Plus Blog

Oferta w Plusie, Telefony, Telekomunikacja, Testy Telefonów, LTE

Plus Camerimage przenosi się z Łodzi do Bydgoszczy

W sobotę 27 listopada zaczyna się festiwal Plus Camerimage

Po wycofaniu się z Łodzi organizatorzy festiwalu długo szukali miasta, które by ich przyjęło. W sierpniu podpisali kontrakt z władzami Bydgoszczy.

– Przetrwaliśmy – mówi dyrektor Marek Żydowicz. – Chcemy uciec przed polityką i udowodnić, że niezależność artystyczna jest najważniejsza.

W związku z przeprowadzką prace nad programem zaczęły się dopiero w maju, ale zestaw konkursowy jest imponujący. Festiwal otworzy „Czarny łabędź” Darrena Aronofsky’ego. Następne pokazy też będą ucztą dla kinomanów. Wystarczy wymienić kilka tytułów: „Kolejny rok” Mike’a Leigha, faworyt krytyków podczas ostatniego festiwalu w Cannes, nagrodzone w Wenecji „Milczące dusze” Aleksieja Fedorczenki czy awangardowe „Wkraczając w pustkę” Gaspara Noe. Polskę będą reprezentować „Essential Killing” Jerzego Skolimowskiego i „Wenecja” Jana Jakuba Kolskiego. Na deser uczestnicy obejrzą tegorocznego Oscarowego faworyta „Jak zostać królem” Danny’ego Cohena i „127 godzin” – bardzo oczekiwany nowy film Danny’ego Boyle’a.

Poza głównym przeglądem, będą też dwa konkursy dokumentów, międzynarodowe jury oceni filmy polskie, studenci będą walczyć o Złote Kijanki. Nowością są konkursy debiutów – reżyserskich i operatorskich. Organizatorzy przygotowali też retrospektywy Jerzego Skolimowskiego, Michaela Ballhausa, Roba Epsteina, duetu Aronofsky – Libatique, przegląd kina austriackiego i dokumentów o sztuce.

Tak więc Plus Camerimage bez Łodzi nie zginął. Paradoksalnie, ma w tym roku budżet wyższy niż w ubiegłym. Żaden z głównych mecenasów – Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego i firma Plus GSM, będąca tytularnym sponsorem Camerimage – nie zmniejszył dotacji. Do wynoszącego 6,5 mln zł budżetu Bydgoszcz dołożyła 2,5 mln, o milion więcej niż oferowała festiwalowi Łódź.

Bydgoskie pokazy będą odbywały się w Operze Nova i Multikinie, warsztaty i sesje w Wyższej Szkole Gospodarki. Uruchomiono specjalne połączenie lotnicze z Warszawą, które ruszy dzień przed festiwalem.

Przyjazd zapowiedziało ok. 300 operatorów i 1200 studentów szkół filmowych. Carlos Saura z operatorem Vittorio Storaro zaprezentują „Flamenco”, będą Joel Schumacher z Andrzejem Bartkowiakiem, w pokazie „Czarnego łabędzia” wezmą udział Darren Aronofsky i Matthew Libatique. Przyjazd zapowiedzieli Thomas Vinterberg i Alan Parker. Liam Neeson odbierze nagrodę aktorską.

Na pytanie czy Plus Camer-image zadomowi się w Bydgoszczy, Marek Żydowicz odpowiada tak, jak zawsze:

– Festiwal będzie w przyszłości tam, gdzie będzie miał optymalne warunki rozwoju.

(ź)Rzeczpospolita

Udostępnij

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x