Plus Blog

Oferta w Plusie, Telefony, Telekomunikacja, Testy Telefonów, LTE

Chrome OS, czyli głowa w chmurach

W dzisiejszych czasach użytkownicy dzielą się na tych korzystających z pecetów i maków. Już niedługo będziemy mieli do czynienia z trójpodziałem władzy ery cyfrowej, ponieważ firma Google zamierza w przyszłym roku zaoferować komputery z własnym systemem operacyjnym Chrome OS.

System operacyjny Chrome OS ma być „zoptymalizowany do sieci”, czyli ma działać w całości w internecie. Komputer będzie jedynie swoistym nośnikiem. Chrome OS jest rozszerzeniem popularnego produktu Google, czyli przeglądarki Chrome. Gdy trafi on w nasze ręce, po prostu włączymy komputer, podłączymy się do internetu, gdzie jak obliczył Google odbywa się około 90 proc. naszych wszystkich aktywności i zaczniemy pracę jak na Windowsie czy Mac OS.

– Wielu użytkowników cały swój czas przy komputerze spędza korzystając z przeglądarki internetowej. Budując system operacyjny, będący przede wszystkim przeglądarką, możemy stworzyć komputery szybsze, prostsze i znacznie bezpieczniejsze – zapowiada Google.

Cloud (chmura)

Cloud (chmurę obliczeniową) można rozumieć jako sposób udostępniania usług sieciowych, takich jak przestrzenie na dysku czy arkusze kalkulacyjne. Co najważniejsze, korzystając z niej nie wykorzystujemy zasobów własnych dysków twardych, a dysków usługodawcy. Z punktu widzenia użytkownika najistotniejsze wydaje się to, że istnieje minimalne prawdopodobieństwo na utratę umieszczanych tam danych, ponieważ wykorzystywane serwery znajdują się pod stałą ochroną profesjonalnych administratorów. Za cloudem przemawia również jego szybkość. Jeśli większość programów i dokumentów przeniesiemy na cudzy serwer, eksploatacja nie zakłóci pracy i efektywności naszego urządzenia. Po raz kolejny najprostsze pomysły okazują się najlepsze, ale pomysł Google’a wcale nie jest taki nowy.

Już kilka lat temu słyszałem, że studenci informatyki pisząc elaboraty na temat bezpieczeństwa danych, doszli do wniosku, że najbardziej niezawodnym miejscem na magazynowanie ich jest własna skrzynka pocztowa. Słusznie – po co trzymać pliki na własnym komputerze, jeżeli za chwilę będziemy mięli problem z rozruchem lub wysiądzie nam dysk. Najpopularniejszymi komercyjnymi cloudami, czyli serwerami, które nie są systemami pocztowymi, a przechowalniami naszych plików są: Dropbox, Humyo, Skydrive, Asus, Livedrive. W przypadku tego pierwszego (sam zainstalowałem go na kompie), przy rejestracji otrzymujemy około 2 GB dysku do wykorzystania, ale w momencie, kiedy zdołamy namówić znajomego na założenie konta, Dropbox udostępni nam przestrzenie idące w setki giga.

Google vs. Apple

Za uruchomieniem Chrome OS przemawia popularyzacja przeglądarki Chrome, notującej w tym roku trzykrotny wzrost liczby użytkowników, z 40 do 120 mln. Ale mamy tu również do czynienia z kolejną rundą pojedynku gigantów. Produkty Apple nie byłby tak atrakcyjne, gdyby nie szerokie zasoby aplikacji internetowych, które zmieniły sposób konsumpcji internetu. W dzisiejszych czasach każdą stronę internetową przenoszoną na urządzenie mobilne, określa się jako aplikację.

Cytując znanego polskiego inicjatora ruchu mobilnego Lucjana Exnerta, z firmy Mobilvi: „mobilny internet to specjalnie przygotowane treści (kontent) pod kątem przeglądania (serwisy) i użytkowania (aplikacje) na urządzeniach mobilnych – telefonach komórkowych, iPadach, iPodach, konsolach PSX. Wszystkie te urządzenia podczas połączenia z internetem mogą otrzymywać tzw. kontent mobilny – czyli lżejsze wersje serwisów informacyjnych, czy aplikacje specjalnie przygotowane pod kątem tychże urządzeń”.

Google wypuszczając Chrome OS proponuje konsumpcję internetu w odmienny sposób. Trafnie ujął to Przemysław Pająk ze Spidersweb.pl. – Drugą platformą, która będzie zmieniać internet będzie Chrome OS, przy czym zamiast aplikacji mobilnych instalowanych lokalnie na urządzeniu końcowym, będziemy mieć aplikacje webowe instalowane w chmurze – pisze Pająk.

Google ogłosił też uruchomienie sklepu Chrome Web Store, jako dopełnienie budowanego ekosystemu.

Łukasz Kłosowski

Publikował w miesięczniku Press i Presserwisie oraz w portalach Wirtualnemedia.pl i Interaktywnie.com

Wpis pochodzi z http://mobilnyinternet.blox.pl Którego partnerem jest iPlus


Udostępnij

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x