Plus Blog

Oferta w Plusie, Telefony, Telekomunikacja, Testy Telefonów, LTE

Samsung C3780 Test telefonu

Samsung C3780 Test telefonu

Samsung C3780 to najnowszy telefon produkcji firmy Samsung, który oferuje klasyczną klawiaturę. W dobie telefonów dotykowych, ciężko jest znaleźć model o tradycyjnej budowie, który oferuje całkiem przyzwoite parametry. Jednak Samsung postanowił wprowadzić zupełnie nowe rozwiązanie przy obsłudze tak prostego telefonu w postaci myszki optycznej, która zastąpiła tradycyjne klawisze nawigacyjne. Czy takie rozwiązanie jest lepsze od sprawdzonych przycisków nawigacyjnych? Na te pytanie, a także wiele innych, postaram odpowiedzieć się w teście Samsunga C3780.

Co w zestawie?

Zestaw sprzedażowy jest dość ubogi i składa się zaledwie z telefonu C3780, baterii oraz ładowarki. Oczywiście dostaniemy to wszystko zapakowane w malutkim pudełeczku, w którym również dołączona została niezbędna dokumentacja. Na pewno razić może brak zestawu słuchawkowego, natomiast przyda się tutaj także kabel USB oraz karta pamięci. Zestaw otrzymujemy za bardzo niewielką kwotę (w chwili pisania tego artykułu telefon można było kupić już za 160 PLN za nowy egzemplarz na Allegro), co po części tłumaczy powstałe braki. Na pewno można powiedzieć, że telefon dostaniemy za śmieszne pieniądze, ale jeśli nie posiadamy ww. akcesoriów, to nie będziemy mogli wykorzystać wszystkich opcji C3780, czyli głównie odtwarzacza muzyki oraz częściowo aparatu.

Obudowa

Telefon wykonany jest z tworzywa sztucznego – plastiku, który cechuje się bardzo dobrą jakością. Podobnie wygląda ze spasowaniem wszystkich elementów, któremu absolutnie nic nie mogę zarzucić. Nie uświadczymy także żadnych nieprzyjemnych skrzypień wywołanych poprzez ściskanie urządzenia w dłoni. Trzymając ten model będziemy przekonani o tym, że jest to solidny telefon. Jest bardzo lekki oraz cienki, gdyż jego waga wynosi 89 gramów, a grubość zaledwie 12,3 mm. Pod względem obudowy nowy C3780 powinien zadowolić nawet najbardziej wybrednych użytkowników. Wadą jest to, że na tylnym panelu dość szybko pojawiają się rysy.

VLUU L110, M110 / Samsung L110, M110

Z przodu widzimy głośnik rozmów, poniżej wyświetlacz, logo producenta, zestaw klawiszy funkcyjnych z myszką optyczną oraz klawiaturę ABC. Nieco uwagi pragnę poświęcić przyciskom funkcyjnym, których układ jest nieco nietypowy. Klawisz wyboru oraz cofania mamy przy płytce dotykowej (która zastępuje przyciski nawigacyjne), zaś kończenia i inicjowania połączeń – po zewnętrznej stronie. Początkowo bardzo irytował mnie ten układ, bo zwyczajnie wolałbym przy tak dziwnej konfiguracji odwrócić rolę tych przycisków, ale po kilku dniach przyzwyczaiłem się do takiego układu. Wadą jest brak podświetlenia ww. klawiszy, co znacząco utrudnia obsługę telefonu wieczorem, zwłaszcza na etapie poznawania i przyzwyczajania się do nowej komórki. O działaniu myszki optycznej napiszę więcej przy omawianiu interfejsu.

VLUU L110, M110 / Samsung L110, M110

Tył urządzenia jest bardzo skromny i oferuje oko aparatu fotograficznego, pod którym znajdziemy głośnik dzwonków oraz logo firmy Samsung. Plastik na tylnym panelu jest matowy, z bardzo delikatnymi kreseczkami, co pozytywnie wpływa na wygląd urządzenia, jednak jak wspomniałem wcześniej, dość szybko widać na nim ślady użytkowania w postaci rysek.

VLUU L110, M110 / Samsung L110, M110

Po prawej stronie telefonu jest złącze microUSB (służy do ładowania oraz podłączania do komputera) oraz w dolnej części bardzo ceniony przeze mnie przycisk aparatu fotograficznego.

VLUU L110, M110 / Samsung L110, M110

Po przeciwnej stronie znalazły się dwa przyciski regulacji natężenia dźwięku oraz miejsce na przypięcie telefonu do smyczy.

VLUU L110, M110 / Samsung L110, M110

Gniazdo jack 3,5 mm znalazło się u góry urządzenia, co ostatnio stało się standardem w telefonach.

