Plus Blog

Oferta w Plusie, Telefony, Telekomunikacja, Testy Telefonów, LTE

Plus sponsorem – Long Walk Plus Expedition. Jakuck- Kalkuta 1941-2010

W połowie maja dzięki pomocy i wsparciu Plusa, największej polskiej firmy komórkowej trzech młodych polskich podróżników – Tomasz Grzywaczewski, Bartosz Malinowski i Filip Drożdż rozpoczyna niezwykła wędrówkę pod nazwą „Long Walk Plus Expedition”. Jej trasa wiedzie śladami polskiego oficera Witolda Glińskiego i jego towarzyszy, którzy w lutym 1941 roku uciekli z syberyjskiego łagru przez Mongolię, Tybet, Nepal. 11 miesięcy później, po ponad 6000 km marszu, dotarli do Indii. Młodzi podróżnicy chcą pokazać światu prawdziwego bohatera, który rzucił wyzwanie sowieckiemu imperium, którego wędrówka jest przykładem nieposkromionej woli przetrwania. Chcą także złożyć hołd tym, którym nie było dane wrócić z sowieckiej niewoli do wolnej Polski.

14 maja w Warszawie rozpocznie się niezwykła wyprawa pod nazwą „Long Walk Plus Expedition”, będąca hołdem tym, którym nie dane było wrócić z sowieckich łagrów. Trzech młodych polskich podróżników – Tomasz Grzywaczewski, Bartosz Malinowski i Filip Drożdż – wyrusza na wędrówkę śladami polskiego oficera Witolda Glińskiego i jego 9 towarzyszy z m.in. USA, Jugosławii, którzy w lutym 1941 roku uciekli z syberyjskiego łagru. Ich podróż trwała ponad 11 miesięcy. Trasa licząca ponad 6000 km marszu wiodła przez Rosję, Mongolię, Tybet, Nepal i Indie.
Głównym sponsorem wyprawy jest Polkomtel, która jako jedyny odpowiedział na propozycję współpracy wysłaną przez Tomasza Grzywaczewskiego i Bartosza Malinowskiego do ponad 1500 polskich firm. Polkomtel podjął decyzję o włączeniu się do realizacji tego unikalnego projektu, gdyż chce wspierać zainteresowanie ze strony młodych ludzi przetwarzaniem we własny sposób ważnych wydarzeń z historii Polski i Europy, inspirowanie się nimi przekładanie na swój język i nowoczesne formy. „Zależy nam na wyszukiwaniu i wspieraniu nowych form wyrazu młodych ludzi, wspieraniu interesujących działań realizowanych właśnie przez nich. Nie określamy, ani obszarów, ani form”- mówi Jarosław Bauc, Prezes Zarządu Polkomtela, operatora sieci Plus.
Młodzi podróżnicy chcą pokazać światu prawdziwego bohatera, który rzucił wyzwanie sowieckiemu imperium, którego wędrówka jest przykładem nieposkromionej woli przetrwania. „Bez bohaterstwa takich ludzi jak Pan Gliński nie byłoby wolnej Polski. Wiemy, że powstał film z udziałem m.in. Colina Farrella „The Way Back”, którego premiera zapowiedziana jest na październik. Scenariusz bazuje na słynnej książce napisanej przez polaka, który choć nie przeszedł trasy ucieczki, miał dość talentu, aby ją interesująco opisać. Wiemy, że w amerykańskim filmie rola Glińskiego jest zmarginalizowana. Chcemy naszą wyprawą pokazać światu, jak wyglądała prawda” – mówi Tomasza Grzywaczewski.
Wyprawa „Long Walk Expedition” rozpocznie się pomiędzy Jakuckiem a Olekminskiem w Jakucji, a zakończy w Kalkucie w Indiach. Czas jej trwania jest szacowany na około sześć do siedmiu miesięcy w zależności od warunków terenowych i zdarzeń losowych. W ciągu trzech miesięcy podróżnicy zamierzają dotrzeć do granicy z Mongolią, na początku listopada przekroczyć Himalaje i kilka tygodni później zakończyć ekspedycję w Kalkucie.
Wyprawa jest podzielona na cztery, bezpośrednio po sobie następujące etapy: wodny (spływ statkami rzecznymi od punktu startowego w okolicach Jakucka aż do wschodniego brzegu Bajkału), pieszy (od wschodniego brzegu Bajkału do granicy rosyjsko-mongolskiej), konny (przez Mongolię do granicy z Chinami) i rowerowy (przez Chiny, Tybet i Nepal do Kalkuty). ”To będzie trudna podróż, ale wierzymy, że nam się uda. Jesteśmy dobrze przygotowani. Dzięki pomocy Plusa mogliśmy kupić niezbędne wyposażenie. Dzięki telefonowi satelitarnemu będziemy mogli na bieżąco relacjonować nasze doświadczenia” – mówi Bartosz Malinowski.
