili zastanowienia. Pokazany został nawet film nagrany z prędkością 120 klatek na sekundę porównujący działanie animacji dwóch Galaxy Nexusów. Jeden z Androidem 4.0 a drugi z 4.1. O ile ten z żelkowym Androidem działał przyzwoicie, to lodowa kanapka dała nam nudny i długi pokaz slajdów. Cały sekret polega na tym, że w chwili dotknięcia ekranu procesor wskakuje na wyższy bieg żeby zapewnić większą płynność działania. Ma to także swoje wady. Akumulatory w smartfonach już teraz miewają problemy z trzymaniem do wieczora, a nagły wzrost taktowania przy sprawdzeniu godziny na ekranie smartfona będzie miał raczej negatywny wpływ na czas pracy na baterii.
  • Android Beam – poprawione parowanie po BT. A właściwie nie po BT a NFC. Dalsza transmisja danych przebiega po Bluetooth. Dzięki temu parowanie jest niemal natychmiastowe i nie trzeba się bawić w wyszukiwanie urządzeń, hasła i inne potwierdzenia. Wystarczy jedynie włączyć tą funkcje i zbliżyć urządzenia do siebie.
  • Voice Search – wyszukiwarka głosowa. Oczywiście działa jedynie w języku angielskim.
  • Google Map off-line – brzmi świetnie? Niestety, żeby nawigować trzeba najpierw być w zasięgu sieci Wi-Fi żeby pobrać mapę trasy. Więc jeśli zgubimy się w szczerym polu będzie to opcja bezużyteczna.
  • Google Now – czyli nic nie planuj, Twój smartfon zrobi to za Ciebie. Na podstawie historii odwiedzanych lokacji oraz listy spotkań w kalendarzu aplikacja zaproponuje Ci gdzie masz teraz się udać i pokaże mapę ze wskazówkami jak tam trafić.
  • Dyktowanie treści SMS w trybie off-line – poprawi to bezpieczeństwo pisania SMS-ów podczas jazdy samochodem. Co nie zmienia faktu, że lepiej tego nie robić a jeśli to pilna wiadomość to należy zatrzymać samochód na poboczu. Śmierć w wypadku spowodowanego podczas pisania SMS-a o treści zaraz będę kwalifikowałaby się do nagrody Darwina, gdyby nie to, że to dosyć częste zjawisko.
  • Pozostałe zmiany – automatyczne dopasowywanie się rozmiaru widgetów do miejsca na ekranie, rozbudowana belka powiadomień, zdjęcia kontaktów w rozdzielczości 720×720 pixeli i wiele, wiele innych drobnych udogodnień oraz poprawek.

Źródło: Google

Udostępnij

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x