Plus Blog

Oferta w Plusie, Telefony, Telekomunikacja, Testy Telefonów, LTE

Cisco ogranicza radiowe rozwiązania WiMAX inwestując w LTE

Sieciowy gigant postanowił zrezygnować z produkcji radiowych rozwiązań dostępowych (RAN – Radio Access Networks) sieci WiMAX (802.16e). Krok ten nie oznacza jednak całkowitego wycofania się Cisco ze wspierania tej bezprzewodowej technologii. Firma chce się skoncentrować na dostarczaniu kompleksowej infrastruktury IP oraz związanych z nią usług dla dużych operatorów telekomunikacyjnych, inwestujących zarówno w WiMAX, jak i sieci Long Term Evolution (LTE).

Cisco zaakcentowało swą obecność na rynku radiowych urządzeń dostępowych WiMAX (stacje bazowe, kontrolery) wraz z przejęciem w 2007 roku firmy Navini Networks. Przedstawiciele koncernu twierdzili wówczas, że widzą potencjał w mobilnej wersji WiMAX, szczególnie na terenach trudno dostępnych dla operatorów tradycyjnych sieci komórkowych.

Stosunkowo wolny rozwój sieci WiMAX (wyjątkiem jest tu budowa narodowej sieci w USA), opóźnienia w certyfikacji urządzeń ich niewielka podaż spowodowały, że w ciągu tych trzech lat rynek telekomunikacji bezprzewodowej mocno zmienił się na niekorzyść tej technologii. Wielu globalnych dostawców takich, jak Alcatel-Lucent, Ericsson czy Nokia Siemens Networks zwróciło się ku konkurencyjnemu wobec WiMAX rozwiązaniu LTE (Long Term Evolution). Ten prekursor sieci komórkowych czwartej generacji zyskał już szeroką akceptację wśród operatorów (m.in. Verizon Wireless,AT&T,Telefonica,T-Mobile).
Rezygnacja Cisco z produkcji osprzętu radiowego WiMAX nie zdziwiła analityków i specjalistów rynku telekomunikacyjnego. Mimo przejęcia Navini Networks, Cisco nie stało się liczącym się graczem wśród dostawców urządzeń RAN dla sieci 802.16e i przegrywało w konkurencji z Motorolą czy Huawei. Koncern pozostał jednak głównym producentem rozwiązań IP dla operatorów, zarówno tych inwestujących w sieci WiMAX, jak i LTE.

Cisco jest największym dostawcą IP przy budowie, wspomnianej już, dużej sieci WiMAX w USA. Nie należy zapominać także o ubiegłorocznym przejęciu przez Cisco firmy Starent Networks, znaczącego producenta rozwiązań IP, bram dostępowych i urządzeń umożliwiających współpracę wielu sieci komórkowych i bezprzewodowych (GSM/UMTS/HSPA, CDMA2000, LTE/WiMAX, WLAN) z sieciami pakietowymi. Dzięki tej akwizycji pozycja koncernu na rynku nowoczesnych technologii komunikacyjnych dodatkowo się umocni.

(ź) networld

Udostępnij

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x