Mobilne płatności, mobilne przesyłanie pieniędzy, mobilna reklama, usługi lokalizacyjne i mobilne usługi medyczne to rozwiązania, które muszą zacząć oferować sieci komórkowe, aby w najbliższych latach ich przychody nie zaczęły spadać.
Po 2010 roku przychody operatorów komórkowych z rozmów telefonicznych zaczną spadać – przewiduje firma ABI Research. Powodem jest nasycenie rynku oraz spadek cen połączeń, którego wpływu na średnie przychody od klienta nie rekompensuje wzrost ruchu wywołany niższymi cenami.
Aby przychody nadal rosły, a przynajmniej nie spadały, operatorzy muszą wprowadzać nowe usługi. Ubiegły rok stał pod znakiem mobilnego internetu, którego boom szczególnie dobrze było widać w Polsce – liczba użytkowników podwoiła się. Ale niedługo sam internet nie wystarczy.
W płatnościach rozdźwięk
Polscy operatorzy dwa lata temu zapowiedzieli, że wspólnie wprowadzą mobilne płatności. Z projektu na razie nic nie wyszło, i w tym roku lepiej też chyba nie będzie. Krzysztof Sieczkowski, dyrektor ds. rozwoju produktów i innowacji w grupie Telekomunikacja Polska, na oficjalnym blogu korporacyjnym stawia tezę, że w przypadku m-płatności nie da się stworzyć usługi bezpiecznej i prostej w obsłudze. A łatwość obsługi jest warunkiem jej powszechności.
Polska Telefonia Cyfrowa wspólnie z Polbankiem w grudniu wprowadzili nalepkę na telefon umożliwiającą tzw. transakcje zbliżeniowe.
– Zgodnie z zapowiedziami pracujemy nad wdrożeniem na polskim rynku kompleksowego systemu mobilnych płatności – mówi Andrzej Pomarański z biura prasowego PTC.
Polkomtel korzysta z rozwiązania firmy mPay, które pozwala płacić za usługi za pomocą kodów wysyłanych, jak SMS, z klawiatury telefonu. Ma w planach skorzystanie ze zbliżeniowej technologii NFC z wykorzystaniem komórek wyposażonych w to rozwiązanie.
Analogiczne do tandemu PTC-Polbank rozwiązanie oferuje swoim klientom ING Bank, a bank BZ WBK wprowadził kartę zbliżeniową.
Mobilne pieniądze to nie tylko płatności, ale także możliwość przesłania pieniędzy na odległość (według firmy badawczej Juniper Research w 2014 roku taka usługa będzie mieć 500 mln użytkowników) czy też zapłacenia za usługi, czy towary kupowane w internecie. W sklepie z akcesoriami Apple’a – App Store – dostępna jest aplikacja umożliwiająca płacenie za pomocą dobrze znanej użytkownikom internetu usługi Pay Pall.
(ź)gazetaprawna.pl