Plus Blog

Oferta w Plusie, Telefony, Telekomunikacja, Testy Telefonów, LTE

Test: Huawei E369

Test: Huawei E369

Coraz więcej osób planuje zakup ultrabooka, czyli  małego (okolice trzynastu cali), mobilnego, lecz w pełni wydajnego komputera. Tego typu konstrukcje cechują się tym, że są one bardzo cienkie i niezwykle eleganckie, czego nie można powiedzieć o modemach 3G. Firma Huawei postanowiła wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów szukających cienkiego, miniaturowego modemu 3G, który zapewni szybki dostęp do sieci Internet, a także jego wygląd jak i gabaryty będą przykuwać uwagę w stopniu niemniejszym, niż wymarzony ultrabook. Tak powstał pierwszy na świecie, tak mały modem 3G, którego miałem przyjemność testować. Zapraszam do lektury testu.

W zestawie – czyli w miniaturowym pudełku, znajdziemy modem USB E369 oraz komplet krótkich książeczek. Zestaw jest standardowy, lecz nie został wybrakowany o płytę CD ze sterownikami, bo takowe znajdują się w pamięci flash modemu, która uruchamia się przy pierwszym podłączeniu urządzenia do portu USB. Nie napotkałem żadnych problemów z instalacją, nawet na ostatnio bardzo popularnym systemie Windows 8.

Obudowa E369 jest bardzo elegancka (na rynku dostępnych jest wiele wersji kolorystycznych), modem na tle pozostałych jest bardzo mały, lekki i smukły. Jego wymiary to oraz waga wynosi kilkanaście gramów.

CAM00112 [800x600]

Pod zdejmowaną klapką, znajdziemy złącze kart SIM (mini-SIM, czyli tradycyjnej wielkości karta SIM). Z pewnością, brakuje złącza antenowego – ale ten modem skierowany jest do specyficznej grupy użytkowników (w większości, są to użytkownicy ultrabooków), więc taki brak mogę mu wybaczyć, również względem innych modemów tego producenta, w E369 nie znajdziemy złącza kart microSD (i tak w sumie, mało przydatne 😉 ).

CAM00115 [800x600]

Z jaką prędkością możemy pobierać pliki łącząc się przez testowanego Huawei? Maksymalna prędkość pobierania danych to 21,6 Mbps, a wysyłania do 5,76 Mbps – inaczej mówiąc, jest to popularny ostatnio w modemach, standard HSPA+. Zdecydowanie takie prędkości powinny wystarczyć większości użytkownikom. Prędkości realne są oczywiście nieco niższe, głównie zależy to, od przede wszystkim, operatora oraz zajętości sieci. Poniżej wstawiam screeny ze speedtestu, w moim przypadku dostawcą usługi Internetu był Polkomtel – operator sieci Plus. Warto też wspomnieć, że modem posiada standard UMTS 900, co czyni go w pełni kompatybilnym z polskimi sieciami 3G.

2777342162

Kiedyś modemy Huawei, ale także konkurencyjnych marek, bardzo się nagrzewały, gdy była przesyłana spora ilość danych. E369 został pomniejszony względem starych konstrukcji, ale podczas przesyłania danych nie robi się bardzo gorący – co najwyżej ciepły, a największą zaletą jest to, że podczas przeglądania prostych stron WWW (wtedy ilość danych przesyłanych jest znikoma) E369 jest letni lub nawet zimny, z resztą podobnie jak mój prywatny E3131.

CAM00113 [800x600]

Jaką największą wadę ma E369? Na pewno, poza usprawiedliwionym brakiem złącza antenowego, nie zostawię suchej nitki na aplikacji Mobile Partner, która jest niezbędna do połączenia z Internetem. Aplikacja, nawet na bardzo wydajnym komputerze działa dość wolno; bardzo brakuje mi tutaj opcji hilink (czyli modem sam się łączy z Internetem bez żadnych dodatkowych aplikacji i programów w błyskawicznym tempie), aczkolwiek zapewne duży wpływ na te negatywną ocenę ma moje przyzwyczajenie (od października 2012 roku, czyli odkąd mam E3131 nigdy nie używałem tego typu aplikacji, więc dla mnie to było zdecydowanie niewygodne). Więcej wad tego urządzenia nie znalazłem podczas ponad dwutygodniowych testów.

CAM00117 [800x600]

Cena tego urządzenia wynosi mniej niż sto złotych na popularnym portalu aukcyjnym (oczywiście, brałem pod uwagę tylko nowe egzemplarze), w tej cenie ciężko kupić modem, który po pierwsze oferuje tak szybki standard łączności 3G, a po drugie smukłą i elegancką obudowę.

CAM00114 [800x600]

E369 czy E3131?
Stojąc przed takim wyborem, osobiście zostałbym przy swoim modemie E3131, ale tylko i wyłącznie ze względu na hilink. Na tę chwilę nie planuję zakupu ultrabooka, więc nie potrzebuję bardzo cienkiego i małego modemu. Jeśli ktoś planuje zakup smukłego laptopa, to bez zastanawiania się powinien wziąć E369. Mimo wszystko, obie konstrukcje są warte uwagi. Śmiało mogę powiedzieć, że oba modemy oferują najlepszy stosunek ceny do jakości, której w obu urządzeniach nie brakuje.

CAM00125 [800x600]

Już niebawem opublikuję recenzję mobilnego routera Huawei E5776, który jest dostępny w sieci Plus i oferuje łączność LTE. Zapraszam do śledzenia PlusBloga.

Udostępnij

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x