Plus Blog

Oferta w Plusie, Telefony, Telekomunikacja, Testy Telefonów, LTE

Microsoft i jego nowy, wspaniały świat – Windows 10 ma być wszędzie

Microsoft i jego nowy, wspaniały świat – Windows 10 ma być wszędzie

Dane wydarzenie może być zupełnie różnie interpretowane w zależności od oczekiwań. Wczorajsza konferencja Microsoftu rozczarowała tych, którzy spodziewali się zupełnie innego pomysłu na ich system. Ale jestem pewien, że ci sami obserwatorzy chcieliby korzystać już z ulepszonego Windowsa. I będą to robić.

Tak jak napisałem w „pierwszych wrażeniach” na fanpage’u – siłą Windowsa 10 nie jest UI, tylko funkcjonalność.

A raczej połączenie funkcjonalności wszystkich urządzeń pracujących pod kontrolą oprogramowania z „Windows” w nazwie, co do tej pory praktycznie nie istniało.

Pod tym samym płaszczem mają się kryć nowe funkcjonalności. Przede wszystkim: wspólne aplikacje. Bardzo poważny argument do zakupu urządzeń z Windowsem dla… wszystkich.

win10wszedzie_4

Do tej pory tanie Lumie wybierano bardziej ze względu na „Nokia” w nazwie, niż ze względu na „Windowsa” w nazwie. Między innymi dlatego, że ten Windows poza pakietem Office tak naprawdę nic użytkownikowi nie dawał. Powiązania z systemem Microsoftu były niewielkie.

Teraz to ma się zmienić. Choć nie od razu. Dopiero zacznie się projektowanie uniwersalnych aplikacji, czyli tak naprawdę baza będzie budowana praktycznie od nowa. Tyle że teraz grupą odbiorców będą i użytkownicy smartfonów, i tabletów i komputerów (z Windowsem – w sumie nie muszę tego dodawać).

To już jest różnica. Teraz mało kto przejmuje się targetem Windows Phone, a wszelkie aplikacje produkowane są pod Androida czy iOSa.

Teraz zbiorczo „Windows” będzie potężną grupą, dla której warto tworzyć programy z prostego powodu. Jak już napisałem w poprzednim wpisie:

KAŻDY UŻYWA WINDOWSA.

Nawet jeśli ktoś nie będzie miał smartfonu z Windowsem, to i tak jest cenny z punktu widzenia dewelopera – ponieważ i tak używa jakiegoś urządzenia z Windowsem. Albo tabletu, albo zwykłego komputera.

win10wszedzie_3

Z tego wynika też inna sprawa – wreszcie będzie się opłacało tworzyć telefony/tablety z Windowsem.
Skoro to już ten sam Windows, co w komputerze, to będzie to bardzo istotna przewaga. Skojarzenie: to jest przedłużenie komputera, na nim zrobię praktycznie to samo, co w domu. Mimo „nie takiego samego interfejsu”.

Gdyby chodziło o wygląd, to każdy by używał 7-ki/XP. Po premierze 8 było mnóstwo narzekań: „Po co mi te gówniane kafelki?”, „Gdzie jest Menu Start?!”, „Nic nie mogę tu znaleźć, przełącza mi się do jakiegoś menu”.

Komputery z Win8/8.1 się sprzedają – każdego typu, również te 2 w 1 – i to co najmniej tak samo dobrze jak przedtem. Ludzie tego używają, a w magiczny sposób wszyscy nie przesiedli się na Linuxa.

win10wszedzie_2

Reszta zmian w Windowsie może nie jest marginalna, ale nie ma aż tak wielkiego znaczenia i potencjału. Komputerowa wersja Cortany, powrót Menu Start, nowa przeglądarka czy silniejsza integracja z Xboxem – wszystko to cieszy, ale w dłuższej perspektywie nie jest czymś, co nagle wszystkich „nawróci” na Windowsa. Z wyjątkiem rocznej darmowej aktualizacji z wcześniejszych wersji (od 7).

W przypadku mobilnego Windowsa nowa wersja ma ogromne znaczenie.

Duża część zwykłych użytkowników Windows Phone spodziewała się czegoś zupełnie innego, kompletnie przemodelowanego pomysłu na interfejs. Zmiażdżenia umysłów. Czegoś wymyślonego totalnie od zera.

Tylko że w WP to nie interfejs jest największym problemem. Jest nim to, co tą warstwą zewnętrzną jest przykrywane.

Tutaj znowu jestem zmuszony odesłać was do wcześniejszego wpisu, tym razem traktującego o samym WP. W obecnej formie Windows Phone nie tylko nie ma przyszłości, ale też nie ma żadnych przewag nad konkurencją. Nie ma żadnych cech, które by zachęcały go do zakupu.

Zunifikowanie Windowsa jest dla Microsoftu niesamowitą szansą, a dla nas wszystkich ogromną zachętą, by wszystko postawić na jedną kartę. Jeden system, jedne aplikacje, jeden pakiet usług. To bardzo wygodne. A przecież nikt nie lubi się przemęczać, tylko mieć wszystko w jednym miejscu.

Microsoft wreszcie to zrozumiał. I dzięki temu możliwości stoją przed nim otworem.

//źr. grafik: Microsoft

Udostępnij

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x