Plus Blog

Oferta w Plusie, Telefony, Telekomunikacja, Testy Telefonów, LTE

Off Plus Camera

W piątek 13. kwietnia w Operze Krakowskiej odbędzie się uroczyste otwarcie piątej edycji festiwalu OFF PLUS CAMERA. Gala otwarcia rozpocznie się o godzinie 18.00. Podczas inauguracji odbędzie się pokaz najnowszego filmu laureata pierwszej edycji festiwalu, Azazela Jacobsa, „Terri” z udziałem reżysera. Zostaną też rozdane nagrody, po raz pierwszy w dzień uroczystego otwarcia festiwalu, w konkursach organizowanych przez ID FILM.

Tegoroczny festiwal Off Plus Camera potrwa od 13 do 22 kwietnia. Przewodniczącym jury konkursu głównego „Wytyczanie drogi”, w którym główna nagroda – Krakowska Nagroda Filmowa – to 100 tys. dolarów, będzie reżyser i pisarz Andrzej Żuławski.

O nagrodę walczyć będą młodzi reżyserzy prezentujący 12 filmów debiutanckich lub będących drugim dziełem w ich dorobku. W ubiegłym roku jury pod przewodnictwem Jerzego Skolimowskiego nagrodziło „Dzienniki Musan” (Musan il-gy) koreańskiego twórcy Parka Jung-Buma.

W tym roku w międzynarodowym jury zasiądą także: amerykańska kostiumograf, dziewięciokrotnie nominowana do Oscara i zdobywczyni trzech statuetek Coleen Atwood i Tom Kalin reżyser, scenarzysta i producent, autor filmu „Swoon”, który został umieszczony na stworzonej przez British Film Institute liście 100 Najważniejszych Amerykańskich Filmów Niezależnych. W jury będzie także Josh Radnor amerykański aktor i reżyser młodego pokolenia, znany z roli Teda w serialu „Jak poznałem waszą matkę”.

Wybitni goście festiwalu Off Plus Camera

Francuski reżyser i producent Luc Besson, twórca m.in. filmów „Nikita”, „Leon zawodowiec” i „Piąty element” będzie gościem festiwalu Off Plus Camera, który 13 kwietnia rozpocznie się w Krakowie. Na Off Plus Camera odbędzie się premiera najnowszego filmu Bessona „Lady”. Luc Besson zaczynał w drugiej połowie lat 70. jako asystent reżysera we Francji i w Stanach Zjednoczonych, zadebiutował w 1983 roku „Ostatnią walką”.

Jego największym sukcesem komercyjnym okazał się „Piąty element”, równie wielkim powodzeniem cieszyła się nakręcona w latach 2006-2010 trylogia dla dzieci „Artur i Minimki”.

Kolejni wybitny twórca to Roland Joffé, brytyjski reżyser i scenarzysta, który zaczynał karierę w branży telewizyjnej w połowie lat 70. Jednak w historii kina zapisał się przede wszystkim dwoma filmami. Szokujące „Pola śmierci” to opowieść o krwawym pokłosiu rządów Czerwonych Khmerów w Kambodży, „Misja” z kolei to historia południowoamerykańskich jezuitów próbujących nawracać Indian Guarani. Oba filmy przyniosły Joffé nominację do Oscara w kategorii Najlepszy Reżyser, a za „Misję” zdobył Złotą Palmę festiwalu w Cannes. W latach 90. Joffé nakręcił między innymi adaptację „Szkarłatnej litery” Nathaniela Hawthorne’a z Garym Oldmanem i Demi Moore w rolach głównych, a w zeszłej dekadzie „Sadystę” z Elishą Cuthbert.

Na festiwalu pokaże swój najnowszy film „Gdy budzą się demony” z 2011 roku. W tej osadzonej w realiach hiszpańskiej wojny domowej opowieści o miłości, zdradzie i mocy wiary wystąpili Charlie Cox, Wes Bentley, Dougray Scott oraz Olga Kurylenko.

Konkurs filmów polskich

W jury drugiego konkursu festiwalu – Konkursu Polskich Filmów Fabularnych – zasiądą profesjonaliści z różnych dziedzin branży filmowej. Przewodniczącym jury został Michael Radford – angielski reżyser i scenarzysta, który zaczynał karierę kręcąc dokumenty dla BBC, ale międzynarodową renomę uzyskał adaptacją powieści George’a Orwella „1984” oraz „Listonoszem”, który przyniósł mu nominacje do Oscara w kategoriach Najlepszy Reżyser oraz Najlepszy Scenariusz Adaptowany.

Towarzyszyć mu będą: izraelski reżyser, scenarzysta i dziennikarz Oren Moverman, hollywoodzka reżyser castingów Margery Simkin, dyrektor zarządzający Ealing Studios James Spring oraz Stephanie Zacharek, zaliczana do grona najlepszych krytyków filmowych w Stanach Zjednoczonych.

Powalczą o 100 tys. zł

W konkursie zostanie zaprezentowanych 10 pełnometrażowych fabuł wyprodukowanych w 2011 i 2012 roku. Filmy będą walczyły o nagrodę „Polski Noble Filmowy” w wysokości 100 tys. zł. W programie krakowskiej imprezy znalazły się stałe sekcje festiwalu: „Odkrycia”, „From the Gut – Amerykańscy Niezależni”, „Nadrabianie Zaległości” oraz „Konfrontacje”.

Wśród nowości są przeglądy nowego kina izraelskiego i brytyjskiego oraz sekcja „Geek Cinema”, poświęcona nowemu fenomenowi kulturowemu, czyli postaci tytułowego „geeka” i jego filmowym reprezentantom. „Geek” to termin, który łączy w sobie i skupia cechy właściwe osobnikom określanym jako „frajer”, „kujon” czy „przegrany”. Postacie te w ciągu ostatnich lat były bohaterami wielu filmów nurtu niezależnego.

Bierzcie i kręćcie!

W ramach festiwalu po raz kolejny odbędzie się konkurs „Bierzcie i kręćcie”, w którym udział biorą filmy kręcone przez amatorów. Jedną z jego kategorii jest „Relacja z wydarzenia”. We wcześniejszych edycjach tego konkursu użytkownicy Kontaktu 24 zdobywali główne nagrody za nagrania przedstawiające: trąbę powietrzną porywającą autobus, wędkarza uwięzionego na krze i robotników narażających życie podczas budowy molo.

Informację o festiwalu na pewno jeszcze pojawią się na naszym blogu. Zapraszamy również do odwiedzenia strony festiwalu: www.offpluscamera.com

(ź) tvn24.pl

Udostępnij

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x