VLUU L110, M110 / Samsung L110, M110

Wyświetlacz

Samsung C3780 został wyposażony w spory, bo aż 2,4” ekran  TFT, który wyświetla obrazy o rozdzielczości 240 x 320 pikseli. Jakość obrazu jest poprawna, lecz nie bardzo dobra. Nadal bolączką w klasycznych Samsungach pozostały kąty widzenia, które są stosunkowo  słabe (ale i tak dużo lepsze, niż w modelu S5610), natomiast kolory są odzwierciedlane w bardzo zadowalający sposób, ale tylko pod warunkiem trzymania telefonu na wprost oczu. Czytelność wyświetlacza  nieco spada w pełnym słońcu, natomiast po ustawieniu maksymalnej jasności problem zostaje rozwiązany.

Interfejs

Menu telefonu jest identyczne, jak w wielu poprzednich modelach Samsungach, m. in. C3530 czy S5610. Różnice w obsłudze są w postaci zastąpienia przycisków nawigacyjnych dotykową płytką. Czułość tego panelu można ustawić w ustawieniach telefonu. Wadą w tym oprogramowaniu, przynajmniej dla mnie, jest brak możliwości wielokrotnego przewijania listy menu. Wchodząc w np. menu ustawień, możemy przewinąć całą listę i dalej już się nie da przejść do pierwszej pozycji, trzeba wrócić przewijając całą listę do góry. To oczywiście kwestia przyzwyczajenia z innych telefonów. Szybkość działania telefonu, jak i stabilność softu nie wzbudziła jakichkolwiek zastrzeżeń – telefon nigdy się nie zrestartował, zawiesił ani nie musiałem dłużej czekać, aby wykonał żądaną czynność. Wolniejsze działanie zauważalne jest jedynie przy przewijaniu listy zainstalowanych aplikacji, w przeglądarce internetowej oraz przy przełączaniu piosenek w odtwarzaczu, lecz nie są to uciążliwe zwolnienia. Pochwalić muszę szybkość telefonu przy przeglądaniu zdjęć w galerii, która mnie pozytywnie zaskoczyła. Menu nie jest skomplikowane, ale również do najprostszych nie należy, wszystko jest to kwestią przyzwyczajenia.

VLUU L110, M110 / Samsung L110, M110 VLUU L110, M110 / Samsung L110, M110

Wiadomości i połączenia głosowe

C3780 obsługuje wiadomości SMS, MMS oraz e-mail. Wygodna klawiatura oraz zasobny słownik T9 ułatwiają korzystanie z wiadomości, nie zauważyłem żadnych problemów z obsługą SMSów. Rozmowy telefoniczne stoją na zadowalającym poziomie, gdyż ich głośność jest wysoka (niekiedy musiałem przyciszać telefon podczas rozmowy, co tak naprawdę jest u mnie rzadkością), a sam dźwięk jest przeciętnej jakości – brakuje tutaj minimalnie głębi dźwięku. Rejestr telefonu wyświetla także numery, z których dostaliśmy lub wysyłaliśmy wiadomości, co nie jest dla mnie trafnym pomysłem, ale bez problemu przesuwając listę połączeń w prawo, uzyskamy filtr połączeń wykonanych i odebranych. Pochwalić musze zasięg, który w tym modelu jest silny i stabilny.

VLUU L110, M110 / Samsung L110, M110 VLUU L110, M110 / Samsung L110, M110

Bateria

Ogniwo litowo-jonowe o pojemności 1000 mAh, które znalazło się w C3780 pozwala na długą pracę telefonu bez konieczności sięgania po ładowarkę. Przy bardzo intensywnym użytkowaniu urządzenia, telefon woła o ładowarkę co około 3 dni, co uważam za dobry wynik. Gdy telefon zaczniemy używać oszczędniej, bateria będzie zasilała go przez około 7 dni pracy. Baterię oceniam bardzo dobrze.

Internet

W telefonie znajdziemy dwie przeglądarki, jedna z nich to zwykła, systemowa przeglądarka, zaś druga to preinstalowana Opera Mini w wersji 6. Pierwsza z przeglądarek działa strasznie wolno i komunikat o braku pamięci przy wczytywaniu różnych stron jest normą. Lepiej sprawuje się przeglądarka Opera, lecz jej prędkość działania nadal pozostawia sporo do życzenia, ale poprawnie wyświetla większość stron www. Nie polecam tego telefonu do przeglądania Internetu. Łączność, jaką oferuje C3780 to zaledwie EDGE; nie znajdziemy tutaj ani WiFi, ani UMTS.

