Plus Blog

Oferta w Plusie, Telefony, Telekomunikacja, Testy Telefonów, LTE

Ekstremalnie bezpieczne lato nad wodą 2010 – baw się dobrze, ale z głową! Zdjęcia z konferencji prasowej 601100100 – 2010!

Wakacje dla większości z nas to czas wypoczynku i zabawy, ale dla WOPR to najbardziej gorący okres pracy w ciągu roku. Nad morze i jeziora ściągną tysiące turystów co oznacza setki interwencji i akcji ratunkowych.

Ratownicy o najwyższych kwalifikacjach oraz stworzony przez sieć Plus we współpracy z WOPR Zintegrowany System Ratownictwa, którego sercem jest numer ratunkowy nad wodą 601 100 100, gwarantują szybkie i profesjonalne prowadzenie akcji ratowniczych oraz ich sprawną koordynację. Wielu z nich można by jednak uniknąć, gdyby nie brak wyobraźni i zdrowego rozsądku.
Plus również w tym roku prowadzi wspólnie z WOPR działania edukacyjne w zakresie bezpieczeństwa nad wodą. To kompleksowy program obejmujący szereg różnicowanych działań:
ˇ rozbudowę Zintegrowanego Systemu Ratownictwa nad wodą, obsługującego specjalny numery ratunkowy 601 100 100, o stanowiska wyniesione przyjmujące zgłoszenia w Szczecinie, Suwałkach i Legionowie;
ˇ testy monitoringu jachtów na Mazurach przy pomocy lokalizatorów wyposażonych w przycisk alarmowy zaprogramowany na numer 601 100 100, dzięki którym ratownicy mogą na bieżąco obserwować gdzie znajdują się monitorowane łodzie i w razie wypadku szybko udzielić skutecznej pomocy;
ˇ wprowadzenie na Helu dla osób uprawiającym ekstremalne sporty wodne pilotażowego programu lokalizatorów personalnych wyposażonych w łączność alarmową z instruktorami;
ˇ uruchomienie Serwisu SMS Meteo, dzięki któremu na Szlaku Wielkich Jezior Mazurskich dwa razy dziennie będzie podawana prognozy pogody, a dodatkowo w przypadku zbliżających się zagrożeń będą wysyłanie specjalne ostrzeżenia z podaniem obszarów, których dotyczą,
ˇ stworzenie aplikacji „Zasady bezpiecznego zachowania nad wodą”, która dostarcza informacji o prawidłowym zachowaniu nad wodą oraz udzielaniu pierwszej pomocy w najczęściej spotykanych przypadkach urazów,
ˇ akcję rozdawania dzieciom nad morzem i na Mazurach opasek z numerem ratunkowym 601 100 100, na które można łatwo wpisać telefon do rodziców;
ˇ popularyzację usługi „Gdzie jest dziecko” pozwalającej na lokalizowanie dzieci w trakcie podróży lub pobytu na wakacjach dzięki telefonowi komórkowemu,
ˇ rozbudowę portalu www.601100100.pl zawierającego najważniejsze informacje związane z wodą i sportami wodnymi;
ˇ zniżki w profesjonalnych wypożyczalniach sprzętu wodnego i kursach sportów wodnych (windsurfing, kitesurfing) na Helu i nad jeziorami.
601100100 – numer na wagę życia
W tym roku obchodzimy jubileusz 10 lat współpracy Plusa z służbami ratowniczymi GOPR, TOPR i WOPR. Dzięki tej współpracy powstał Zintegrowany System Ratownictwa obsługujący specjalne numery ratunkowe. Nad wodą jest to numer 601 100 100.
Zintegrowany System Ratownictwa jest pierwszym na świecie systemem ratownictwa wodnego wykorzystującym technologie GSM, UMTS, GPS. Zapewnia szybką i niezawodną łączność ze wszystkimi kąpieliskami morskimi i mazurskimi. Dyspozytor może koordynować wiele zdarzeń i wypadków jednocześnie. System obsługują trzy główne Centra Koordynacji – Giżycko, Sopot, Wrocław – czynne w sezonie całą dobę. System jest konsekwentnie rozbudowywany i w tym roku do istniejących dotychczas Centrów dojdą trzy „stanowiska wyniesione” przyjmujące zgłoszenia w Szczecinie, Suwałkach i Legionowie. Połączenia z sieci Plus są automatycznie przełączane do najbliższego centrum dyspozytorskiego. Połączenia z pozostałych sieci odbierane są w głównym centrum w Sopocie.
Wystarczy, że dyżurny ratownik przyciśnie jeden przycisk, a o wypadku zostanie powiadomiona jednostka ratownicza najbliższa miejscu, gdzie zdarzył się incydent. Błyskawicznie można wezwać też potrzebne wsparcie, np. Lotnicze Pogotowie Ratunkowe lub Morską Służbę Poszukiwania i Ratownictwa SAR.
Statystyki interwencji WOPR za ostatnie trzy lata:

