Plus Blog

Oferta w Plusie, Telefony, Telekomunikacja, Testy Telefonów, LTE

Niemcy: Nokia przegrywa sprawę o patenty, będzie zakaz sprzedaży?

Spór między Nokią a IPCom trwa już od paru lat. Firmy spierają się o rzekomo niezgodne z prawem wykorzystywanie patentów tej drugiej firmy przez fińskiego giganta. IPCom szacuje, że Nokia do tej pory poniosła około 100 milionów euro kosztów związanych z postępowaniami sądowymi. Mimo tej olbrzymiej kwoty szala zwycięstwa zdaje się przechylać na stronę Niemców.

Pierwszy korzystny dla IPCom wyrok zapadł w grudniu zeszłego roku w sądzie rejonowym w Mannheim. Sąd uznał, że Nokia i HTC wykorzystywały technologie opatentowane przez niemiecką firmę. Wstrzymał się jednak z wydaniem zakazu sprzedaży telefonów obu firm do czasu stwierdzenia ważności patentu.

Wątpliwości wynikały bowiem z faktu, że dokonano zmian w spornych patentach (najważniejszy z nich – 100 – dotyczy pierwszego łączenia telefonu z siecią). Nokia stoi na stanowisku, że stworzyło to całkowicie nowy patent, w związku z czym nie ma mowy o żadnym naruszeniu. Ponadto utrzymuje ona, że żądania opłat licencyjnych są nieuzasadnione i wygórowane.

Konkurenci Nokii są jednak najwyraźniej innego zdania – agencja Reuters podaje, że trzej duzi producenci telefonów komórkowych odpowiednie opłaty na rzecz IPCom wnoszą.

Ostatecznie jednak sąd uznał dzisiaj, że kluczowy dla sprawy patent 100 jest ważny, w związku z czym zarzuty i żądania IPCom są uzasadnione.

(ź) di.com.pl

Udostępnij

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x