VLUU L110, M110 / Samsung L110, M110

Odtwarzacz muzyki i radio

C3780 zaskoczył mnie bardzo pozytywnie jakością dźwięku, którą możemy uzyskać na słuchawkach z odtwarzacza w tym telefonie. Wpływ na to ma na pewno bardzo bogaty zestaw ustawień dźwięku, w skład którego wchodzi dźwięk przestrzenny 5.1 oraz bogaty equalizer, który znacząco zmienia brzmienie utworów. Ustawień jest wiele, więc każdy będzie zadowolony, niezależnie od tego, jakiego gatunku muzyki słucha. Możemy ustawić podbicie basów, opcję automatycznego rozpoznawania gatunku muzyki, a także wybrać preferowane ustawienia audio dla danego rodzaju muzyki. Wcześniej wspomniałem, że telefon potrzebuje chwili więcej na przełączenie piosenki w odtwarzaczu. Niestety tak jest, ale trwa to nie na tyle długo, aby było wyjątkowo uciążliwe. Oczywiście chcąc wykorzystać C3780 jako odtwarzacz, musimy pomyśleć o zakupie dobrych słuchawek, karty pamięci oraz opcjonalnie kabla USB, ponieważ tych akcesoriów, niezbędnych do wykorzystywania odtwarzacza, nie znajdziemy w pudełku z telefonem. Jednak warto wydać pieniądze na te akcesoria, gdyż C3780 jakością muzyki dorównuje do średniej klasy dedykowanego odtwarzacza MP3. Na pokładzie tego modelu znalazło się także radio FM, które cechuje się zadowalającą czułością, możliwością nagrywania audycji, ale wbrew specyfikacji, nie znajdziemy tutaj RDS. Jakość dźwięku jest nieco gorsza od odtwarzacza plików muzycznych, gdyż w tle słychać cichy szum.

VLUU L110, M110 / Samsung L110, M110 VLUU L110, M110 / Samsung L110, M110 VLUU L110, M110 / Samsung L110, M110

Aparat fotograficzny

Telefon Samsung C3780 umożliwia robienie zdjęć w rozdzielczości 3 megapikseli. Nie znajdziemy tutaj autofocusa ani diody LED, natomiast aparat pozwala na zrobienie dobrych jakościowo zdjęć przy sprzyjających warunkach oświetleniowych. Na pochwałę zasługuje dedykowany klawisz spustu migawki oraz sama szybkość robienia i zapisywania zdjęć, która mówiąc szczerze, bardzo mnie zaszokowała. Wystarczy wcisnąć klawisz aparatu aby zrobić zdjęcie, które błyskawicznie jest zapisywane na karcie pamięci i możemy robić już kolejne zdjęcie. W niektórych telefonach, nawet z dużo wyższej półki musi upłynąć sporo czasu, zanim urządzenie zapisze zdjęcie oraz aparat będzie gotowy do wykonania następnej fotografii, a nawet często zdarza się, że zdęcia były rozmazane. Tutaj tego nie ma.

1 2 3
4 5 6
7 8 9

Podsumowanie

Samsung C3780 to świetna propozycja dla osób, które nadal nie mogą się zdecydować na dotykowy smartfon. W bardzo atrakcyjnej cenie dostajemy solidny telefon, z dużym ekranem, wyśmienitym odtwarzaczem MP3 oraz bardzo dobrą baterią i wygodną klawiaturę. Największą wadą C3780 może okazać się myszka optyczna, do której ciężko będzie się przyzwyczaić niektórym osobom, jak i też nietypowo rozmieszczone przyciski funkcyjne. Przyznam szczerze, że do rozwiązania w postaci myszki optycznej byłem sceptycznie nastawiony, ale po testach C3780 całkowicie zmieniłem zdanie. Z tego modelu wyjątkowo dobrze korzystało mi się podczas testów, zarówno można w wygodny sposób porozmawiać przez ten telefon, jak i pisać wiadomości SMS czy słuchać muzyki w bardzo dobrej jakości. Nie mogę polecić tego telefonu osobie, która planuje przeglądać Internet w tym telefonie – po prostu ten model się do tego nie nadaje. Jednak jest to nadal świetna propozycja dla osób, które chcą mieć bardzo elegancki i dobry telefon do podstawowych czynności. Za tę cenę ciężko o lepszy model – największym konkurentem C3780 jest Samsung C3530, którego polecę osobom, którym płytka dotykowa zamiast tradycyjnych przycisków nawigacyjnych nie będzie odpowiadać. Patrząc na innych producentów, za tę cenę ciężko jest znaleźć telefon, którego specyfikacja odpowiadałaby tej, jaką oferuje C3780. Kupując telefon marki Nokia, np. model 113 będziemy musieli zrezygnować z dużego wyświetlacza o sporej rozdzielczości, który znalazł się w nowym Samsungu. Ocenę końcową C3780 ustaliłem na 9/10, przede wszystkim dlatego, że za tę cenę bardzo ciężko jest znaleźć telefon o takich parametrach, jakie oferuje właśnie ten Samsung.

Wady:

 • Brak łączności 3G
 • Myszka optyczna, która może nie każdemu przypaść do gustu
 • Fatalna przeglądarka Internetowa

Zalety:

 • Bardzo dobrze wykonana obudowa
 • Duży, czytelny wyświetlacz
 • Bardzo niska cena; świetny stosunek ceny do jakości
 • Doskonały odtwarzacz muzyki
 • Dobra bateria
 • Wygodna klawiatura
 • Przyzwoity aparat fotograficzny; szybkość robienia i zapisywania fotogtafii
 • Dobra jakość rozmów

Udostępnij

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x