Plus Blog

Oferta w Plusie, Telefony, Telekomunikacja, Testy Telefonów, LTE

Plus wprowadza smartfony LTE

Plus jako pierwszy operator w Polsce wprowadza do oferty smartfony, które pozwalają na korzystanie z najszybszego mobilnego internetu LTE. Sieć została przygotowana na obsługę transmisji danych LTE w telefonach, nie tracąc możliwości zestawiania połączeń głosowych w trakcie korzystania z LTE. Uzyskano to dzięki zastosowaniu rozwiązania Circuit-Switch Fallback (CSFB).

W latach 2005-2011 ruch internetowy wykonywany w sieci przez klientów Plusa wzrósł blisko 109-krotnie i jest to tendencja stała, charakterystyczna dla całego świata. Analitycy telekomunikacyjni, jak np. Arthur D Little, szacują, że w najbliższych trzech latach wielkość transferowanych w sieci danych wzrośnie jeszcze bardziej i osiągnie 35 tysięcy PB (petabajtów) miesięcznie. Towarzyszy temu wzrost sprzedaży smartfonów, które w sieci Plus stanowią już około 60% sprzedawanych telefonów, a co za tym idzie, rośnie także korzystanie za ich pośrednictwem z internetu. Użytkownik smartfonu nie ogranicza swojej aktywności jedynie do sprawdzenia poczty mailowej, dostępu do mediów społecznościowych czy portali informacyjnych. Coraz popularniejsze są gry online oraz oglądanie materiałów na różnych portalach, czy wręcz filmów bezpośrednio z internetu.

Plus, będący liderem najszybszego mobilnego internetu LTE w Polsce, zakończył w grudniu testy funkcjonowania smartfonów LTE i pracuje obecnie nad udostępnieniem tego rozwiązania klientom. Do komercyjnego uruchomienia usługi przygotowana została już siec operatora, w której zastosowano rozwiązanie zwane Circuit-Switch Fallback (CSFB) pozwalające na płynne przechodzenie między technologią 4G LTE, w której klient może korzystać z szybkiego dostępu do internetu, a siecią 3G/2G, w której wykonywane są inne usługi, w szczególności połączenia głosowe.

Funkcjonalność CSFB oznacza, że:

  • Klient może korzystać na swoim smartfonie z internetu w najszybszej technologii LTE.
  • W sytuacji, gdy klient znajduje się w zasięgu LTE i chce wykonać lub odebrać połączenie głosowe zostaje automatycznie przełączony do sieci 2G/3G. Procedura CSFB, czyli przejście z LTE do 3G trwa ok. 1-2 sekundy, po czym zostaje nawiązane połączenie głosowe. W przypadku połączenia pomiędzy dwoma użytkownikami LTE procedura ta jest wykonana dwukrotnie – na telefonie inicjującym połączenie i otrzymującym połączenie.
  • Po zakończeniu połączenia głosowego telefon samoczynnie wraca do LTE.

Prócz sprawdzenia samej technologii, Plus przeprowadził również testy smartfonów obsługujących nową technologię. W sprzedaży już są dostępne Nokia Lumia 820 i Nokia Lumia 920 obsługujące transmisje danych LTE. W połowie stycznia pojawią się Samsung Galaxy S III oraz Samsung Galaxy Note II, a testowane są kolejne aparaty od innych dostawców, m.in. Huawei Ascend P1 LTE, LG G, Asus 2in1.

Smartfony LTE pozwalają na transmisję danych z prędkościami do 100 Mb/s, co w praktyce oznacza błyskawiczne ładowanie stron www i sprawdzenie poczty, szybkie pobranie dużych plików dokumentów, płynne gry online na telefonie, oglądanie w internecie filmów bez denerwującego wszystkich „buforowania”. Smartfon LTE pozawala wreszcie na zastosowanie telefonu jako routera i podzielenie się dostępem do intenetu z innymi osobami.

Klient, aby skorzystać z LTE na swoim smartfonie potrzebuje tylko czterech rzeczy: aparatu obsługującego technologię LTE, karty USIM LTE, sieci LTE oraz odpowiedniej oferty operatora na usługę „smartfon LTE”, która jest już przygotowywana i będzie dostępna w Plusie w połowie stycznia 2013 r.

Udostępnij

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x