Dlaczego Z3 Compact jest zbyt droga?

Przygotowuję właśnie swoją recenzję Z3 Compact. Dzisiaj jednak nie o samym urządzenia, tylko o jego otoczce – w tym wypadku o pieniądzach. Ciężkich pieniądzach, które trzeba wyłożyć za ten model. Wiele osób jak jeden mąż wymienia bez zastanowienia cenę jako wadę propozycji od Sony. Czy rzeczywiście jest to za dużo?

Większość tego tekstu pierwotnie miała znaleźć się w pełnej recenzji Z3 Compact. Jednak wszystkie znaki na niebie i ziemi wskazują, że najkrótsza to ona nie będzie. Więc będzie i dodatkowy tekst, i krótsza recenzja. Same korzyści.

OK. To zaczynamy.

Na początku tego roku. Sony zaprezentowało Xperię Z1 Compact. Highendowy telefon w malutkiej obudowie. Była to po prostu Z1 z ekranem o mniejszej przekątnej i niższej rozdzielczości oraz plastikiem z tyłu zamiast szkła. I na tym różnice się praktycznie skończyły. Reszta to były drobnostki.

Użytkownikom bardzo się to spodobało. Smartfon stał się popularny, był wysoko oceniany przez recenzentów.

Jednym słowem – sukces.

Różnice względem dużej Z1ki były niewielkie. Teraz jest Z3 i Z3 Compact. Różnice? Równie małe. 

  • większy ekran o wyższej rozdzielczości w dużej Z3 (no shit, Sherlock!)
  • więcej RAMu w dużej Z3 (3 GB vs 2 GB)
  • nieco większa bateria w Z3 (3100 mAh vs 2600 mAh)

OK, troszkę nudnie to brzmi. W praktyce różnice są niewielkie. Są to podobne urządzenia. “Mini” nie jest tu uboższą edycją – pozdrawiamy Samsunga i LG. I oba sprzęty są z wysokiej półki. To oczywiste.

W przedsprzedaży duża Z3 kosztowała 2899 PLN wraz z Sony Smartwatch 2. Z3 Compact to był koszt 2299 zł wraz ze Smartband Talk.

z3compactcena_4

Więc chciałbym zadać pytanie. Takie bardzo proste.

Skoro to są dwa bardzo podobne do siebie telefony, dlaczego ten mniejszy ma być nie-wiadomo-ile tańszy?

Zaryzykuję jeszcze lepsze stwierdzenie.

Te smartfony powinny być w tej samej cenie.

No bo tak logicznie rzecz biorąc, dlaczego ktoś wybiera wersję kompaktową zamiast zwykłej, dużej Zetki? 

Jedyną różnicą jest ekran. Reszta jest praktycznie taka sama. Nie mam więc zielonego pojęcia, dlaczego Z3 Compact ma być jeszcze tańsza. Różnica i tak jest za duża. Mniejszy ekran, jak wykazałem wyżej, to kwestia tylko i wyłącznie wyboru. To nie oznacza, że Z3C jest be, a Z3 cacy.

77hxperiaz3c_5

Mógłbym skończyć ten wpis, gdyby nie to, że smartfony Sony to nie są jedyne dostępne w naszej galaktyce urządzenia. Jest jeszcze konkurencja.

W tej samej półce – to wyliczamy. Jako że kompaktowych konkurentów brak, bierzemy takich… jacy są. Galaxy S5, HTC One M8, LG G3. Z oczywistych względów iPhone’a pomijamy. W kategorii ceny to zawsze jest inna liga. To jak, porównujemy? Ceny podane poniżej to wartości podczas premiery, egzemplarze z wolnej sprzedaży.

  • HTC One M8 – 2749 złotych
  • Samsung Galaxy S5 – 2999 złotych
  • Galaxy Note 4 – 2999 złotych
  • LG G3 – 2199 złotych
  • Sony Xperia Z3 Compact – 2299 złotych + SmartBand
  • Sony Xperia Z3 – 2899 zł + Smartwatch 2

A teraz wytłumaczcie mi jedno, bo jestem tego bardzo ciekaw.

Jak można mówić o smartfonie, który niczym nie odstaje od konkurencji, i dodatkowo jest jednym z najtańszych urządzeń w swojej klasie, że jest za drogi?

Magia 🙂 .

z3compactcena_1

Przyczyny są moim zdaniem dwie.

Po pierwsze: Z1 Compact, poprzedniczka Z3C, wystartowała z korzystniejszą ceną. Jest już trochę czasu na rynku, więc i cena zdążyła spaść do naprawdę bardzo akceptowalnego poziomu. No cóż, Sony rozpieściło odbiorców, to podwyżka ceny jest lekkim szokiem. To jest fakt.

Po drugie: ten telefon po prostu został dopiero co zaprezentowany. Nieco ponad miesiąc temu pokazano go na targach IFA. Do sprzedaży trafił stosunkowo niedawno. Nie ma się więc co dziwić – świeżo po premierze każdy highendowy sprzęt startuje z wysokiego cenowego pułapu.


Od razu uprzedzam – Z3 Compact nawet w aktualnej cenie to dobry wybór. Chcesz niższą cenę? Poczekaj. Będzie niższa. A później poczekaj znowu. Będzie jeszcze tańsza. I tak w kółko 🙂 .

Jeśli dla kogoś wydanie na jakikolwiek telefon 2000 złotych jest akceptowalne (dla mnie nie jest, dlatego Z1 Compact jest tak świetną propozycją), to nie ma co narzekać.

Fakty są takie, że względem konkurencji aktualna cena jest korzystna. Kropka.

z3compactcena_2

Mówię jak jest. Dziękuję, dobranoc 🙂

 

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments