Plus Blog

Oferta w Plusie, Telefony, Telekomunikacja, Testy Telefonów, LTE

Producenci komórek i notebooków pozwani o patenty na Bluetooth

Kanadyjska firma WiLAN złożyła pozew przeciwko wielu producentom i sprzedawcom telefonów komórkowych oraz notebooków w Stanach Zjednoczonych w związku z naruszeniami patentów. Podstawą pozwu jest zawnioskowany w 1994 i przyznany w 1996 przez amerykański urząd patentowy (USPTO) patent o tytule „Method for frequency sharing and frequency punchout in frequency hopping communications network” (numer 5,515,369). Patent został przyznany firmie Metricom – właścicielowi usługodawcy internetowego Ricochet, który jednak zbankrutował w roku 2001.

Spółka WiLAN, która według własnych deklaracji wyspecjalizowała się w „rozwoju, ochronie i monetaryzacji własności intelektualnej”, teraz oskarża inne firmy o to, że produkują i sprzedają produkty z interfejsami Bluetooth używającymi technologii opisanej w patencie. Pozew dotyczy stosowanej w urządzeniach Bluetooth procedury zmiany częstotliwości (frequency hopping). Komunikujący się sprzęt działa wprawdzie – podobnie jak moduły WLAN – w paśmie 2,4 GHz, ale nie zajmuje jednego ustalonego kanału o szerokości 20 lub 40 MHz, lecz dzieli pasmo na 79 kanałów po 1 MHz i zmienia je w szybkich sekwencjach (1600 razy na sekundę).

Dzięki temu Bluetooth jest odporny na krótkotrwałe zakłócenia w eterze. Urządzenie sterujące (master) dla zmiany kanałów w pikosieci wybiera jeden z wielu wzorów przeskoków i powiadamia o nim swojego klienta. Firma WiLAN złożyła pozew przed US District Court for the Eastern District of Texas w Marshall (Teksas), który jest szczególnie popularny wśród właścicieli patentów. Spółka ulokowała się zresztą w miasteczku Marshall, jedynie 350 metrów od budynku sądu.

Do pozwanych firm należą: Acer, Apple, Atheros Communications, Belkin, Broadcom, Dell, D-Link, Gateway, Hewlett-Packard, Intel, Lenovo, LG, Marvell, Motorola, Personal Communications Devices, LLC, Sony, Texas Instruments, Toshiba i UTStarcom.

(ź) Heise Media

Udostępnij

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x