Plus Blog

Oferta w Plusie, Telefony, Telekomunikacja, Testy Telefonów, LTE

Przyszłość mobilnych wyświetlaczy 3D

Każdego roku redaktorzy magazynu MIT Technology Review wybierają 10 niedawno powstałych i szybko rozwijających się technologii, które uznają za przyszłościowe.

Serwis MIT Technology Review zapowiedział, że dzięki smartfonom technologia 3D znajdzie się  w najbliższym czasie „ w głównym nurcie prac badawczo-rozwojowych”.

Technologia DDD pojawiła się po raz pierwszy już w telefonie Samsung B710, którego premiera miała miejsce w 2007 r. Do 2018 r. ma się znaleźć 71 mln użytkowników tego rodzaju urządzeń.

Oprogramowanie pozwalające na uzupełnienie obrazu o trzeci wymiar szacuje „głębokość” obiektów na podstawie szeregu przesłanek. Przykładowo, wstążka błękitu pojawiające się w górnej części kadru zapewne znajduje się w jego głębi. Na podstawie analizy tworzony jest zestaw dwóch delikatnie różniących się obrazów, które mózg samodzielnie, bez pomocy okularów, składa w jedną całość.

Telefon W960 Samsunga, którego premiera miała miejsce w marcu w Korei Południowej, pozwala oglądać trójwymiarowe obrazy bez użycia specjalnych okularów. Dynamic Digital Depth, producent zainstalowanej w nim aplikacji do generowania trzeciego wymiaru, spodziewa się, że jego oprogramowanie pozwalające na konwersję gier z 2D do 3D pojawi się w wielu innych smartfonach w ciągu dwóch lat.

Samsung W960 jest pierwszym telefonem z ekranem wyświetlającym obraz trójwymiarowy. Na razie jest on zarezerwowany tylko na rynek koreański.

Wspomniany obraz 3D nie jest wyświetlany cały czas. Do włączania trybu służy specjalny przycisk.

Dlaczego przenośne telefony mają wygrać wyścig o prymat na polu 3D? Ponieważ dostępna dziś technologia umożliwiająca oglądanie trójwymiarowego obrazka bez okularów wymaga określonego kąta ekranu w stosunku do widza. Telefony mają zazwyczaj tylko jednego użytkownika, dla którego ustawienie ekranu pod właściwym kątem nie jest problemem.

(ź) computerworld,internet

Udostępnij

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x