Plus Blog

Oferta w Plusie, Telefony, Telekomunikacja, Testy Telefonów, LTE

Apple operatorem sieci telefonii komórkowej ?

Czy Apple chce zostać operatorem wirtualnym telefonii komórkowej (MVNO)?  Z informacji Dyrektor MovilZona który rozmawiał z czołowymi przywódcami dwóch głównych graczy – operatorami, wynika że tak. Potwierdzili oni, że kierowana przez Steve’a Jobs’a Apple bada już możliwości. Apple ma miliony fanów na całym świecie i jest to gwarancja sukcesu przy wprowadzaniu swoich produktów. Wejście na rynek operatorów komórkowych będzie kolejnym kierunkiem obranym przez firmę, interesem, który może zostać rozszerzony na wiele krajów

Nie ulega wątpliwości, Apple teraz będzie się śmiać z operatorów, z którymi wcześniej ustalał warunki, chociaż nie do końca – wirtualny operator (Apple Mobile) w każdym kraju byłby zmuszony do korzystania z sieci co najmniej jednego operatora. Jeśli spełni się zamiar Steve’a Jobs’a, będzie to kamień milowy w świecie telefonii komórkowej – jako pierwszy producent przeistoczyłby się jednocześnie w światowego operatora. Sukces Apple zresztą tkwi w stawianiu pionierskich kroków.

Historyczny krok

Jeśli Apple postawi ten krok, inne marki, które kontrolują rynek, również zaczną myśleć o takiej możliwości. Uważamy jednak, że żadna z nich nie zdecyduje się na tak wielką zmianę, aby nie zaburzyć olbrzymich struktur handlowych ponad stu operatorów na całym świecie, bo to mogłoby się obrócić przeciwko nim. W sytuacji, gdy „Apple Mobile” stałby się rzeczywistością, firma mogłaby pozwolić sobie na przyjemność zaoferowania swoim klientom wszystkiego na co tylko ma ochotę. Oznacza to, że mogliby zaoferować usługi niemożliwe do wprowadzenia u żadnego innego niezależnego operatora. Jednakże, teraz pozostałaby kwestia czy opłaty i tarfy będą projektowane i zarządzane przez Apple, mimo komplikacji konkretnej implementacji w każdym kraju, czy przekazane lokalnym operatorom, z którymi Apple będzie współpracować.

Plan Apple na własną sieć

Apple pracuje już z producentem kart Gemalto. iPhone 4 miałby stosować tzw wirtualną kartę SIM, która pozwala na konfigurację telefonu dla każdego operatora lub, co ważniejsze, dla „Apple Mobile„, za pomocą po prostu załadowania pliku konfiguracyjnego. Ten plik mógłby pochodzić ze specjalnej podstawy dla iPhone 4 lub być dostępny do pobrania z App Store. W ten sposób firma mogłaby sprzedawać ze swojej strony internetowej lub z dowolnego Apple Store w Azji iPhone 4 dla operatora w Europie i vice versa. Daty? Na chwilę obecną nie są jeszcze znane, ale według naszych informacji, firma z Cupertino pracuje już nad tym pasjonującym projektem.

(ź) internetzona.pl

Udostępnij

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x