Plus Blog

Oferta w Plusie, Telefony, Telekomunikacja, Testy Telefonów, LTE

Nadużycia telekomunikacyjne czyli Polska na podsłuchu(Aktualizacja)

Po ostatnich publikacjach wiadomości na temat inwigilacji obywateli,nadciągają nowe formy podsłuchu,tym razem pod lupę będą brani przedsiębiorcy którzy mogą paść ofiarą podsłuchu przez służby skarbowe.

Jak podaje dziennik.pl ” Tajne służby będą podsłuchiwać wszystkich”

Oto tajna służba, która dostanie większe uprawnienia, niż obecnie ma ABW, czy wywiad wojskowy. Będzie mogła, pod pozorem walki z oszustami gospodarczymi, podsłuchiwać każdego, a kontroli nad nią nie ma nikt. Oto, co może wywiad skarbowy.

Podkomisja sejmowa spraw wewnętrznych i administracji finalizuje prace nad projektem ustawy wprowadzającej zmiany w kompetencjach dziewięciu służb specjalnych. W założeniach rządowy projekt miał zwiększyć demokratyczną kontrolę nad podsłuchami, tymczasem daje on dodatkowe przywileje najbardziej tajemniczej z polskich służb, czyli wywiadowi skarbowemu.

Projekt zakłada większą kontrolę sądów nad „pracą operacyjną służb” oraz informowanie co roku opinii publicznej o liczbie podsłuchów. Ale w przypadku służb skarbowych, podlegających generalnemu inspektorowi kontroli skarbowej, dopisany został nowy kontrowersyjny punkt do istniejącego już artykułu 36 ustawy o kontroli skarbowej. Dopuszcza on wykorzystanie informacji z podsłuchów telefonicznych w innych „postępowaniach kontrolnych”.

Czyli działać to będzie tak: gdy skarbówka będzie podsłuchiwała biznesmena podejrzanego o zawyżanie kosztów

swojej działalności i przy okazji towarzyskiej rozmowy telefonicznej powie on coś o swoim konkurencie, który ukrywa majątek

na Cyprze, służby będą mogły wykorzystać tę informację. I nie będą nawet musiały prosić o pozwolenie sądu na założenie podsłuchu.

Jeżeli policja, podsłuchując grupę podejrzaną o dokonywanie porwań, dowie się przy okazji o ich biznesie

narkotykowym, to zgodnie z prawem nie może wykorzystać takich informacji. Chyba że dostanie na to tzw. zgodę następczą sądu. „Innymi słowy, baron narkotykowy będzie miał zagwarantowane większe prawa

niż przedsiębiorca” – komentuje Mirosław Barszcz, były wiceminister finansów i ekspert BCC.

„Zmiany do ustawy o kontroli skarbowej zaproponowane przez rząd budzą wątpliwości” – przyznaje prof. Jan Widacki z koła poselskiego SD. Jego zdaniem cała sprawa wygląda tak, jakby ze służb fiskusa próbowano zbudować coś na wzór amerykańskiej Secret Service.

Udostępnij

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x