Plus Blog

Oferta w Plusie, Telefony, Telekomunikacja, Testy Telefonów, LTE

Nokia już nie jest liderem w sprzedaży smartfonów. Skończyła się 15-letnia historia fińskiego giganta…

Po II kwartale 2011 roku Nokia nie jest już liderem na rynku smartfonów. Spadła na trzecie miejsce, co kończy 15-letnią dominację fińskiego producenta na tym rynku. Wyniki Nokii w 2Q2011 były słabe. Sprzedaż smartfonów spadła o prawie 4% rok do roku, osiągając poziom zaledwie 16,7 mln sztuk. W tym czasie konkurenci notowali wzrosty o kilkadziesiąt i więcej procent. Kto zatem wyprzedził Nokię?


Na pierwszym miejscu znalazł się Apple, który w wynikach za 2Q2011 zaraportował sprzedaż 20,34 mln sztuk iPhone’ów. To o ponad 140% więcej niż przed rokiem.

Drugie miejsce przypadło Samsungowi, który prognozuje w II kwartale sprzedaż smartfonów na 19,2 mln sztuk. Podobnego zdania są analitycy. Wynik ten udało się osiągnąć po części dzięki modelowi Galaxy S II, który – według polskiego oddziału firmy – znalazł już ponad 6 mln nabywców na całym świecie.

Tym samym wyniki Nokii za II kwartał 2011 kończą 15-letnią historię firmy jeśli chodzi o dominację na rynku smartfonów. Zaczęła się ona w 1996 roku, kiedy na rynku pojawił się pierwszy telefon tej firmy z rodziny Communicator, Nokia 9000.

Z pewnością zawiniła tutaj błędnie podjęta decyzja o produkcji smartfonów na innych systemach, niż Android. A Wy jak oceniacie sytuację Nokii na rynku smartfonów?

Źródło: Telepolis.pl

Udostępnij

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x