Plus Blog

Oferta w Plusie, Telefony, Telekomunikacja, Testy Telefonów, LTE

Test: HTC ChaCha

HTC ChaCha to jeden z dwóch telefonów na polskim rynku, który oferuje połączenie jednobryłowego telefonu z klawiaturą QWERTY i systemem Android. Jest to typowo młodzieżowy smartfon, przeznaczony głównie dla osób, które pragną w wygodny i szybki sposób kontaktować się ze znajomymi różnymi kanałami – zarówno za pomocą SMSów, jak i poczty elektronicznej, ale też (w sumie głównie) i Facebooka. Tylko czy aby na pewno wyżej wymieniona grupa docelowa jest jedyną, która zakupi najnowszą „CzaCzę”? Zapraszam do lektury testu.

W pudełku testowanego telefonu znalazłem jedynie telefon, baterię oraz dwuczęściową ładowarkę (składającą się z wtyczki oraz kabla USB), ale egzemplarze sklepowe wyposażone są również w zestaw słuchawkowy oraz kartę pamięci 2GB. Podsumowując, jest to podstawowy zestaw sprzedażowy, w którym na szczęście niczego nie zabrakło.

Wygląd HTC ChaCha wyróżnia się na tle innych telefonów wyjątkowo mocnym powiązaniem z serwisem społecznościom Facebook do tego stopnia, że producent umieścił specjalny facebookowy przycisk. Ponadto, jest to jeden z nielicznych telefonów z systemem Android, któremu ciężko znaleźć odpowiednik ze względu na jednobryłową obudowę i klawiaturę QWERTY.

  

Na przednim panelu znajduje się głośniczek służący do prowadzenia rozmów, obok niego dioda LED informująca o ładowaniu baterii i nowych zdarzeniach, przednia kamerka służąca do wideo-połączeń, 2,6” dotykowy wyświetlacz, cztery przyciski dotykowe (funkcyjne systemu Android), fizyczne klawisze odbierania i kończenia połączeń (jest to chyba pierwszy telefon z Androidem, który ma takie przyciski!) oraz pełną klawiaturę QWERTY, włącznie z klawiszami nawigacyjnymi. Poniżej znajdziemy wyjątkowy przycisk Facebook, dzięki któremu w szybki sposób podzielimy się myślą z naszymi znajomymi na tym portalu. Osobiście muszę przyznać, że telefon bardzo mi się spodobał (mimo, że na ogół nie lubię białych obudów), ale niekoniecznie przypadł mi do gustu guzik Facebooka, który według mnie troszkę szpeci obudowę urządzenia, a i tak nie każdy użytkownik testowanej „CzaCzy” będzie korzystał z tego portalu społecznościowego (a nawet jakby, to przecież zawsze można zrobić sobie skrót do aplikacji Facebook na pulpicie).

  

Troszkę szkoda, ponieważ jak wspomniałem wcześniej, odpowiedników HTC ChaCha jak na razie nie widać…. Na polskim rynku dostępny jest Samsung Galaxy Pro, ale jest to nieco gorszy telefon pod względem obudowy i rozdzielczości ekranu, ale także nie ma tak świetnej klawiatury, jaką znajdziemy w HTC. O klawiaturze napiszę troszkę dalej. Wspomnieć też warto o tym, że dół obudowy został lekko wygięty do przodu, co wypływa pozytywnie na komfort trzymania telefonu w dłoni, jak i korzystania z pełnej klawiatury.

  

Tylny panel telefonu mieści w sobie soczewkę aparatu fotograficznego, diodę LED, otwór zewnętrznego głośnika, drugi mikrofon oraz miejsce do przyczepienia smyczy. Tył telefonu został wykonany z plastiku i aluminium. Po prawej stronie urządzenia znajdziemy klawisze regulacji natężenia dźwięków oraz niżej port microUSB, natomiast złącze jack 3,5 mm i przycisk blokady ekranu (pełniący również rolę włącznika) zostały ulokowane na górze telefonu. Jakość wykonania telefonu oceniam jako bardzo dobrą, ponieważ sam plastik jest jakościowo dobry, a spasowanie nie powoduje żadnych zastrzeżeń. Urządzenie dobrze leży w dłoni (wymiary telefonu to 114.4×64.6 mm) oraz jest stosunkowo smukłe (jego grubość to zaledwie 10,7 mm) przy wadze 120 gram.

  

Wyświetlacz HTC pozytywnie zaskoczył mnie swoją jakością. Został wykonany w technologii TFT, wyświetla 256 tysięcy kolorów na rozdzielczości 480 x 320 pikseli. Jego przekątna wynosi 2.6”, co nie jest zbyt dużą wartością – aczkolwiek dzięki pełnej klawiaturze QWERTY, można powiedzieć, że jest wystarczającej wielkości do komfortowej pracy. Powierzchnia ekranu została pokryta tradycyjnie szkłem Gorilla Glass, natomiast jego wadą jest to, że dość łatwo się palcuje.