Na szczęście mimo dużej liczby interwencji duża jest również liczba osób, którym udało się udzielić pomocy.
Współpraca z Fundacją Grupy Vodafone
Od dwóch lat, w okresie zimowym, realizowany jest dla dzieci i młodzieży program szkoleńz zasad bezpiecznego zachowania nad wodą oraz udzielania pierwszej pomocy.
Dzięki środkom Fundacji Grupy Vodafone, jednego z akcjonariuszy Polkomtel SA, w szkoleniach mogło wziąć udział w sumie kilka tysięcy osób. Uczestnikami zajęć, które przeprowadzali ratownicy Mazurskiego oraz Sopockiego WOPR były dzieci oraz młodzież szkół podstawowych i gimnazjów, a nawet maluchy w przedszkolach.
System Monitoringu Jachtów na Mazurach
Monitoring jachtów to nowatorskie rozwiązanie polegające na wyposażeniu jachtów w specjalne urządzenia elektroniczne bazujące na technologii GPS oraz GPRS (pakietowa transmisja danych) w oparciu o usługi sieci Plus. Pozwoli on na zwiększenie poziomu bezpieczeństwa na wodach poprzez większą efektywność pracy WOPR. Dzięki specjalnym lokalizatorom montowanym na jachcie możliwe będzie monitorowanie pozycji geograficznej jachtów, a czujnik przechyłu automatycznie zasygnalizuje wywrotkę jachtu i przekaże alarm do WOPR. Urządzenia będą wyposażone również w przycisk awaryjny pozwalający zawiadomić ratowników pod numerem 601 100 100 o zdarzeniu wymagającym interwencji.
Informacje z zamontowanych urządzeń będą przekazywane do systemu w Mazurskim WOPR, które posiada aktualną informację na temat lokalizacji własnych sił i środków (karetek wodnych). Pozwoli to na przyspieszenie podejmowanie decyzji i uruchomienie odpowiednich zasobów do akcjiw dokładnie zlokalizowanym miejscu zdarzenia.
Bezpiecznie na wodach Zatoki Puckiej
To pilotażowy projekt mający na celu usprawnić proces niesienia pomocy osobom pływającym po wodach Zatoki Puckiej. Będzie prowadzony wspólnie z dostawcą technologii lokalizacji Firmą Finder w wybranych szkółkach sportów wodnych na Helu.
Osoby uczące się pływać na deskach, uprawiające windsurfing i kitesurfing, będą mogły zabrać ze sobą osobisty lokalizator wyposażony w przycisk alarmowy. W razie niebezpieczeństwa sygnał wraz z dokładną pozycją kursanta trafi do szkółki. Akcja udzielenia pomocy będzie wspierana systemem obrazującym na bieżąco pozycję / trasę przemieszczania się kursanta. Do systemu będą mieć dostęp zarówno operatorzy systemu w szkółkach jak i ekipy ratunkowe na łódkach. W przypadku sytuacji zagrożenia życia o incydencie będzie informowany WOPR.
Serwis SMS Meteo
Serwis SMS Meteo to uzupełnienie funkcjonującego na Szlaku Wielkich Jezior Mazurskich systemu ostrzegania pogodowego. Jest on stworzony na bazie informacji meteo pozyskiwanych przez Mazurskie WOPR. Użytkownik serwisu będzie otrzymywał dwa razy dziennie, rano i popołudniu, prognozy pogody dla Mazur, przekazywane przez Dyspozytora (ratownika dyżurnego) WOPR. Dodatkowo, w przypadku zbliżających się zagrożeń, będą wysyłane specjalne ostrzeżenia z podaniem obszarów, których dotyczą. Aby aktywować serwis na tydzień należy wysłać SMS o treści METEO na numer 7668 (6 zł netto). Część przychodów z subskrypcji serwisu zasili konto Mazurskiego WOPR i będzie przeznaczona na działania ratownicze i utrzymanie Systemu Ratownictwa.
Aplikacja „Zasady bezpiecznego zachowania nad wodą”
Aplikacja zawiera podstawowe informacje z zakresu ratownictwa przedstawione w postaci krótkich tekstów wraz z ilustracjami. Jak zachować się na wodą, jak udzielić pomocy tonącemu, jak zrobić sztuczne oddychanie? Na te pytania niewielu z nas zna prawidłowe odpowiedzi. Dlatego warto mieć w telefonie „Zasady bezpiecznego zachowania nad wodą” dzięki którym każdy może w prosty sposób nauczyć się co wolno, a czego trzeba unikać nad wodą, jak udzielać pierwszej pomocy i ratować ludzkie życie. Aplikacja dla klientów sieci Plus jest bezpłatna i można ją pobrać wysyłając SMS o treści „Woda” na numer 8045. Klienci innych sieci będą mogli otrzymać ją dzięki zastosowaniu łączności Bluetooth w telefonach na imprezach organizowanych przez Plusa.
