Plus Blog

Oferta w Plusie, Telefony, Telekomunikacja, Testy Telefonów, LTE

Scrybe-wszystko w jednym palcu

ScrybeNowe oprogramowanie pozwoli użytkownikom laptopów wykonywać złożone zadania przy użyciu tylko palca wskazującego. Narzędzie o nazwie Scrybe rozszerza funkcjonalność touchpadów i od niedawna występuje w limitowanej wersji beta. Program został opracowany przez specjalizującą się w interfejsach amerykańską firmę Synaptics z Santa Clara. Ma ona bogate doświadczenie, gdyż już teraz wyposaża w touchpady 70 procent wszystkich notebooków na rynku, a w węższym segmencie netbooków współczynnik ten wynosi nawet 90 procent. Scrybe ułatwi użytkownikom między innymi przeglądanie zasobów Sieci – aby na przykład uruchomić stronę wyszukiwarki Google, wystarczy zakreślić na touchpadzie literę „G”. Oczywiście można też definiować własne gesty.

Ted Theocheung, dyrektor Synaptics i zarazem szef projektu Scrybe, widzi w nowej koncepcji nadejście zmiany paradygmatu – rezygnację z klawiatury i myszki na rzecz bogatej palety gestów, która umożliwi realizację tak skomplikowanych czynności jak zakupy online czy odtwarzanie multimediów bezpośrednio z poziomu touchpada. Pozwala ona ograniczyć pracę z klawiaturą i zmniejszyć liczbę kroków niezbędnych do wykonania danego zadania. Tym samym Synaptics rozszerza zakres funkcji wielodotykowych, którymi dysponują już pojedyncze modele laptopów, np. przewijanie stron w przeglądarce dwoma palcami czy przechodzenie do poprzedniej lub następnej witryny muśnięciem w bok.

Scrybe

Uruchamianie programu Scrybe odbywa się przez dotknięcie touchpada trzema palcami naraz. Włącza się wówczas tryb pracy, w którym użytkownik może wydawać polecenia jednym palcem – rysując na przykład literę „W”, otworzymy stronę Wikipedii, aby sprawdzić uprzednio wybrane słowo. Po wykonaniu zadania możemy za pomocą trzypalcowego gestu wrócić do normalnego trybu pracy z touchpadem, w którym wrażliwa na dotyk powierzchnia ponownie będzie zastępować myszkę. Synaptics zamierza niebawem rozpocząć dostarczanie oprogramowania producentom komputerów, którzy będą je sprzedawać w zestawie z nowymi laptopami.

Więcej informacji o programie, znajduje się na stronie produktu:

http://www.uscrybe.com/index.html

(ź)heise-online

Udostępnij

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x