Plus Blog

Oferta w Plusie, Telefony, Telekomunikacja, Testy Telefonów, LTE

Firefox 5 – nowości z Google Chrome

W sieci pojawiły się pierwsze screeny z nowej przeglądarki fundacji Mozilla – Firefox 5 – odsłaniając tym samym kilka zmian w interfejsie użytkownika oraz parę nowych funkcji. W kilka dni po premierze Firefoksa 4, serwis ConceivablyTech opublikował pierwsze zrzuty z ekranu, prezentujące niezapowiedzianą jeszcze przeglądarkę internetową Firefox 5. Jak na razie, nowa wersja oznaczona jest numerkiem 4.2apre i nie zdradza zbyt wielu szczegółów – wiadomo jednak, że przygotowywane są znaczące zmiany w interfejsie użytkownika oraz aktualizacje, które mają aplikacje trochę „uspołecznić”. Planowane jest także dodanie kilku funkcji, które aktualnie sprawdzają się w konkurencyjnej przeglądarce Google Chrome.

W nowej wersji aplikacji, powinno znaleźć się dziewięć nowych funkcji, z których jednak kilka może pojawić się dopiero w przyszłych wersjach przeglądarki, zaplanowanych jeszcze na ten rok.

Firefox 5 ma oferować możliwość wyboru (zaznaczania) wielu kart jednocześnie, co możemy już zaobserwować w najnowszych kompilacjach projektu Chromium. Otrzymamy nową stronę startową kart, choć nie wiadomo jeszcze jak ona będzie wyglądać. Pasek narzędzi dostanie jedno standardowe API. Będzie także wskaźnik uploadowania plików, a całkowicie zniknie przycisk strony domowej.

Nowa przeglądarka ma oferować także zintegrowaną przeglądarkę plików PDF, podobnie jak w Chrome’ie, a w późniejszych wersjach ma także oferować wbudowaną funkcję odtwarzania popularnych formatów, takich jak mp3.

Aplikacje webowe otrzymają natomiast swój własny pasek zadań w postaci menu kontekstowego dla każdej z kart, co oznacza, że witryny internetowe typu facebook, będą zachowywać się bardziej jak aplikacje.

Nową funkcją będzie także „menadżer tożsamości”, który pozwoli nie tylko na pozostanie zalogowanym na różnych stronach internetowych, ale także na wielokrotne logowanie się w tym samym czasie.

Jak już wspomnieliśmy, Firefox 5 ma być bardziej społeczny. Pojawi się nowy przycisk, który pozwoli bezpośrednio z paska URL dostać się do ulubionych serwisów społecznościowych jak Facebook czy Twitter. Innymi słowy, żeby polecić jakąś stronę znajomym, nie trzeba będzie szukać przycisku „lubię to”.

Ostateczna wersja Firefoksa 5 ma zadebiutować na rynku 29 czerwca.

Źródło: Chip.pl

 

 


Udostępnij

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x