„Zasady bezpiecznego zachowania nad wodą” to rozwinięcie aplikacji „Pierwsza pomoc” na telefon komórkowy. W tym sezonie powstanie również podobna aplikacja poświęcona najczęściej spotykanym zdarzenia związanym z wypoczynkiem w górach.
Opaski dla maluchów oraz usługa „Gdzie jest dziecko?”
Po ubiegłorocznym sukcesie, także w tym roku, Plus przygotował specjalne opaski na rękę dla dzieci. Jest na nich umieszczony numer ratunkowy 601 100 100 oraz miejsce na wpisanie przez rodziców swojego numeru telefonu. W ten prosty sposób możemy sprawić, że rodzinny odpoczynek nad morzem czy na Mazurach będzie jeszcze bezpieczniejszy. Opaski będą rozdawane na plażach przez ratowników WOPR oraz w szkółkach sportów wodnych na Helu.
Usługa „Gdzie jest dziecko?” to proste i skuteczne narzędzie umożliwiające sprawdzenie aktualnego miejsca pobytu dziecka za pomocą posiadanego przez nie telefonu komórkowego. Dzięi wykorzystaniu technologii GSM usługa jest dostępna dla każdego kto posiada telefon komórkowy, a sprawdzenie pobytu „szukanej” osoby następuje na komputerze na specjalnej stronie www lub za pośrednictwem WAP na telefonie komórkowym.
Portal 601100100.pl
Od roku Plus wraz z WOPR jest partnerem portalu www.601100100.pl, na którym można znaleźć wszystko co jest związane z bezpieczeństwem nad wodą, na wodzie i pod wodą. Głównym jego celem jest dostarczanie informacji pogodowych oraz turystyczno-rekreacyjnych związanych z akwenami. Najważniejszym jednak zadaniem portalu jest edukacja i zapobieganie nieszczęściu, gdyż każde uratowane życie jest na wagę złota. Powstały w ubiegłym roku portal został rozszerzony o nowe funkcje. Do 250 lokalizacji w Polsce rozbudowany został serwis pogodowy – dane ze stacji pogodowych przekazywane są z bardzo krótkim ok. 10 min. opóźnieniem. Dzięki precyzyjnym i szybkim informacjom, budząc się na przykład na wakacjach w Gdańsku będziemy mogli sprawdzić jaki wieje wiatr, z jakiego kierunku, z jaką siłą, jaka jest prawdziwa temperatura powietrza, a nawet promieniowanie UV.
Portal edukuje i podaje informacje prewencyjne. Dzięki temu coraz więcej osób ma świadomość, jak zachowywać się nad wodą bezpiecznie, jak zadbać o siebie i rodzinę na jachcie lub kajaku, co zrobić w przypadku awarii.
Z Plusem na Helu i na jeziorach
Również w tym roku Plus nie zapomniał o odpoczywających na Helu. Tradycyjnie już w najlepszych szkółkach sportów wodnych będzie można połączyć radość wypoczynku z nauką bezpiecznego zachowania nad wodą. Od 20 czerwca do co najmniej do 5 września dla wszystkich klientów sieci Plus (Plus, 36.6, Simplus, MixPlus) za wysłanie SMSa oferowane są 20 % zniżki na kursy windsurfingowe i kitesurfingowe. Wszystkie objęte tym programem szkółki dysponują najnowocześniejszym sprzętem i gwarantują naukę bezpiecznego uprawiania różnorodnych sportów wodnych.
Dodatkowo w tym roku podobne zasady obowiązują na wyciągach wakeboardowych w Ostródzie, Szczecinku, Lublinie, Augustowie i Margoninie pod Poznaniem.Na wyciągach w Szczecinku, Lublinie i Margoninie po wysłaniu SMS-a również obowiązuje 20 % zniżki na zakup karnetów całodziennych, zaś w Ostródzie i Augustowie do minimum dwóch zakupionych wczepień kolejne dwa przejazdy dziennie są gratis.
Zdjęcia z konferencji prasowej 601100100 – 2010:

Mazurskie WOPR:
Sopockie WOPR:

źródło: Plus, www.601100100.pl

Udostępnij

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x