Plus Blog

Oferta w Plusie, Telefony, Telekomunikacja, Testy Telefonów, LTE

Test: HTC Hero

Pomimo tego, że HTC Hero doczekał się już młodszych braci – HTC Legend i Desire to jego popularność wciąż nie maleje. W Polsce znajdziemy go w ofercie sieci Play i Era (Era G2), ale również w wolnej sprzedaży. Na rynku przybywa telefonów komórkowych działających pod kontrolą systemu Android. System ten ciągle zyskuje na popularności. Android umożliwia nam min. dostęp do internetowego sklepu Android Market (w Polsce dostępne są obecnie tylko bezpłatne programy i aplikacje), dzięki któremu nasz telefon może rozwinąć skrzydła. Dodatkowo HTC Hero jest pierwszym Androidowcem wykorzystującym bardzo przyjemny interfejs HTC Sense UI.

Wygląd i obudowa

Jak przystało na prawdziwego bohatera, za jakiego podaje się Hero, musi on wyróżniać się z pośród tłumu innych telefonów. Po pierwszym kontakcie z telefonem, rzuca się w oczy dość charakterystyczne wygięcie dolnej części telefonu ku górze. Nie wszystkim może się to spodobać, ale jest to najprawdopodobniej zabieg celowy, dzięki któremu Hero zdecydowanie przyjemniej i pewniej leży w dłoni, tak, że obsługa kciukiem całego ekranu nie jest problemem.

HTC Hero urzeka wielkim 3,2 calowym dotykowym ekranem którego obsługa jest czystą przyjemnością. Ekran został wykonany w technologii pojemnościowej, więc nie mamy możliwości korzystania z rysika. Warstwa szkła ochronnego sprawia, że ekran nie zbiera rys, a także ogranicza ilość pozostawionych odcisków palców, wiec nie ma potrzeby ciągłego wycierania telefonu.

Chwała HTC za normalne przyciski pod ekranem, choć mam pewne zastrzeżenia, co do układu jednego z nich. A więc w Hero znajdziemy cztery przyciski funkcyjne Zadzwoń, Home, Menu i Zakończ, który służy również do włączania i wyłączania telefony. Pod przyciskiem Zakończ umieszczony został podwójny klawisz Szukaj/Cofnij – to właśnie on jest jedyną wadą, ponieważ umieszczenie opcji Szukaj z lewej strony może sprawiać, że będziemy go omyłkowo naciskać chcąc użyć opcji Cofnij. To niedociągnięcie zostało rozwiązane w HTC Desire.

Oprócz pięciu wyżej wymienionych przycisków, w Hero znajdziemy również ciekawe urządzenie jakim jest trackball. Ta niepozornie wyglądająca kulka umożliwia nam przewijanie pulpitów ekranu głównego i wygodne przechodzenie po menu. Poza tym  – trackball poinformuje nas światełkiem, gdy mamy nowy e-mail, SMS lub nie odbierzemy połączenia. Prawa strona telefonu została pozbawiona jakichkolwiek przycisków, czego zupełnie nie rozumiem, bo aż się prosi o np. spust aparatu. Po lewej stronie znajdziemy tylko dość niekomfortowo umieszczony przycisk kontrolujący poziom głośności. Na górze możemy uświadczyć wyjście słuchawkowe jack 3,5 mm, a na dole natomiast wejście kabla USB i ładowarki. Tylna część obudowy to plastikowa pokrywa baterii, z niewielkimi otworami na obiektyw i głośnik, co niestety świadczy na niekorzyść naszego bohatera, ale o tym w dalszej części testu.

Całość telefonu wykonana jest z plastiku – Hero to dość solidna konstrukcja, ale niestety uginanie i skrzypnięcia są dość znacznie odczuwane. Użyty plastik, wydaje się słabej jakości, o czym świadczą rysy na osłonie baterii.

Ekran – 3,2 cala przyjemności.

Jak już wspominałem ekran HTC Hero został wykonany w technologii pojemnościowej. Rozdzielczości 320 x 480 pikseli i 65 tys kolorów sprawiają, że wyświetlany obraz jest wyraźny, choć używanie Hero na słońcu do najprzyjemniejszych nie należy.

Samo korzystanie z ekranu jest mocnym atutem telefonu. Obsługa programów, przeglądanie stron WWW, klikanie w niewielkie ikonki, czy pisanie SMSów nie sprawia większych trudności. Klawiatura QWERTY niczym się nie wyróżnia. Podczas pisania popełniamy sporo błędów, jednak Hero, automatycznie sam proponuje nam korektę wprowadzanych wyrazów.

