Plus Blog

Oferta w Plusie, Telefony, Telekomunikacja, Testy Telefonów, LTE

Nokia udostępnia Qt SDK do ujednoliconego opracowywania aplikacji

Firma Nokia opublikowała Nokia Qt SDK — Software Development Kit dla systemów Symbian i MeeGo. Twórcy aplikacji mogą teraz opracowywać, testować i wdrażać utworzone w macierzystym środowisku aplikacje do smartfonów i komputerów mobilnych Nokia. Wersję beta SDK można pobierać już od dzisiaj, a twórcy aplikacji mogą od razu przystąpić do opracowywania oprogramowania do nowych urządzeń, w tym do właśnie zapowiedzianego modelu Nokia N8.

Nokia Qt SDK opiera się na dwóch zasadniczych koncepcjach: efektywności twórcy aplikacji oraz dystrybucji. SDK zawiera pełny zestaw narzędzi, w tym API przeznaczone do szybkiego tworzenia aplikacji. Umożliwia on także tworzenie jednej aplikacji, a następnie adaptowanie jej na inne urządzenia oparte na systemie Symbian lub MeeGo. Dotyczy to zarówno dotychczasowych urządzeń z Symbian S60 (wersje 3.1 do 5.0), Maemo 5 oraz przyszłych wersji Symbian i MeeGo. Dzięki temu Nokia Qt SDK oferuje twórcom aplikacji ogromny zakres możliwości dystrybucji. Nokia Qt SDK zawiera różne komponenty umożliwiające łatwiejsze i szybsze opracowywanie aplikacji. Modułowa biblioteka klasy Qt zawiera elementy sterujące graficznego interfejsu użytkownika, integrację z oprogramowaniem WebKit, funkcje sieciowe, platformę bazy danych i inne. Programiści używający języka C++ mogą korzystać z wieloplatformowego środowiska IDE Qt Creator, które zawiera funkcję projektowania układu interfejsu i formularzy, narzędzia do zarządzania projektem i kompilacją, funkcje debugowania i nawigacji po kodzie.

Sebastian Nystrom, Nokia Application and Service Frameworks, powiedział: „Udostępniając Nokia Qt SDK, umożliwiamy tworzenie bardzo ładnych i wydajnych aplikacji. Ten zestaw to znaczący krok w rozwoju naszej oferty dla developerów, gdyż mogą oni przy jego użyciu stworzyć oprogramowanie do milionów urządzeń przy użyciu tego samego kodu. W pierwszej fazie beta koncentrujemy się na testowaniu wieloplatformowej funkcjonalności SDK, z obsługą szerokiego, choć na razie początkowego, zestawu interfejsów API. W ciągu najbliższych miesięcy będziemy sukcesywnie dodawać kolejne API. Program w wersji beta umożliwia developerom dzielenie się z nami swoimi wrażeniami. Dzięki temu możemy rozwijać SDK tak, aby wyjść naprzeciw ich oczekiwaniom w zakresie efektywności i możliwości tworzenia aplikacji”.

Wraz z nowymi interfejsami API do tworzenia aplikacji mobilnych pakiet ten stanowi idealny punkt wyjściowy dla wszystkich, którzy chcą opracowywać oprogramowanie do urządzeń Nokia. To wydanie stanowi znaczący krok także dla użytkowników.

Dostęp do narzędzi umożliwiających szybsze i efektywniejsze opracowywanie aplikacji powinien przyczynić się do znacznego powiększenia i tak wciąż rosnącego katalogu aplikacji oraz gier w Ovi Sklepie.

Źródło: Nokia

Udostępnij

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x