Plus Blog

Oferta w Plusie, Telefony, Telekomunikacja, Testy Telefonów, LTE

Plus wspólnie z TOPR uruchomił System Informacji Wizualnej dla Turystów

Aktualne warunki turystyczne oraz zagrożenia atmosferyczne i komunikaty ratowników górskich można już odczytać z monitorów nowoczesnego Systemu Informacji Wizualnej dla Turystów opracowanego dla TOPR przez sieć Plus.
System wykorzystuje 42-calowe monitory zainstalowane we wszystkich tatrzańskich schroniskach, dolnej i górnej stacji kolejki na Kasprowy, witrynach dwóch sklepów sportowych przy Krupówkach oraz dyżurce TOPR w Kuźnicach i Centrali TOPR w Zakopanem (ogółem 14 lokalizacji). Informacje dostarczane są
poprzez nowoczesny system zdalnego zarządzania treścią z wykorzystaniem usługi iPlus – bezprzewodowego dostępu do internetu. Redaktorem serwisu jest ratownik dyżurny TOPR. Informacje podawane na monitorach aktualizowane są co 10 minut.


Może z nich korzystać za darmo każdy turysta. Na monitorach wyświetlana jest aktualna informacja o
temperaturze, ciśnieniu, zachmurzeniu, opadach i sile wiatru. Dodatkowo pojawiają się na nich informacje, jak udzielić pomocy ofiarom lawin, jakie są stopnie zagrożenia lawinowego, a także o warunkach pogodowych w poszczególnych schroniskach oraz aktualności.

System wykorzystuje 42-calowe monitory zainstalowane we wszystkich tatrzańskich schroniskach, dolnej i górnej stacji kolejki na Kasprowy, witrynach dwóch sklepów sportowych przy Krupówkach oraz dyżurce TOPR w Kuźnicach i Centrali TOPR w Zakopanem (ogółem 14 lokalizacji). Informacje dostarczane są poprzez nowoczesny system zdalnego zarządzania treścią z wykorzystaniem usługi iPlus – bezprzewodowego dostępu do internetu. Redaktorem serwisu jest ratownik dyżurny TOPR. Informacje podawane na monitorach aktualizowane są co 10 minut. Może z nich korzystać za darmo każdy turysta. Na monitorach wyświetlana jest aktualna informacja o temperaturze, ciśnieniu, zachmurzeniu, opadach i sile wiatru. Dodatkowo pojawiają się na nich informacje, jak udzielić pomocy ofiarom lawin, jakie są stopnie zagrożenia lawinowego, a także o warunkach pogodowych w poszczególnych schroniskach oraz aktualności.

„Takich informacji brakowało w schroniskach – powiedział Jan Krzysztof, Naczelnik TOPR. – Turyści na podstawie informacji odczytanych z monitora będą mogli zaplanować wycieczkę oraz uniknąć załamania pogody. Do tej pory informacje o warunkach turystycznych i zagrożeniach były pisane odręcznie na tablicach zawieszonych w schroniskach górskich. Upowszechnianie informacji w taki sposób trwało o wiele dłużej”.

system

System może być poszerzany o kolejne monitory, które w kolejnej fazie będą mogły być instalowane np. w hotelach czy pensjonatach. Niebawem możliwe będzie także podłączenie kamer przekazujących obraz z poszczególnych lokalizacji w Tatrach. Operator sieci Plus zapewni także zasięg swojej sieci we wszystkich tatrzańskich schroniskach.
„System Informacji Wizualnej dla turystów to kolejny element współpracy sieci Plus z ratownikami TOPR – powiedział Dariusz Matuszak, Dyrektor Biura Komunikacji Korporacyjnej Polkomtel S.A. – Podobnie jak w przypadku Zintegrowanego Systemu Ratownictwa z numerem ratunkowym 601 100 300, głównym celem nowego rozwiązania jest podniesienie poziomu bezpieczeństwa w górach”.

(ź) Plus

Udostępnij

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x