System i oprogramowanie

Testowany przez nas model pracował jeszcze w starszej wersji systemu Android (1.5) co w trakcie użytkowania mogło okazać się sporą wadą. Ta wersja systemu uniemożliwiła nam przesyłanie plików za pomocą Bluetooth, instalowanie własnych aplikacji JAVA, a także dało się odczuć brak wbudowanego radia.

Jednak to wszystko można wybaczyć, gdy Hero zaoferuje nam możliwość komfortowej pracy dzięki niezwykłej szybkości (nie licząc uruchamiania telefonu) i możliwości włączania wielu programów jednocześnie. Android z nakladką HTC Sense UI to aż 7 podstawowych pulpitów, które możemy dostosować do własnych potrzeb.

Każdy pulpit możemy „urządzić” według własnych upodobań. Mnogość widgetów i skrótów (kalendarze, zegarki, panele pogody, zakładki, podglądacze Facebooka i Twittera, ramki na zdjęcia, szybki podgląd wiadomości, odtwarzacz muzyki i jeszcze dużo więcej) sprawia, że gdy tylko coś nam się znudzi lub będzie zbędne, możemy wyrzucić lub zmienić na inny wirtualny gadżet. Na ekranie głównym znajdziemy również pomocną, rozwijaną belkę, na której znajdziemy informacje o min. pobranych czy obecnie aktywnych aplikacjach.

Opisywanie wszystkich aplikacji i funkcji HTC Hero mija się z celem, gdyż każdy może dopasować telefon do własnych potrzeb i upodobań, lecz warto wspomnieć o tych najważniejszych. Hero to łatwy dostęp do usług Google: poczty Gmail i map. Kontakty i kalendarz to funkcje dopracowane prawie idealnie. Zarządzanie kontaktami w HTC Hero ukazuje nam całkiem nowe spojrzenie na znane do tej pory książki telefoniczne w naszych telefonach. Do każdej osoby w naszej książce możemy przypisać jego profil na Facebooku czy Flickerze, sprawdzić historię połączeń czy ostatnio wysyłane wiadomości do tej konkretnej osoby. To sprawia, że kontakt ze wszystkimi naszymi znajomymi jest bardzo ułatwiony. Kalendarz natomiast zapewnia pełną kontrolę nad czasem, dzięki przypisywanym do niego zadaniom.

Aplikacja Android Market w tej wersji systemu nie jest tak czytelna jak w telefonie HTC Desire (Android 2.1), ale korzystanie z jej podstawowych funkcji nie powinno być problemem. Wyszukiwanie, a następnie ściąganie aplikacji jest proste i odbywa się szybko bez większej ingerencji użytkownika. Użytkownicy HTC Hero wypatrują od dość dawna obiecanej aktualizacji do wersji systemu 2.1, która poprawiła by komfort pracy i dała dostęp do funkcji, które do tej pory są niedostępne.

Jakość rozmów

Telefony HTC idealnie spełniają swoją podstawową funkcję – rozmowy telefoniczne. Również Hero zapewnia nam bardzo dobrą, a nawet wzorową jakość prowadzonych rozmów. Słuchanie naszego rozmówcy wydaję się bardziej przyjemne niż na innych telefonach. Podczas rozmowy nie słychać nic oprócz samego rozmówcy – żadnych szumów.

Multimedia

HTC Hero, jako telefon multimedialny, moim zdaniem, pod względem multimedialności, wypada dość blado. W muzycznym odtwarzaczu bohatera nie uświadczymy fajerwerków. Słuchanie muzyki z głośnika wiąże się ze słabą jakością – nie ma co liczyć na basy i głębokie dźwięki. Dodatkowo mały otwór głośnika sprawia, że dźwięk jest przytłumiony. Znacznie lepiej jest już na dołączonych słuchawkach HTC. Oczywiście możemy podłączyć inne ulubione słuchawki o ile będą one z końcówką jack 3,5mm.

Bardzo się rozczarowałem możliwościami odtwarzania filmów przez Hero, które są bardzo ograniczone. Po za MPEG-4 oraz H.263 nie ma co liczyć na poprawne odtwarzanie formatów Divx czy rmvb. Na plus oceniam wbudowaną aplikacje YouTube, która pozwala nam na oglądanie wszystkich filmów z serwisu w bardzo dobrej jakości dźwięku i obrazu (jak na możliwości telefonu). Android Market dodatkowo zapewnia nam tysiące gier (lepszych i gorszych), więc z HTC Hero nie można mówić o nudzie.

