Plus Blog

Oferta w Plusie, Telefony, Telekomunikacja, Testy Telefonów, LTE

Jest zgoda UOKiK na przejęcie Plusa

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów zgodził się na przejęcie kontroli nad Polkomtelem przez należącą do Zygmunta Solorz-Żaka spółkę Spartan Capital Holdings. W lipcu br. Spartan kupił 100 proc. akcji Polkomtelu.

Jak poinformował UOKiK, postępowanie antymonopolowe wykazało, że transakcja nie doprowadzi do istotnego ograniczenia konkurencji w żadnym z obszarów działalności łączących się podmiotów, w szczególności w obszarach świadczenia usług telefonii komórkowej, dostępu do szerokopasmowego mobilnego internetu, a także posiadanych częstotliwości. Dlatego prezes UOKiK uznała, że Spartan Capital Holdings może przejąć Polkomtel wraz z jego spółkami zależnymi.

UOKiK podkreślił, że zgodnie z informacjami zawartymi we wniosku, głównym celem planowanej transakcji jest rozwijanie szybkiego szerokopasmowego dostępu do internetu czwartej generacji w technologii Long Term Evolution (LTE). „Zgłaszający dysponuje nowoczesnymi technologiami w tym zakresie, zaś Polkomtel infrastrukturą oraz bazą klientów, pozwalającą na rozwój szybkiej sieci przesyłu danych” – ocenił Urząd.

Na wielu rynkach

Postępowanie antymonopolowe UOKiK wszczął 21 lipca, po tym jak Spartan Capital Holdings zgłosił zamiar przejęcia Polkomtelu – operatora sieci telefonii komórkowej Plus. W jego ramach Urząd m.in. przeanalizował opinie działających operatorów komórkowych oraz regulatora rynku – Urzędu Komunikacji Elektronicznej.

Spartan należy do grupy kapitałowej kontrolowanej przez Zygmunta Solorz-Żaka, właściciela m.in. spółek z rynku medialnego i telekomunikacyjnego – Polsatu Cyfrowego, Aero2, Mobylandu, CenterNetu. Ponadto grupa jest aktywna również m.in. na rynkach: bankowym, funduszy emerytalnych i ubezpieczeń oraz produkcji filmów – poprzez działalność Telewizji Polsat, Invest Banku oraz PTE Polsat.

Miliardowa transakcja

Akcjonariusze Polkomtelu podpisali umowę sprzedaży 100 proc. akcji spółki w lipcu. Całkowita wartość transakcji wynosi 18,1 mld zł. Po odjęciu zadłużenia Polkomtelu i dywidendy, którą Polkomtel wypłaci na rzecz obecnych akcjonariuszy (czyli sprzedających), całkowita kwota płatności wynosi 15,1 mld zł.

Umowę ze strony sprzedających podpisały: PGE, PKN Orlen, KGHM, Węglokoks oraz Vodafone Americas i Vodafone International Holdings. Posiadają oni łącznie 100 proc. akcji Polkomtelu.

Zygmunt Solorz-Żak zapowiadał wcześniej, że jeśli kupi akcje Polkomtelu, to w przyszłości wprowadzi tę spółkę na warszawską giełdę.

(ź)tvn24

Udostępnij

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x