Plus Blog

Oferta w Plusie, Telefony, Telekomunikacja, Testy Telefonów, LTE

Telewizja cyfrowa DVB-T będzie dostępna do końca roku w kolejnych miastach Polski

Jeszcze w tym roku sygnał drugiego multipleksu naziemnej telewizji cyfrowej (DVB-T) dotrze do nowych odbiorców. Zgodnie z harmonogramem do 31 grudnia 2010 roku  powinien być dostępny w siedmiu kolejnych miastach i ich okolicach. Szczegółowa lista w pełnej wiadomości.

W nawiasach lokalizacje nadajników.

 • Gdańsk (Chwaszczyno)
 • Piła (Rusinowo)
 • Płock (Rachocin)
 • Siedlce (Łosice)
 • Szczecin(Kołowo)
 • Rzeszów (Sucha Góra)
 • Wisła (Skrzyczne)

W tej ostatniej lokalizacji wyłączona zostanie dotychczasowa emisja testowa programów TVP z wykorzystaniem kanału 38. Obecnie drugi multipleks naziemnej telewizji cyfrowej jest odbierany w czterech miejscach:

 • Poznań
 • Warszawa (dwa nadajniki)
 • Zielona Góra
 • Żagań

Drugi multipleks naziemnej telewizji cyfrowej obejmuje obecnie pięć kanałów komercyjnych: TVN, Polsat, TV4, TV Puls i TVN7 (od 1 grudnia). Niedługo mają pojawić się trzy kolejne: Polsat Sport News, TV Puls 2 oraz TV6. Tym samym liczba liczba programów stacji prywatnych, które można odbierać za pomocą zwykłej anteny, wzrośnie do ośmiu.

Niezależnie od drugiego multipleksu działa też multipleks trzeci, na którym emitowanych jest pięć programów telewizji publicznej: TVP 1, TVP 2, TVP Info, TVP Historia i TVP Kultura. Uruchomiony 6 grudnia nowy kanał TVP Seriale nie będzie dostępny poprzez DVB-T (znajdzie się w ofercie operatorów kablowych i satelitarnych). Być może w naziemnej telewizji cyfrowej pojawią się inne kanały tematyczne telewizji publicznej: TVP Dokument, TVP Parlament, kanał filmowy i dziecięcy.

Zasięgi drugiego i trzeciego multpleksu pokrywają się tylko częściowo: kanały TVP są obecnie dostępne na większym obszarze kraju niż stacje komercyjne. Telewizję publiczną w wersji cyfrowej można oglądać obecnie w województwach mazowieckim, wielkopolskim, pomorskim i zachodniopomorskim (na razie dociera do ok. 60% mieszkańców tych województw).

Jak łatwo zauważyć, dostęp do 10 kanałów DVB-T (5 prywatnych + 5 publicznych) mają więc teraz tylko mieszkańcy Warszawy i Poznania oraz okolic tych miast. W grudniu dołączą do nich mieszkańcy Gdańska, Szczecina, Płocka, Siedlec i Piły. W innych miastach, gdzie uruchomiono nadawanie cyfrowe, można odbierać albo stacje komercyjne (MUX2), albo telewizję publiczną (MUX3).

Sytuacja zmieni się w kwietniu 2011 roku, kiedy sygnał trzeciego multipleksu zostanie uruchomiony w pięciu kolejnych województwach: lubuskim, łódzkim, podlaskim, lubelskim i podkarpackim. Pozostałe muszą poczekać przynajmniej do końca przyszłego roku.

(ź)multiblog

Udostępnij

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x