Internet i GPS

Przeglądarka internetowa to zdecydowanie najmocniejsza strona telefonu HTC Hero. 3G, HSDPA, EDGE, WiFi czy Bluetooth – naszemu bohaterowi nic nie brakuje, więc z HSDPA i WiFi nie powinniśmy martwić się o prędkości wczytywania się stron. Przeglądarka WebKit 2.0 zapewnia nam łatwą i szybką obsługę, mulitouch, dzięki któremu możemy powiększać i zmniejszać wielkość stron palcami.

Przeglądarka Hero jeszcze bardziej przybliża się do tych znanych z komputerów czy netbooków dzięki Flash Playerze. Wyświetlenie stron zrobionych nawet w pełni w tej technologii (np. heyah.pl) nie będzie dla Hero problemem. GPS był testowany tylko na aplikacji Mapy Google, gdyż HTC Hero nie posiada wbudowanej aplikacji do nawigacji (wiąże się to z dodatkowymi kosztami na jej zakup). Moja lokalizacja była w większości przypadków wyświetlana z dość dużą dokładnością. Warto wspomnieć, że GPS w Hero, działa zarówno z wykorzystaniem satelity jak i Internetu.

Bateria

HTC Hero został wyposażony w baterię litowo-jonową o pojemności 1350 mAh. Przy kilku rozmowach i smsach, intensywnym korzystaniu z zasobów sieci poprzez WiFi i sieć 3G, robieniu zdjęć, telefon domagał się ładowarki średnio co 24h.

Przy średnio intensywnym użytkowaniu bateria nie wymagała ładowania przez 1,5 – 2 dni. Prawdę mówiąc, to oczekiwałem dłuższego działania telefonu na jednym ładowaniu. Hero ma wytrzymałość baterii zbliżoną do Magica czy G1, czyli pewnie taki urok telefonów HTC.

Aparat fotograficzny i wideo

Aparat o matrycy 5Mpix staje się już standardem i minimum spełniającym oczekiwania użytkowników nowoczesnych telefonów komórkowych. Hero i jego 5Mpix o tyle o ile dobrze radzą sobie w dobrych warunkach oświetlenia, to już przy gorszych warunkach możemy być rozczarowani. Zdjęcia robione na zewnątrz przy dobrym oświetleniu w większości pozbawione są szumów a kolory i szczegóły są dość poprawnie odwzorowane. Gorsze warunki a do tego brak dodatkowej lampy błyskowej sprawiają, że zdjęcia tracą bardzo dużo na jakości. O zdjęciach nocnych możemy zapomnieć.

Niestety z nagrywaniem filmów wideo jest jeszcze gorzej. Na dołączonym filmiku możemy zobaczyć jak 352 x 288 pikseli pozbawiają obraz kolorów i szczegółów nie mówiąc już o tym, że film nagrany HTC Hero jest po prostu mało wyraźny.

Przykładowe zdjęcia wykonane telefonem HTC Hero, w różnych warunkach, zarówno wewnątrz pomieszczeń, jak i na zewnątrz:

Przykładowy film wideo:

Podsumowanie

Hero pomimo braków multimedialnych, swoją główną funkcję – szybki i łatwy dostęp do Internetu, spełnia w 100%. Używanie telefonu jest po prostu przyjemne. Obsługa telefonu jest intuicyjna i nieskomplikowana co sprawia, że po pierwszych 10 minutach używania telefonu odkrywamy naprawdę sporo ciekawych funkcji. Może irytować ciągły brak aktualizacji do nowszej wersji systemu Android, ale myślę, że za niezbyt wygórowaną cenę, możemy mieć naprawdę bardzo zaawansowany telefon, z tym jakże przyjaznym i otwartym dla użytkownika systemem.

Zalety

 • szybka i prosta przeglądarka WWW z obsługa Flash
 • rozwinięte funkcje społecznościowe
 • dostęp do pełnego pakietu usług Google
 • nakładka Sense UI z przyjaznym dla użytkownika MENU
 • wzorowa jakość rozmów
 • bardzo dobra jakoś muzyki na dołączonych słuchawkach
 • wygięcie dające komfort użytkowania
 • gniazdo JACK 3,5 mm

Wady

 • słaba jakość zdjęć, brak lampy błyskowej
 • brak radia
 • brak pełnej obsługi bluetooth w starszej wersji systemu
 • brak wideo rozmów
 • dość słaba bateria
 • częste błędy podczas wpisywania tekstu

Autor: Radosław Witan (witan93)

Udostępnij

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x