Plus Blog

Oferta w Plusie, Telefony, Telekomunikacja, Testy Telefonów, LTE

Test: BlackBerry 8520 Curve

BlackBerry 8520 Curve to tani biznesowy telefon kanadyjskiego producenta smartfonów – koncernu RIM. Producent ten znany jest głównie na kontynencie amerykańskim, ale coraz śmielej podbija rynek europejski. Czy warto zwracać uwagę na tego producenta telefonów? Zapraszam do zapoznania się z testem.

Zawartość zestawu:

 • Telefon BlackBerry 8520 Curve
 • ładowarka z wymiennymi wtyczkami (europejska oraz amerykańska)
 • zestaw słuchawkowy
 • kabel USB
 • karta microSD 2 GB
 • Instrukcja obsługi (w języku angielskim)
 • płyta CD z oprogramowaniem
 • bateria o pojemności 1150 mAh

Obudowa

Telefon jest zbudowany klasycznie. Jest wyposażony w sprzętową klawiaturę QWERTY umieszczoną bezpośrednio pod wyświetlaczem. Jego wymiary to:  109x60x13,9 mm, waga 105 g. Jest zgrabny i bardzo dobrze leży w dłoni. Posiada czarną błyszczącą obudowę, przez co staje się eleganckim smartfonem. Plastikowa obudowa jest bardzo dobrze spasowana – nic się nie rusza i nie trzeszczy. Wokół telefonu, u jego góry i na dole (z tyłu obudowy) znajdują się gumowe wstawki. Z lewej strony umiejscowiony jest klawisz funkcyjny, do którego możemy przyporządkować niemalże dowolna funkcję; po prawej stronie znajduje się przycisk aparatu (możliwość zmiany funkcji) oraz przyciski głośności. U góry obudowy mamy dostęp do sprzętowych przycisków sterowania odtwarzaczem MP3. Gniazda słuchawek (3.5 mm stereo headset Jack) oraz ładowarki (microUSB) nie są niczym osłonięte. Klawiatura telefonu początkowo sprawia wrażenie dość twardej, jednak po kilku godzinach obcowania z telefonem przyzwyczajamy się do niej. W otrzymanym egzemplarzu klawiatura lekko się ruszała – jednak nie przeszkadza to w pisaniu. Do nawigacji otrzymujemy mysz optyczną (optical trackpad), której czułość możemy ustawiać w menu telefonu. Trackpad działa także przez rękawiczki. Pod wyświetlaczem znajdują się dodatkowo przyciski: akceptacji połączenia, menu, powrotu oraz odrzucenia połączenia.

Oprogramowanie

Telefon działa na autorskim systemie operacyjnym firmy RIM. Testowany egzemplarz posiadał oprogramowanie BlackBerry OS 4.6. System prezentuje się bardzo dobrze. Użytkownik posiada mnóstwo opcji konfiguracyjnych, niektórych bardzo zaawansowanych, dlatego niedoświadczonym użytkownikom nie radze bawić się w ich przestawianie, gdyż może to spowodować unieruchomienie modułu WiFi czy nawet nałożenie FireWalla na połączenia, wiadomości czy e-maile. System działa bardzo stabilnie, jest szybki. Przez dwa miesiące intensywnego użytkowania nie zawiesił się ani razu. Posiada jeden poważny błąd – uniemożliwia ustawienie dla zdarzeń przychodzących jednocześnie dźwięku i wibracji (ustawieniami „dźwięku” telefonu sterujemy osobno dla telefonu w pokrowcu i wyjętym z etui –Blackberry posiada czujnik umieszczenia go w pokrowcu). Wadę tą można usunąć instalując dodatkowe oprogramowanie sterujące powiadomieniami (kolorami powiadomień za pomocą diody sygnalizacyjnej, dźwięku i wibracji). Niestety koszt oprogramowania to ok. 20 zł. Samo menu telefonu prezentuje się bardzo ładnie. Na pulpicie mamy dostęp do podstawowych jego elementów, natomiast naciskając przycisk z logo BlackBerry ukazuje się nam ono w całej okazałości. Siatkę menu możemy dowolnie zmieniać. Jego wygląd zmieniamy instalując dodatkowe motywy. Wygląd systemu jest dowolnie konfigurowalny – od czcionki po wygląd ikon. BlackBerry OS posiada autorskiego klienta poczty e-mail. Klient jest świetnym rozwiązany i z pewnością przypadnie do gustu większości biznesmenów. Usługa ta wymaga jednak aktywacji u naszego operatora komórkowego. Telefon wyposażony jest we wszystkie standardowe aplikacje, zestaw kilku gier czy np. narzędzie do szyfrowania danych. Dodatkowe programy możemy pobierać przez aplikację BalckBerry App World. Niestety, większość aplikacji jest płatna i obcojęzyczna.

