Plus Blog

Oferta w Plusie, Telefony, Telekomunikacja, Testy Telefonów, LTE

Empik i Virtualo popularyzują Ebooki w Polsce

Grupa empik oraz Virtualo podpisały w dniu 1 kwietnia 2010 roku umowę joint venture. Empik objął 51% udziałów w spółce specjalizującej się w sprzedaży książek elektronicznych.

Głównym zadaniem spółki Virtualo będzie gromadzenie i dystrybucja treści cyfrowych do polskich i zagranicznych księgarni internetowych. Aktualnie oferta Virtualo obejmuje 1250 e-booków (w formacie „otwartym” do odtworzenia na wszystkich dostępnych czytnikach), ale Partnerzy zapowiadają jej szybki przyrost m.in. poprzez wymianę contentu z jednym z niemieckich operatorów (rozmowy są finalizowane).

Sprzedaż e-booków do klientów indywidualnych będzie nadal prowadzona pod domeną virtualo.pl.

Empik i Virtualo są pewni, że ogłoszenie ich wspólnego projektu i połączenie sił stanowi swego rodzaju przełom na rynku e-booków w Polsce i przekona tych wahających się i niezdecydowanych wydawców, że obok tradycyjnych publikacji, warto i należy rozwijać ofertę książek cyfrowych oraz inwestować w licencje obejmujące ten nośnik.

Virtualo prowadzi sprzedaż e-booków (na licencji Adobe) z zabezpieczeniami cyfrowymi DRM (Digital Rights Management). Oferta Spółki jest atrakcyjna i wyróżnia się na polskim rynku ponieważ bazuje na formacie otwartym: nie jest konieczna – tak jak w przypadku Kolportera i jego eClicto – pełna integracja platformy sprzedaży treści z czytnikami e-booków. Odbiorca Virtualo może odczytać zakupioną książkę elektroniczną na większości nowoczesnych czytników dostępnych na rynku (tj.Sony, Nook, BeBook, Cybook Opus, iRex Digital Reader , Onyx Boox60, Cool-ER), co stanowi duże udogodnienie. Pomyłkowe skasowanie pobranego i opłaconego e-booka nie wiąże się z ponownym poniesieniem kosztów (możliwe jest w takiej sytuacji darmowe pobranie pliku).

Aktualnie ofertaVirtualo obejmuje 1250 e-booków: zarówno tytułów specjalistycznych, akademickich, jak i beletrystyki. Spółka współpracuje z 30 wydawcami między innymi z C.H. Beck, Langenscheidt, LektorKlett, W.A.B., Wydawnictwa UW, Nasza Księgarnia.

Jestem pewien, że książki cyfrowe to kierunek właściwy o wysokim potencjale. Technologia, know-how i doświadczenie, jakimi dysponuje Virtualo w połączeniu z silną marką empiku, to droga szybkiego rozwoju tego jeszcze młodego rynku. Książki cyfrowe to rewolucja na rynku wydawniczym, ale ufam, że Polacy potrzebują i szybko polubią nowy, inny od dotychczasowego – papierowego nowy format książek” – mówi Robert Rybski, Prezes Zarządu Spółki Virtualo.

Według organizacji International Digital Publishing Forum, która na bieżąco mierzy i publikuje wyniki dotyczące wielkości rynku e-booków – w samych Stanach Zjednoczonych w ciągu dwóch lat sprzedaż książek elektronicznych wzrosła siedmiokrotnie i w czwartym kwartale 2009 roku wynosiła blisko 56 milionów dolarów.

To pokazuje potencjał i szanse na szybki rozwój książek cyfrowych na innych rynkach – również w Polsce. – podkreśla Eyal Lahav, Prezes Zarządu empiku – Mamy nadzieję, że nasi rodzimi wydawcy dostrzegą ogromne możliwości drzemiące w segmencie e-booków i rozpoczną zakrojone na szeroką skalę prace nad pozyskaniem praw do sprzedaży swoich publikacji na nośnikach cyfrowych – nie tylko nowości, ale również tytułów backatalogowych. My gwarantujemy ich masową dystrybucję.

Empik zapowiada, że wystartuje ze sprzedażą książek cyfrowych poprzez swój sklep internetowy w najbliższe wakacje.

(ź)biuroprasowe.pl

Udostępnij

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x