Plus Blog

Oferta w Plusie, Telefony, Telekomunikacja, Testy Telefonów, LTE

Nokia miała swojego iPhone’a? Oskarża Apple o kradzież patentów

Według „New York Timesa” fiński gigant już w 2003 r. przygotował telefon z dotykowym ekranem, jednak nie wprowadził go do sprzedaży z obawy o wygórowaną cenę. Teraz Nokia oskarża Apple o kradzież patentów. Apple zaprezentował iPhone’a w czerwcu 2007 r. Od tego czasu zaczął się boom na podobne telefony z dotykowym wyświetlaczem. Teraz firma Steve’a Jobsa jest jednym z największych ich producentów, dystansując Nokię, która jednak pozostaje liderem na globalnym rynku komórek – głównie za sprawą prostszych modeli.


Tymczasem prototyp takiego urządzenia Nokia miała już w 2003 r. Model oznaczony numerem 7700 miał dotykowy wyświetlacz o rozdzielczości 640 x 320 pikseli, który miał ułatwić przeglądanie internetu – jak podawał we wrześniu „NYT”. Zarząd wycofał się z pomysłu w obawie, że urządzenie będzie za drogie. Koszty produkcji były według zarządu za wysokie, co podnosiło ryzyko. Zarząd wyrzucił więc projekt do kosza.

Inne źródła podają, że w 2004 r. Nokia miała zbudować też jeden z pierwszych na świecie sklepów internetowych z aplikacjami. Ten pomysł upadł jednak razem z modelem 7700. Wzajemne oskarżanie się o kradzież patentów nie jest niczym szczególnym w świecie firm elektronicznych. Wcześniej podobne pozwy składał Intel czy producent pamięci flash SanDisk.

(ź) wyborcza.biz


Udostępnij

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x