Plus Blog

Oferta w Plusie, Telefony, Telekomunikacja, Testy Telefonów, LTE

LTE – Kolejny krok w ewolucji systemów telefonii komórkowej

Raport o LTE, który jest nazywany systemem „prawie czwartej generacji” (3,9G). Jest on systemem przejściowym do 4G, następcy UMTS/HSPA oraz ma spowodować całkowite przejście na ruch pakietowy oparty na protokole IP.

Rynek usług telekomunikacyjnych podlega obecnie szybkiej ewolucji, znacznie szybszej niż jeszcze kilka czy kilkanaście lat temu. Powodem jest nie tylko lepszy dostęp do wiedzy czy rosnące wymagania użytkowników, ale też konieczność posiadania konkurencyjnych i interesujących ofert w portfolio każdego dostawcy usług.

Liberalizacja rynku telekomunikacyjnego spowodowała, że praktycznie każdy, kto ma taką chęć może stać się przedsiębiorcą telekomunikacyjnym. To z kolei spowodowało zbliżenie podaży i popytu: bardziej precyzyjne wymagania użytkowników mogą zostać łatwiej spełnione przez dostawców usług. W dzisiejszych czasach nie wystarcza posiadanie telefonu komórkowego i dostępu do Internetu. Coraz ważniejsza dla ludzi staje się wygoda i rozrywka, ale również zdrowie i edukacja, które to dziedziny życia coraz bardziej powiązane są z komunikacją elektroniczną. Coraz więcej z nas czuje potrzebę bycia cały czas „on-line”, ponieważ możliwości jakie daje nam Internet, znacznie się powiększyły.

Mając dostęp do sieci, możemy wykonywać naszą pracę, odpoczywać, komunikować się ze znajomymi podczas wideokonferencji, korzystać z telefonii VoIP, uczyć się, zarządzać naszym kontem bankowym, robić zakupy, dzielić się zdjęciami z wakacji, słuchać radia, oglądać filmy, czy transmisje telewizyjne oraz grać w gry ze znajomymi. Ponieważ polska infrastruktura w postaci sieci stacjonarnych nie była przez dawnego monopolistę dobrze rozwinięta, a dodatkowo coraz więcej czasu spędzamy przemieszczając się – mobilny dostęp do usług, w tym Internetu, jest coraz bardziej popularną metodą komunikacji, pozyskiwania informacji oraz rozrywki. Aby iść naprzód w tym właśnie kierunku, opracowywane są nowe technologie w obszarze komunikacji ruchomej, które posiadają większą wydajność, a co za tym idzie poprawiają jakość oraz liczbę możliwych do świadczenia usług.

W załączonym dokumencie został przedstawiony pokrótce rozwój telefonii ruchomej od GSM, przez UMTS, a kończąc na technologii LTE, na której skupiono główną uwagę. Opisane zostały jej zalety, możliwości oraz plany operatorów dotyczących tego systemu. Celem poniższego dokumentu jest również uświadomienie sobie roli, jaką może odegrać technologia LTE w niedalekiej przyszłości.

Pobierz PDF

źródło: UKE

Udostępnij

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x