Plus Blog

Oferta w Plusie, Telefony, Telekomunikacja, Testy Telefonów, LTE

Nokia z Windows Phone…

Choć sam nie korzystam z smartfonu Nokii z system Windows Phone, to ostatnio miałem częsty kontakt właśnie z modelami Lumi. Między innymi testowałem Nokie Lumie 800. Używając smartfonu z Windows Phone zastanawiało mnie, czy połączenie Nokii z systemem Microsoftu to słuszna decyzja. Sam smartfon który niedawno testowałem, można powiedzieć, że wykonany jest znakomicie. Również system Windows Phone o którym pisaliśmy w tym wpisie, jest całkiem udanym systemem. O tym przeczytacie w naszym teście który niebawem ukaże się na naszym blogu, ale nie o tym chciałem napisać…

Coraz więcej niepokojących informacji pojawia się w sieci dotyczących bankructwa giganta z Finlandii. Reuters przeprowadził ankietę i zapytał się 30 bankierów i analityków o stan finansowy Nokii. Wszyscy zgadzają się, że sytuacja nie jest dobra. Większość z ankietowanych powiedziało zgodnie, że Nokia może mieć problemy ze spłatą swoich długów już w ciągu 2 lat, czyli przestanie być wypłacalna i zbankrutuje.

Czy Nokia nie popełniła błędu upierając się tak długo przy Symbianie, a wprowadzenie smartfonów z systemem Windows Phone nie było spóźnionym działaniem?

Europejscy operatorzy twierdzą zgodnie, że mimo szczerych chęci Nokia Lumia nie jest w stanie konkurować z serią Galaxy Samsunga i iPhone Apple’a.

Czterech największych operatorów w Europie stwierdziło, że sprzedaż Lumii, od jej debiutu w grudniu 2011 roku nie nastraja optymistycznie. Tym bardziej jeśli Nokia miała nadzieję na odzyskanie pozycji na rynku. Sukcesu nie zagwarantował także mariaż z Microsoftem. Jak stwierdził przedstawiciel jednego z operatorów, Windows nadal kojarzy się z komputerami, a nie telefonami:

Nikt nie przychodzi do sklepu i pyta o telefon z Windows Phone. […] Gdyby Lumie, z tymi samymi podzespołami działały w oparciu o Androida a nie Windows, o wiele łatwiej byłoby je sprzedać.

2 miliony sprzedanych Lumii

Pierwszy kwartał tego roku Nokia zakończyła stratą na poziomie niemal dwóch miliardów dolarów pomimo sprzedaży sięgającej dziewięciu miliardów dolarów. Na rynki trafiło już 2,2 mln Lumii a trafi jeszcze więcej. Biorąc pod uwagę ilość dostarczonych telefonów Nokia jest wice-królem, dała się wyprzedzić Samsungowi (Samsung: 93,8 mln sztuk telefonów dostarczonych na rynek, wzrost o 35,4%, Nokia – 82,7 mln., spadek o 23,8%.)


Na rynku smartfonów utrzymuje zaszczytne trzecie miejsce, jednak porównując sprzedaż rok do roku – najważniejsi konkurenci odnotowują wzrost  sprzedaży  (Samsung 267%, Apple 88%), Nokia natomiast zaliczyła dość spektakularny spadek wynoszący -50,8% (dane IDC, jednostki dostarczone na rynek i udział w nim, pierwszy kwartał 2011 do pierwszego kwartału 2012). Fiński (wciąż) gigant dostarczył więc na rynek 11,9 miliona smartfonów, z czego Lumie stanowiły niecałe 20% (2,2 mln.).


Na pewno pozytywnym sygnałem jest wzrost popularności systemu Windows Phona na który postawiła Nokia. Windows Phone doczekał się 100 tysięcy dedykowanych aplikacji,  podwojenie liczby programów nastąpiło w zaledwie pięć miesięcy. Z kolei przekroczenie bariery pierwszych 50 tysięcy programów w Windows Phone Marketplace trwało ponad rok. Również na Chińskim rynku jest coraz większe zainteresowanie WP. A to wcale nie mały rynek :-).  Może popularność Windows Phone zwiększy sprzedaż smartfonów Nokii z tym systemem.

Czy więc Nokia słusznie postąpiła wiążąc się z systemem Microsoftu, czy nie lepiej było pomyśleć o Nokii z systemem Android 🙂  Z pewnością wielu użytkowników żałuje, że nie podjęto takiej decyzji.

 Jeszcze trochę poczekamy na odpowiedz – czy słusznie?  A może niektórzy już mają swoje zdanie na ten temat. Zapraszam do dyskusji.

[poll id=”14″]

Udostępnij

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x