Rozmowy

8520 Curve posiada bardzo dobrej jakości rozmowy. W głośniku możemy wzmacniać tony niskie, wysokie oraz średnie. Rozmówcę słyszymy głośno i wyraźnie. Telefon niestety nie posiada systemu redukcji szumów, przez co np. wiejący wiatr skutecznie potrafi zakłócić prowadzoną rozmowę. Blackberry posiada bardzo rozbudowaną książkę telefoniczną. Znajduje się w niej kilka opcji wpisywania numerów, np.: prywatny, domowy, kilka służbowych. Dostępne są również inne opcje: e-mail, firmy, stanowiska, adresy firm/domowe oraz wiele innych. Do każdego kontaktu możemy przyporządkować inny dźwięk powiadomień, a także zdjęcia. Możliwe jest także przyporządkowanie innych kolorów diody powiadamiającej (wiąże się z instalacją dodatkowego oprogramowania). Wpisywane daty do kontaktów są automatycznie wstawiane do terminarza z możliwością wybrania powiadomienia lub nie. Do dyspozycji otrzymujemy także kompletny rejestr połączeń, w którym możemy sprawdzić datę, czas, długość trwania połączeń przychodzących, wychodzących oraz nieodebranych. Telefon posiada możliwość nałożenia zapory na wybrane numery telefonów.

Wiadomości

Obsługa SMS i MMS w telefonie jest prosta i przyjazna użytkownikowi. Na początku należy skonfigurować pisanie wiadomości – standardowo wybrany słownik polski oraz polskie znaki zmniejszają długość SMS do zaledwie 70 znaków, po zmianach otrzymujemy pełne 160 znaków. SMSy wyświetlane są w formie komunikatora (zbliżona forma do tej znanej m. in. z Samsunga i900 Omnia). Mamy także możliwość wyświetlania wiadomości w postaci folderów (np. wysłane, odebrane, itp.). Telefon posiada bardzo dobrze rozwiązane raporty doręczeń wiadomości. Przychodzą one ukryte, a czy wiadomość została dostarczona informuje nas pojawiająca się literka D przy wysłanej wiadomości. Curve posiada także system automatycznego usuwania wiadomości np. starszych niż 15 dni (wartość regulowana w ustawieniach) – można ją wyłączyć i usuwać wiadomości tylko ręcznie. Telefon kasuje ok. 3000 wiadomości w 2 sekundy, co jest bardzo dużą jego zaletą. Blackberry posiada słownik ortograficzny (wyrazy błędnie napisane podkreślane są czerwonym wężykiem znanym np. z edytora tekstu Word ). Niestety stosowanie słownika dla języka polskiego, jak i stosowanie języka polskiego skraca długość wiadomości, o czym wspomniałem na początku tego rozdziału. Telefon posiada pamięć SMS i MMS ograniczoną tylko pamięcią dostępną systemowi operacyjnemu – ma on wbudowane 256 MB (obsługuje on także karty microSD).

