Plus Blog

Oferta w Plusie, Telefony, Telekomunikacja, Testy Telefonów, LTE

Koniec Symbiana

Koniec Symbiana

Dziś firma Nokia oficjalnie poinformowała o tym, że 808 PureView jest ostatnim smartfonem tej marki, opartym na systemie operacyjnym Symbian OS. Wygląda więc na to, że zastosowane w nim wydanie, Nokia Belle, jest ostateczne i nie należy spodziewać się nowych wersji.

Jeszcze przez 3 lata użytkownicy systemu Symbian mogą liczyć na wsparcie techniczne. Wszystko dzięki porozumieniu między Nokią a firmą outsourcingową Accenture, która prócz wchłonięcia 2,8 tys. pracowników Nokii, ma zapewnić dalszy rozwój oprogramowania do 2016 roku. Od teraz jedynym systemem operacyjnym obecnym w high-endowych telefonach Finów będzie platforma Windows Phone.

Początki Symbiana sięgają 1997 roku. Wtedy powstał jako wspólny projekt firm Ericsson, Motorola, Nokia oraz Psion, które chciały stworzyć uniwersalną platformę, z której korzystać miała cała czwórka. Podstawą projektu był EPOC, a więc system operacyjny firmy Psion, nad którym prace rozpoczęto w latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku. W 2007 roku pojawił się Apple iPhone, z systemem iOS, a rok później firma Google wystartowała z Androidem. Trzy lata później Nokia przejęła na siebie całą kontrolę nad platformą Symbian, chcąc ją jeszcze wtedy ratować, ale żadne działania nie odnosiły pozytywnych skutków. Dziś Symbian jest na wymarciu. W czwartym kwartale ubiegłego roku system ten znajdował się w zaledwie 2,6 procenta wszystkich sprzedanych smartfonów. Dla porównania znacznie młodszy Android zgarnął aż 72%.

Informacja i całość tekstu – pclab.pl/news52259.html

Udostępnij

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x