 

System – Android OS w wersji 2.3.3 HTC ChaCha pracuje pod kontrolą systemu operacyjnego Google Android w wersji 2.3.3, natomiast obsługę uprzyjemnia nakładka HTC Sense 2.1. Korzystanie z telefonu jest stosunkowo proste i wygodne, natomiast pojawiły się drobne zmiany w wyglądzie interfejsu względem starszych modeli HTC. Zmieniono m.in. wygląd menu, czy też sposób odblokowywania ekranu dotykowego. Telefon działa w oparciu o procesor taktowany zegarem 800 MHz oraz 512 MB pamięci ROM i tyle samo pamięci RAM. Dane te sprawiają, że urządzenie działa szybko i sprawnie, bez zbędnych spowolnień czy też restartów.

 

Wprowadzanie tekstu W tym miejscu skupię się przede wszystkim na klawiaturze, gdyż właśnie to ona tutaj gra kluczową rolę w komunikowaniu się przez SMSy. Przyciski telefonu HTC ChaCha mogę śmiało określić mianem najbardziej wygodnej klawiatury, jaką kiedykolwiek spotkałem w tego typu telefonach. Klawiatura jest typu wyspowego, tzn.  każdy klawisz jest oddzielony od siebie wyraźną przerwą, co przekłada się na komfort wprowadzania tekstu (nawet w przypadku klawiatur komputerowych). Skok przycisków jest wyczuwalny, ale też nie trzeba użyć dużej siły, aby wcisnąć dany przycisk – dzięki temu pisanie długich tekstów na HTC jest wyjątkowo przyjemną czynnością. Wadą klawiatury telefonu w kolorze białym okazuje się jej niezbyt dobra czytelność w słońcu, gdyż biały kolor dość mocno odbija światło, powodując tym samym zmniejszenie czytelności nadruku klawiszy.

Rozmowy Jakość połączeń telefonicznych mogę ocenić jako dobrą, ponieważ dźwięk jest głośny, wyraźny, o odpowiednim tonie – co znacznie poprawia komfort dłuższych rozmów, natomiast przyczepić się mogę do nadmiernego szumu, który jest emitowany przez głośniczek rozmów. Podczas rozmowy wyraźnie słychać szum (który co prawda jest dopuszczony w połączeniach przez sieć GSM/UMTS), ale w modelu ChaCha jest on wyraźnie głośniej słyszany, niż w innych modelach. Mimo iż wymagam od jakości połączeń dość dużo, to i tak muszę przyznać, że HTC nie zawiódł mnie pod tym względem i koniec końców mogę wystawić temu modelowi dobrą czwórkę z plusem. Wspomnę już drugi raz, że model ten został wyposażony w specjalne przyciski inicjowania i kończenia połączeń telefonicznych, dzięki czemu obsługa rozmów za pomocą tego telefonu staje się jeszcze prostsza.

Aparat Jakość fotografii, które zrobimy za pomocą HTC ChaCha pozytywnie mnie zaskoczyła. Przede wszystkim aparat ma dobre parametry. Znajdziemy w nim matrycę o rozdzielczości pięciu megapikseli, autofocus (umożliwiający m.in. zrobienie czytelnych zdjęć z bliskiej odległości) oraz diodę LED. Zapowiada się wspaniale jak na tę półkę, a w rzeczywistości jest niewiele gorzej. Zdjęcia mają prawidłową ostrość, dioda LED pomaga zrobić zdjęcie zadowalającej jakości w ciemnych pomieszczeniach, a autofocus umożliwia wykonanie skanu kartki papieru. W aplikacji do robienia zdjęć znajdziemy wiele ustawień, które pomagają zrobić jeszcze lepsze zdjęcia. Na poczet wad zaliczę brak klawisza spustu migawki aparatu, ale to niestety bolączka większości telefonów z systemem Android…

              

Kamera Telefon co prawda rejestruje filmy w rozdzielczości HD (720p) przy prędkości 30 klatek na sekundę, aczkolwiek w rzeczywistości ich jakość nie przekonuje mnie do końca. Co prawda parametry te powinny zapewnić dobrą jakość nagrań oraz ich nienaganną płynność, o tyle w przypadku tego modelu HTC mam wrażenie, że nagrywane filmy mają wyraźne przeskoki kadrów. Widać to na nagraniu jadącego tramwaju, które zamieszczam poniżej:

Odtwarzacz MP3 Odtwarzacz muzyki w tym modelu nie zaskoczył mnie pozytywnie, w przeciwieństwie do aparatu fotograficznego. Brakuje korektora dźwięku, który choćby trochę polepszył sytuację testowanej „CzaCzy”. Dźwięk, mówiąc krótko, jest przeciętny. Znacznie lepiej tutaj wypadają choćby budżetowe telefony od Nokii, które oferują całkiem niezły dźwięk. Słuchając muzyki za pomocą tego modelu możemy zapomnieć o uświadczeniu basów, a sam dźwięk jest płytki i nieprzyjemny dla słuchu. Być moze wielu osobom przypadnie do gustu wygląd i obsługa aplikacji do odtwarzania muzyki, ale czy aby na pewno jest to powód, aby chwalić HTC ChaCha za odtwarzacz MP3? Zdecydowanie nie.

