Plus Blog

Oferta w Plusie, Telefony, Telekomunikacja, Testy Telefonów, LTE

Bezpieczne wakacje

W ostatnim numerze magazyny dla abonentów sieci Plus „co słychać?” możemy przeczytać m.in. o bezpieczeństwie nad wodą i w górach. Wakacje powinny pozostawić niezwykłe wspomnienia. Najważniejsze, by ich treścią była radość, nie tragedia. Warto przypomnieć sobie podstawowe wakacyjne zasady bezpieczeństwa.

Wodna rekreacja, kąpiele,plażowanie, żaglówki, to bodaj najważniejszy letni kanon, dla wielu wręcz synonim wakacji. Brak codziennej presji, słońce, grupowe przeżywanie nastroju beztroski zdaje się sugerować – w takich okolicznościach nic złego nie może się przytrafić. I właśnie dlatego służby ratownicze każdego roku mają tak wiele pracy na wszelkich akwenach udostępnionych turystom. W zeszłym roku, jeszcze przed półmetkiem sezonu, policja zanotowała kolejny rekord od 23 czerwca do 18 lipca utonęło 87 osób, najwięcej w rzekach i jeziorach. Tak nie musi być – powtarzają eksperci – wystarczy stosować się do kilku prostych zasad, by znacząco zminimalizować ryzyko tragedii.

Alkohol jest wrogiem każdej kąpieli. Nagłe wejście z gorąca do zimnej wody może powodować szok termiczny lub problemy z sercem. Szczególną ostrożność należy zachować podczas pływania kajakiem i łódką oraz skakania do wody. Nigdzie nie jest tak łatwo nabawić się oparzeń słonecznych, jak podczas letniego pluskania. Należy stosować środki kosmetyczne z filtrem UV, które nie zmywają się wraz z wodą. Skakanie na główkę jest niebezpieczne, szczególnie kiedy nie została zbadana głębokość wody i ukształtowanie dna. Pływać należy tylko w miejscach wyznaczonych, czyli na strzeżonych kąpieliskach.

Monumentalne góry bardziej niż beztroska plaża kojarzą się z potencjalnymi zagrożeniami. Mimo to wiele osób nie uświadamia sobie podstawowych niebezpieczeństw związanych z letnią przygodą na szlaku. Najważniejszym czynnikiem bezpieczeństwa w górach jest pogoda. Opady następują nagle, mogą być obfite i gwałtowne, przybierać postać śniegu lub gradu (nawet w środku lata) i przynosić utrudnienia w poruszaniu się, przemoczenie i wyziębienie organizmu. Ważne jest sprawdzenie prognozy, obserwowanie zmian aury i szukanie schronienia z odpowiednim wyprzedzeniem.

Szczególnym zagrożeniem w górach są burze i wyładowania atmosferyczne. Można schronić się w niskich krzakach, ale nigdy pod drzewem. Nie wolno przebywać w pobliżu stawów, potoków, metalowych przedmiotów, łańcuchów, klamer. Nie powinno opierać się o skały, należy wyłączyć telefon komórkowy. Trzeba „obniżyć” pozycję – można usiąść na plecaku z podciągniętymi stopami. Jeżeli burza zastanie grupę, nie wolno trzymać się za ręce. Mgła, wiatr i nagłe zmiany temperatury, to w górach przysłowiowy chleb powszedni. Mgła jest przyczyną zawilgocenia skał i powoduje utratę orientacji. Należy zwracać uwagę na ukształtowanie terenu, a kiedy widoczność jest bardzo ograniczona, przerwać wędrówkę. W górach groźna jest wysoka i niska temperatura. Ważna jest odpowiednia odzież, nie przepuszczająca wody (ograniczająca możliwość wychłodzenia organizmu) i oddychająca.

Plus wspomaga służby ratownicze nad wodą i w górach

Najważniejszym elementem jest stworzony przez sieć Plus we współpracy ze służbami ratowniczymi Zintegrowany System Ratownictwa, obsługujący specjalne numery ratunkowe: 601 100 100 nad wodą i 601 100 300 w górach.

We współpracy ze służbami ratowniczymi stworzone zostały specjalne, bezpłatne aplikacje na telefon „Pierwsza Pomoc”, „Bezpieczniej nad wodą”, „Bezpieczniej w górach” oraz aplikacja „Pierwsza Pomoc Dzieciom”. System ostrzegania Pogodowego dla żeglarzy, składający się ze stacji meteo, tablic z wyświetlanymi komunikatami oraz lamp ostrzegawczych zlokalizowanych w kluczowych miejscach szlaku żeglarskiego na Mazurach, informuje o zbliżającym się niebezpieczeństwie.

Tygodniowy serwis pogodowy „SmS meteo”, będący uzupełnieniem Systemu Ostrzegania Pogodowego na Szlaku Wielkich Jezior Mazurskich, dwa razy dziennie podaje prognozę pogody i wysyła specjalne ostrzeżenia. System monitoringu GPS łodzi ratowniczych pomaga ratownikom w razie wypadku szybko dotrzeć na miejsce zdarzenia i udzielić skutecznej pomocy.

Więcej na www.plus.pl/bezpieczenstwo

Zapraszamy również do przeczytania całego magazynu Co słychać? Można go pobrać logując się do Plus Online – https://ssl.plusgsm.pl/ebok-web/

Udostępnij

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x