Plus Blog

Oferta w Plusie, Telefony, Telekomunikacja, Testy Telefonów, LTE

Nokia zbliża do sztuki

„Nokia zbliża do sztuki” to wspólny projekt Muzeum Narodowego w Krakowie oraz firmy Nokia. Wszyscy odwiedzający Galerię Sztuki Polskiej XX wieku w Gmachu Głównym Muzeum, będą mogli w niecodzienny sposób pozyskać dodatkowe informacje, zdjęcia, nagrania i filmy.

Galeria Sztuki Polskiej XX wieku to jedna z najobszerniejszych muzealnych ekspozycji współczesnej sztuki polskiej. Na powierzchni ponad 3000 metrów kwadratowych znajdują się wybitne dzieła powstałe w okresie od końca XIX stulecia do dziś. Zobaczyć tu można prace „klasyków”: Jacka Malczewskiego, Zbigniewa Pronaszki, Witkacego, Tadeusza Kantora, Jonasza Sterna, Marii Jaremy, Jerzego Nowosielskiego, ale i aktualnie tworzących artystów: Katarzyny Kozyry, Wilhelma Sasnala czy Marcina Maciejowskiego.

By przybliżyć zwiedzającym dzieła, idee, które za nimi stoją, oraz sylwetki ich twórców, przy dwudziestu z nich umieszczone zostały specjalne znaczniki, tzw. tagi. Dzięki nim goście, którzy bezpłatnie wypożyczą przy wejściu na wystawę telefon Nokia C7 z technologią NFC (ang. Near Field Communication), będą mogli wysłuchać informacji o obrazach, a także obejrzeć dodatkowe filmy i zdjęcia na ekranie telefonu. Obsługa technologii NFC jest bardzo prosta i nie powinna sprawić kłopotu żadnemu ze zwiedzających. Wystarczy zbliżyć tył telefonu do specjalnego znacznika umieszczonego obok eksponatu, a na ekranie telefonu i w słuchawkach pojawią się przygotowane materiały.

Wśród dzieł opatrzonych tagami NFC są: „Dziewczynka z chryzantemami” Olgi Boznańskiej, „Autoportret w białym stroju” Jacka Malczewskiego, „Infantka V” Tadeusza Kantora, „Melancholik” Wojciecha Weissa.

– Cieszymy się, że dzięki współpracy z Muzeum Narodowym zwiedzający będą mogli w innowacyjny sposób poszerzać swoją wiedzę. Ten mariaż sztuki i technologii w jednej z największych galerii sztuki polskiej XX wieku pokazuje, że tak różne od siebie dziedziny są w stanie doskonale ze sobą współgrać. Mamy nadzieję, że pokaże to zwolennikom sztuki, iż najnowsze technologie mogą być świetnym jej uzupełnieniem, natomiast fanom technologii uzmysłowi, jak ważna w życiu jest sztuka – mówi Marcin Reichman, Project Manager z firmy Nokia Poland.

Chętnie podjęliśmy wyzwanie rozbudowania komentarza do dzieł zgromadzonych w Galerii Sztuki Polskiej XX wieku o możliwości, jakie daje nowoczesna technologia. Powstał nowatorski, multimedialny przewodnik znacznie rozszerzający tradycyjną prezentację dzieł. Mogliśmy pokazać prace zgromadzone w galerii w ich kontekście historycznym, w odniesieniu do innych dzieł, które stanowiły dla nich źródło inspiracji, dodając filmy, zdjęcia, unikatowe nagrania. Nieograniczeni przez przestrzeń i czas połączyliśmy twórczość artystów współczesnych z dziełami sztuki XIX wieku zgromadzonymi w Galerii Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach. Układając zawartość aplikacji staraliśmy się zawsze pokazać artystę – człowieka, kryjącego się za każdą z prac zgromadzonych w Galerii. Chcemy, by dzięki udostępnieniu tego rodzaju nowoczesnego przewodnika, wizyta w Galerii Sztuki Polskiej XX wieku wzbogaciła to, co najistotniejsze, czyli bezpośredni kontakt z dziełem, o możliwość dopowiedzenia związanych z nim treści i kontekstów.

