Plus Blog

Oferta w Plusie, Telefony, Telekomunikacja, Testy Telefonów, LTE

Spółka Spartan Capital Holdings sfinalizowała przejęcie Polkomtela

Spółka Spartan Capital Holdings, kontrolowana przez Zygmunta Solorza-Żaka, sfinalizowała przejęcie Polkomtela – operatora mobilnej sieci Plus. Wartość transakcji to 18,1 mld zł.

„Wszyscy dotychczasowi akcjonariusze Polkomtel przenieśli dziś własność posiadanych akcji spółki na rzecz Spartan Capital Holdings. Tym samym, zakończono jedną z największych transakcji w branży telekomunikacyjnej w Europie w ciągu ostatnich kilku lat” – czytamy we wspólnym komunikacie firm sprzedających udziały w Polkomtelu

Wpis do księgi akcyjnej to symboliczne otwarcie nowego etapu rozwoju dla spółki – mówi Prezes Zarządu Polkomtel S.A. Jarosław Bauc. Grupa Kapitałowa, do której należy już Polkomtel daje ogromną szansę nie tylko utrzymać pozycję lidera w obecnych obszarach naszej działalności, ale stale poszerzać ofertę i powiększać grono klientów.

Przejęcie Polkomtela wynika z planów rozwoju działalności w sektorze telekomunikacyjnym, w oparciu o strategiczne korzyści wynikające z komercyjnej współpracy pomiędzy przedsiębiorstwami z sektora mediów i telekomunikacji, kontrolowanymi przez Zygmunta Solorza-Żaka, takimi jak Grupa Midas i Grupa Kapitałowa Cyfrowy Polsat w skład której wchodzi również Telewizja Polsat. Kluczowym elementem strategii jest rozwój ogólnopolskiej sieci LTE umożliwiającej szybki bezprzewodowy dostępu do Internetu z prędkością transferu do 326 Mb/s.

„Priorytetem inwestycji w Polkomtel będzie wzmocnienie pozycji spółki jako narodowego czempiona w sektorze telefonii komórkowej i mobilnego Internetu, również poprzez współpracę z Grupą Kapitałową Cyfrowy Polsat i Grupą Midas. Dzięki temu największe korzyści uzyskają nasi klienci, którym zapewnimy dostęp do nowych usług opartych o najbardziej zaawansowane rozwiązania technologiczne” – powiedział Zygmunt Solorz-Żak.

Całkowita wartość transakcji to 18,1 mld zł. Po odliczeniach wynikających z zadłużenia Polkomtel oraz wypłaconej w 2011 roku dywidendy, sprzedający, tj. KGHM Polska Miedź, Polska Grupa Energetyczna, Polski Koncern Naftowy Orlen., Węglokoks oraz Vodafone Americas Inc. i Vodafone International Holdings BV otrzymali za swoje pakiety łączną kwotę 15,1 mld zł.

„Przeniesienie własności akcji nastąpiło na podstawie podpisanej umowy sprzedaży akcji Polkomtel posiadanych dotychczas przez KGHM (24,39%), PGE (21,85%), PKN Orlen (24,39%), Węglokoks (4,98%) i Vodafone (24,39%). W ten sposób wypełniona została przedwstępna umowa sprzedaży 100% akcji spółki zawarta przez akcjonariuszy w dniu 30 czerwca 2011 r.” – czytamy dalej. UOKiK wydał zgodę na transakcję 24 października. W I poł. 2011 roku Polkomtel miał 769,2 mln zł zysku netto wobec 636,1 mln zł zysku rok wcześniej, przy przychodach odpowiednio 3.600,0 mln zł wobec 3.765,8 mln zł.

(ź) Forsal, Spartan Capital Holdings

Udostępnij

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x