Plus Blog

Oferta w Plusie, Telefony, Telekomunikacja, Testy Telefonów, LTE

Telefon jako modem w praktyce

Producenci laptopów i popularnych netbooków chwalą się, że ich sprzęt zapewnia nam mobilność i możliwość pracy w dowolnym miejscu na Ziemi. Niestety, rzeczywistość nie jest taka jak w reklamie. Posiadając nawet najlepszy przenośny komputer bez modemu 3G, jesteśmy uzależnieni od hotspotów, które niestety nie wszędzie się znajdują. Na szczęście, każdy z nas ma przecież telefon komórkowy. To proste urządzenie już od dawna nie służy tylko do rozmów czy odbierania wiadomości SMS-owych. Bez trudu możemy zamienić je w modem, tak, by internet był wszędzie tam, gdzie dostęp do sieci telefonicznej.

Internet możemy mieć nawet tam, gdzie nie sięgają otwarte punkty WiFi. To właśnie telefon jest niezawodnym sposobem na to, by żaden ważny e-mail nie pozostał bez odpowiedzi nawet wtedy, gdy znajdujemy się w pociągu czy samochodzie. Praktycznie każdy sprzedawany obecnie model komórki umożliwia nam szybkie przekształcenie go w modem dla naszego komputera. Jak to zrobić?

Telefon do komputera można podpiąć na kilka różnych sposobów – poprzez łącze podczerwieni (IrDA), dzięki technologii Bluetooth. Jeśli korzystamy ze starszego laptopa, który niestety nie posiada wbudowanego bluetootha, zawsze możemy skorzystać z kabla USB dołączonego w zestawie do telefonu komórkowego.

Po nawiązaniu kontaktu między telefonem, a komputerem, potrzebne jest stosowne oprogramowanie pozwalające na nawiązanie połączenia z Internetem. Większość producentów telefonów, jak Nokia, HTC czy Samsung załącza konieczne aplikacje na płytach dołączanych do zestawu. Wystarczy zainstalować oprogramowanie dostarczone na płycie, by włączyć Internet i surfować bez ograniczeń. To jednak nie wszystko.

Jeśli potrzebujemy, by służbowa limuzyna zamieniła się na czas podróży w mobilne biuro w którym pracować będziemy nie tylko my, ale również nasi współpracownicy, jedna komórka może zostać zamieniona w… prawdziwego hot spota do którego podłączymy nie jeden, a kilka komputerów. Poprzez WiFi.

To szczęście, mają posiadacze inteligentnych komórek, czyli tak zwanych smartofnów, opartych na Windows Mobile, Symbianie czy Google Android. Często, jak choćby w windowsowym HTC HD2 (dostępnym w ofercie Plusa) aplikacje zamieniające telefon w Router WiFi dostępne są w firmowym oprogramowaniu. Podobnie jest z systemem bada OS – wchodzącym do oferty Plusa Samsung Wave S8500 Router WiFi znalazł się w standardzie.

Wszyscy ci, którzy zdążyli zakupić już telefony oparte o Androida, a koncern Google odpowiedzialny za rozwój systemu, planuje ich aktualizację do najnowszej wersji oprogramowania, są w bardzo dobrej sytuacji. Nowy Android 2.2 został firmowo wyposażony w specjalną aplikację, umożliwiające nam zamianę telefonu w punkt dostępu do Internetu.

Jeśli posiadamy smartfona opartego o inny system, pozostaje nam poszukać dodatkowych programów. Jakich? W komórkach z Windows Mobile umożliwi nam to WiFi Router lub WalkingHotSpot, który – podobnie jak JoikuSpot dostępny jest także dla Symbiana S60.

Komórka z dnia na dzień staje się niezastąpioną amfibią transformującą szybciej niż jakikolwiek robot SF. Wielu z nas nosi już w kieszeni coś równie sprawnego, jak niedawne komputery CIA czy NASA. Odtwarzacze, nawigacje czy mobilne biura. Dostęp do Internetu tylko powiększa listę funkcji telefonów…

źródło: iplus.gadzetomania.pl

Udostępnij

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x