Marek Świca, wicedyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie ds. naukowych i zbiorów

Wspólny projekt Muzeum Narodowego w Krakowie i firmy Nokia trwać będzie do lipca 2012 roku. W tym czasie wszyscy odwiedzający Gmach Główny Muzeum będą mogli bez dodatkowej dopłaty do biletu skorzystać z przygotowanych telefonów i opracowanych materiałów multimedialnych. Ponadto użytkownicy telefonów Nokia N8, E7, C6-01, N500, N603, N700, C7, N701 z systemem operacyjnym Symbian Anna mogą zarówno w Muzeum, jak i przed przyjściem na wystawę sami pobrać aplikację na swój telefon. Aplikacja dostępna jest bowiem w Sklepie Nokia pod nazwą Nokia Guide.

Aplikację Nokia Guide przygotowała firma Nokia we współpracy z ComArch, materiały do aplikacji zostały stworzone na bazie materiałów Muzeum Narodowego w Krakowie, nagrania czytają: głos męski – Wojciech Żołądkowicz, głos żeński – Katarzyna Godlewska, zapowiedź – Jacek Rozenek.

Gmach Główny Muzeum, w którym znajduje się Galeria Sztuki Polskiej XX wieku czynny jest od wtorku do soboty w godzinach 10.00-18.00, oraz w niedziele w godzinach 10.00-16.00. W niedzielę wstęp do Galerii Sztuki Polskiej XX wieku jest bezpłatny.

Jak działa technologia NFC?

Technologia NFC służy do intuicyjnej, prostej i bezpiecznej interakcji pomiędzy dwoma urządzeniami elektronicznymi (np. smartfonami) lub między urządzeniem i znacznikiem NFC. Dzięki niej, poprzez zbliżenie dwóch urządzeń lub zbliżenie urządzenia do znacznika, użytkownik może odebrać w telefonie nowe dane, takie jak odnośniki internetowe, pliki dźwiękowe czy filmowe, zdjęcia i informacje kontaktowe.

O Muzeum Narodowym w Krakowie

Muzeum Narodowe w Krakowie zostało utworzone w 1879 roku. Była to pierwsza narodowa instytucja muzealna Polaków, pozbawionych własnego państwa zawłaszczonego przez trzech zaborców. Początkowo do kolekcji kupowano głównie dzieła wybitnych polskich artystów współczesnych (zaczątkiem kolekcji były „Pochodnie Nerona” autorstwa Henryka Siemiradzkiego, podarowane przez artystę narodowemu muzeum tworzącemu się w Sukiennicach). Z czasem zbiory wzbogaciły się o zabytki rzemiosła, numizmatyki, militaria, zbiory archeologiczne i etnograficzne, a także dzieła sztuki Dalekiego Wschodu. Do dziś Muzeum Narodowe w Krakowie pozostaje placówką o największej w Polsce kolekcji, liczbie budynków i stałych galerii. Ekspozycja muzealna pozwala poznać dzieje polskiej i światowej sztuki od średniowiecza po współczesność. Tym ostatnim poświęcona jest Galeria Sztuki Polskiej XX wieku w Gmachu Głównym, w obecnym kształcie istniejąca od 2005 roku. Muzeum Narodowe w Krakowie zajmuje się nie tylko działalnością wystawienniczą, ale także przechowuje, opracowuje naukowo, a także przeprowadza konserwacje zgromadzonych dzieł oraz przygotowuje programy edukacyjne kierowane do szerokiej publiczności. Do misji Muzeum należy też przygotowywanie galerii stałych oraz wystaw zmiennych w kraju i za granicą, a także prowadzenie działalności wydawniczej. Zbiory Muzeum Narodowego w liczą blisko 780 tysięcy eksponatów. Więcej informacji o Muzeum znajduje się na stronie: www.muzeum.krakow.pl

Źródło: Nokia

Udostępnij

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x