Multimedia

BlackBerry 8520 posiada wbudowany aparat fotograficzny o rozdzielczości 2 Mpx bez lampy błyskowej.  Aparat robi bardzo przeciętnej jakości zdjęcia. Można to tłumaczyć tym, że jest to telefon typowo biznesowy, a nie multimedialny. Aparat posiada możliwość nagrywania filmów. 8520 posiada wbudowany odtwarzacz MP3, wideo, przeglądarkę grafiki. Odtwarzacz MP3 jest rozbudowany. Wgrane utwory MP3 są sortowane według artysty, albumu, gatunku muzycznego. Możemy także tworzyć własne albumy. W ustawieniach odtwarzacza mamy dostępny pełny eqalizer. Jakość odtwarzanego dźwięku jest dość dobra. Telefon nie posiada radia. Do odtwarzania filmów służy odtwarzacz RealPlayer. Obsługuję także Javę. Wyraźnie w Blackberry brakuje menadżera plików – możliwość doinstalowania darmowego menadżera, którego znajdziemy w BalckBerry App World. Doinstalowania wymaga także aplikacja do odczytu plików w formacie PDF.

Internet

Internet możemy przeglądać za pomocą wbudowanej przeglądarki, która jest szybka i łatwa w obsłudze. Strony wyświetlane są na ekranie o rozdzielczości 320×240 pix wykonanym w technologii TFT LCD posiadającym czujnik światła. Telefon obsługuje technologię EDGE klasy 10. Z Internetem możemy się łączyć za pomocą WiFi. Bateria nie jest mocniej zużywana gdy znajdujemy się poza zasięgiem sieci WiFi przy włączonym module WiFi. Konfiguracja tej sieci jest bardo prosta. Telefon posiada szereg narzędzi diagnostycznych takich jak autodiagnostykę, informację o mocy sygnału sieci czy chociażby polecenia ping. BlackBerry bez problemu radzi sobie z wyświetlaniem większości stron. Telefon wspiera system UMA.

Bateria

BlackBerry 8520 Curve wyposażony jest w baterię o pojemności 1150 mAh. Jest to bateria, która przy intensywnym używaniu (ok. 300 SMS, 1-2h rozmów oraz korzystaniu z Internetu przez WiFi/EDGE – dziennie) potrafi wytrzymać ok. 1,5 doby. Jest  to dobry wynik – lepszy niż w konkurencyjnych smartfonach. Bateria ładuje się ok. 1:40 h (przy wyłączonym urządzeniu). Jej wskaźnik jest bardzo dokładny i dobrze odzwierciedla poziom naładowania baterii. Gdy bateria jest na wyczerpaniu, system wyłącza moduł GSM.

Podsumowanie

Telefon BlackBerry 8520 Curve jest smartfonem przeznaczonym dla wąskiej grupy odbiorców, którzy cenią sobie niezawodność, stabilność oraz bezpieczeństwo przechowywanych danych. Na pewno nie jest to telefon nastawiony na multimedia i jeśli poszukujemy czegoś w tym kierunku, to zdecydowanie odradzam jego zakup. Telefon jest godny polecenia mobilnym przedsiębiorcom zwłaszcza, że jest to urządzenie, w moim odczuciu lepsze, niż to co oferuje w tym segmencie konkurencja – jednak cena urządzenia jest także wyższa niż podobnej klasy urządzenie konkurencyjnych marek. W urządzeniach BlackBerry możemy się zakochać i pozostać wiernym temu producentowi lub znienawidzić za dość skomplikowaną konfigurację spowodowaną dostępem do ogromnej ilości zaawansowanych ustawień.

Wady:

 • brak możliwości ustawienia jednocześnie dźwięku dzwonka i wibracji (naprzemiennie telefon wibruje i dzwoni)
 • słabej jakości aparat fotograficzny
 • brak obsługi telefonii 3G
 • brak wbudowanego radia
 • lekko ruszająca się klawiatura
 • większość aplikacji dodatkowych płatna i w języku obcym

Zalety:

 • szybkość i stabilność działania (rozruch telefonu w 7 sekund – do pełnej użyteczności, w tym zalogowania do sieci GSM)
 • stosunkowo dobra bateria
 • dobrej jakości wyświetlacz
 • dobra jakość wykonania
 • dobrej jakości rozmowy
 • rozbudowane funkcje systemu operacyjnego
 • rozbudowany system powiadomień o zdarzeniach przychodzących
 • czujnik umieszczenia w etui
 • bardzo dobry zasięg

Autor: Mariusz Burski

Udostępnij

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x