Radio Troszkę lepiej wypada kwestia odtwarzania audycji radiowej przez HTC, gdyż podczas testów nie odnotowałem zbyt dużej ilości problemów z odbiorem fal radiowych. Aplikacja do obsługi radia jest prosta i intuicyjna, a jakość odtwarzanego dźwięku na słuchawkach jest zadowalająca. Podobnie jak w wielu telefonach HTC, program do odtwarzania radia został wzbogacony o ciekawy wskaźnik mocy sygnału radiowego, który w dość dobry sposób odzwierciedla rzeczywistość.

Bateria Niestety akumulator, jak w większości telefonów HTC, tak i w modelu ChaCha nie pozwala na zbyt długie działanie telefonu bez konieczności naładowania baterii. W praktyce, przy wykorzystywaniu telefonu w sposób tradycyjny (tj. kilkanaście smsów, kilkanaście minut rozmów + synchronizacja poczty) wytrzymuje standardowe „od rana do wieczora” i nawet przy próbie oszczędzania energii nie można liczyć na zbyt długą pracę telefonu, ponieważ przy minimalnym użytkowaniu telefon wytrzymał niespełna dwie doby. To jest troszkę zbyt mało, ale staje się normą w dobie popularyzacji smartfonów z Internetem. Wspomnę jeszcze na koniec o tym, że testowany HTC jest zasilany baterią litowo-jonową o pojemności 1250 mAh, co nie jest zbyt dużą pojemnością, patrząc że jest to smartfon z Androidem na pokładzie.

Internet Jak przystało na smartfona z systemem Android, doskonale nadaje się on do przeglądania zasobów sieci Internet. Przeglądarka systemowa w sprawny sposób wyświetla wszystkie strony internetowe, również treści flash. Dla poprawienia komfortu i tak wygodnego przeglądania Internetu, polecę tradycyjnie zainstalować Operę Mobile, która nieco sprawniej radzi sobie z wyświetlaniem stron. Doskwierać może jedynie dość mały, a raczej krótki i szeroki wyświetlacz, który nie ułatwia przeglądania stron internetowych. Łączność z Internetem zapewnia moduł WLAN oraz HSPA (7,2 Mbps przy pobieraniu danych; 2Mbps przy wysyłaniu danych).

Podsumowanie HTC ChaCha to niewątpliwie bardzo udany telefon. Na pewno jego atutami są: wyjątkowo niska cena (nowe egzemplarze można kupić już za 550 złotych), możliwości systemu Android, bardzo wygodna klawiatura oraz dobrej jakości wyświetlacz, ale też nie najgorszy aparat z autofocusem i odtwarzacz MP3. Również wygląd telefonu muszę zaliczyć do jego zalet, ale także i do wad – osobiście bardzo nie spodobało mi się aż tak mocne zintegrowanie z portalem Facebook, że telefony mają dedykowane przyciski do obsługi portali społecznościowych. Również nieco rozczarowująca jest bateria, która przy wykorzystywaniu funkcji telefonu wytrzymuje niespełna jedną dobę. Mimo wszystko, patrząc na bardzo niską cenę, a także na obecny rynek telefonów – gdzie poza Samsungiem Galaxy Pro nie kupi się telefonu jednobryłowego z Androidem i klawiaturą QWERTY, HTC ChaCha tak na dobrą sprawę jest bezkonkurencyjna na rynku. (Co prawda jest też Motorola Fire, ale tak prawdę mówiąc – jest to model, który nie jest praktycznie w ogóle popularny na polskim rynku). Osobiście życzyłbym firmie HTC, aby wypuściła następcę tego modelu pozbawionego nachalnej integracji z Facebookiem oraz z nieco silniejszym akumulatorem (choćby 1500 mAh).

Wady:

 • Bardzo słaba bateria
 • Przesadna integracja z portalem społecznościowym Facebook
 • Stosunkowo mały wyświetlacz
 • Niezbyt dobrej jakości odtwarzacz MP3, ubogi w dodatkowe ustawienia

Zalety:

 • Wyjątkowo wygodna klawiatura QWERTY
 • System Android
 • Bardzo niska cena
 • Bardzo dobra jakość wykonania
 • Dobrej jakości aparat z autofocusem
 • Przyjemny interfejs
 • Niezła jakość połączeń
Ocena poszczególnych elementów (oceny w skali szkolnej 1-6):
 • Jakość wykonania obudowy: 6
 • Intuicyjność i wygoda obsługi: 5
 • Stabilność i szybkość interfejsu: 6
 • Wiadomości: 6
 • Jakość połączeń: 4+
 • Czas pracy baterii: 2
 • Aparat: 4+
 • Odtwarzacz muzyki: 3
 • Internet: 4
 • Stosunek ceny do jakości: 6

Średnia: 4.70 (bardzo dobry)

Autor: Piotr Kowalik (kowcio)

Udostępnij

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x