Z podróży będą przygotowywane bieżące relacje dostępne na stronie www.longwalkplus.pl. Patronat nad wprawą objęły Polska Telewizja Program 2 oraz TVP Łódź, Polskie Radio Program 3, Rzeczpospolita, National Geographic Traveler, onet.pl oraz cykloid.pl.
„Zdecydowaliśmy się na sfinansowanie wyprawy oraz zapewnieniu środków finansowych i pomocy organizacyjnej dla zapewnienia właściwej oprawy pozwalającej dotrzeć z informacjami na temat okoliczności ucieczki więźniów z sowieckich obozów na Syberii. Forma i wyraz tych informacji na spowodować, że dotrze ona do młodych ludzi.” – powiedział Krzysztof Kilian, Wiceprezes Zarządu Plusa. W trakcie wyprawy uczestnicy będą łączyć się poprzez telefon satelitarny i przekazywać informacje na swój blog. Powstanie także filmowy reportaż pokazujący, jak zmienił się ten region świata na przestrzeni ostatnich 70 lat oraz zachowane ślady po łagrach. Zdjęcia będzie kręcił trzeci uczestnik wyprawy Filip Drożdż. „Będziemy przez dłuższy czas na terenach, gdzie nie ma prądy. Będą musiały nam wystarczyć baterie oraz ładowarki słoneczne” mówi Filip. Reportaż te będzie pokazany w TVP 2. Wydarzenia, przeżycia oraz fakty historyczne związane z życiem więźniów w obozach sowieckich zostaną pokazane w serii artykułów, książki i albumu fotograficznego, dostępnych także w wersjach elektronicznych.
Patronat honorowy nad ekspedycją objął Minister Spraw Zagranicznych RP Radosław Sikorski i wydział prawa i administracji Uniwersytetu Łódzkiego. Partnerami wyprawy są 12 Explorers Festival i Narodowe Centrum Kultury.
***
SYLWETKI PODRÓŻNIKÓW:
Tomasz Grzywaczewski – łodzianin, z rozsądku student prawa, a z pasji dziennikarz i podróżnik. Z Berberami w górach Atlas jadał kuskus z jednej miski, a na bezkresnych stepach zażywał mongolską tabakę. Rzecznik prasowy Explorers Festival, jednego z największych na świecie festiwali gór, przygody i sportów ekstremalnych. Stały współpracownik działów podróżniczych we „Wprost” oraz „Dzienniku. Gazecie Prawnej”. Zafascynowany bogactwem Samotnej Planety, której nigdy do końca nie poznamy, ale którą możemy spróbować odkrywać. Dlatego „nie marnuje czasu, nie czeka” i w swoich reportażach próbuje opisać oraz zrozumieć otaczającą nas rzeczywistość. Może zapomnieć szczoteczki do zębów, ale na pewno nie notatnika i aparatu fotograficznego. Nie znosi rutyny, a najlepiej czuje się w drodze, kiedy każdy kolejny dzień stanowi nową przygodę i wyzwanie. W życiu oraz w podróżach zgodnie ze słowami Roberta Frosta „z dwóch dróg wybiera zawsze tę mniej uczęszczaną”.
Bartosz Malinowski – łodzianin, niestrudzony odkrywca dzikich i niezabetonowanych miejsc na Ziemi. Konno przemierzał stepy i góry Mongolii, wędrował na wielbłądach, słoniach i innych wierzchowcach, lecz na własnych nogach czuje się najlepiej. Z wykształcenia technik obsługi ruchu turystycznego. Animator i pomysłodawca comiesięcznych imprez podróżniczych ”Kultury w obiektywie”. Miłośnik klimatów wschodnich, zafascynowany przyrodą i kulturą Azji, uwielbia długie wyprawy w dobrym towarzystwie. Razem z Asią Mikołajczak pokonał pieszo górskimi bezdrożami ponad 2500 kilometrów podążając Łukiem Karpat. Latem kocha spać pod gwiazdami, a zimą w namiocie. Smakosz ciemnych piw. Przez życie wędruje nieprzetartymi szlakami. W wyprawach towarzyszą mu aparat fotograficzny oraz motta, ”chwytaj dzień” oraz ”maszeruj albo zdychaj”! Marzy o opłynięciu Ameryki Południowej jachtem Victoria. Przewodnik beskidzki (122). Członek i pilot Grupy wyprawowej Chate.pl.
Filip Drożdż (operator) – łodzianin, student Wydziału Operatorskiego PWSFTviT w Łodzi i Grafiki na ASP w Krakowie. Autor zdjęć wielu filmów dokumentalnych i fabularnych. Od najmłodszych lat podróżował po Polsce, objechał stopem Europę rysując i fotografując. Podróżnik z pasji, najbardziej lubi wyprawy bez mapy oraz spotkania i rozmowy z ludźmi.
(ź) Plus


Udostępnij

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x