Plus Blog

Oferta w Plusie, Telefony, Telekomunikacja, Testy Telefonów, LTE

Test: LG P500 Swift Plus (Optimus One)

LG P500, w Polsce występujący również pod nazwą LG Swift Plus,  to jeden z najtańszych telefonów pracujących pod kontrolą systemu Google Android. Już za 400-450 złotych na portalach aukcyjnych można kupić nowy telefon. W zamian dostajemy telefon o przyzwoitych parametrach, patrząc na tę półkę cenową. Czy cena czyni cuda, czy jednak może LG nie udźwignął zadania wyprodukowania taniego i udanego modelu z popularnym systemem operacyjnym i dotykowym wyświetlaczem? Zapraszam do lektury testu.
W pudełku
znalazłem telefon LG P500, ładowarkę składającą się z wtyczki i kabla USB, słuchawki oraz kartę pamięci microSD marki SanDisk o pojemności 2 GB. Przyznam szczerze, że bardzo miłym zaskoczeniem było wyposażenie zestawu sprzedażowego w kartę pamięci, czego często brakuje nawet przy telefonach z wysokiej półki.

Obudowa Swift Plus została wykonana z tworzywa sztucznego. Zatem wyświetlacz jest pokryty plastikową szybką, a obudowa jest z plastiku, który przez to, że jest pokryty gumą, jest bardzo przyjemny w dotyku i świetnie leży w dłoni. Telefon ma dość spore wymiary jak na niewielką przekątną ekranu, która wynosi 3,2”. Gabaryty P500 to 113.5 x 59 przy grubości sięgającej 13,3 mm. Waga telefonu również jest dość spora, bo wynosi ona aż 129 g, aczkolwiek wpływ ma na to bardzo pojemna bateria. Jednak jak napisałem wcześniej, obudowa jest plastikowa, dodatkowo pokryta gumą, a więc trzymając telefon w dłoni nie czuć jego dość sporej wagi. Są jeszcze dwie zalety takiej obudowy. Otóż, jest ona znacznie bardziej odporna na zarysowania oraz sprawia, że telefon leży pewnie w dłoni i nie ma mowy o tym, aby przez przypadek wypadł z dłoni nawet przy jego nieodpowiednim trzymaniu. Wykonanie telefonu stoi na wysokim poziomie, gdyż nie uświadczyłem tego, aby plastik odstawał w którymś miejscu, czy też skrzypienia tylnej klapki. Zatem, obudowa jest zwarta i porządna. Wykonanie LG P500 jest znacznie lepsze, niż w testowanym przeze mnie Samsungu Galaxy Mini.

Przód telefonu składa się z głośniczka do prowadzenia rozmów telefonicznych, wyświetlacza dotykowego, za pomocą którego sterujemy telefonem oraz (w dolnej części) belki z czteroma przyciskami fizycznymi – menu, home, wstecz oraz wyszukaj. Z tyłu znajdziemy soczewkę aparatu fotograficznego o rozdzielczości 3 megapikseli oraz napis „with Google™”.

Patrząc od góry, widać złącze jack 3,5 mm oraz przycisk blokady ekranu dotykowego (który, podobnie jak w większości nowych telefonów, pełni również funkcję włącznika telefonu). Dół skrywa złącze microUSB oraz mikrofon. Klawisze regulacji głośności znajdziemy po prawej stronie obudowy, natomiast podobnie jak w innych telefonach – nie znajdziemy w LG P500 klawisza odpowiedzialnego za robienie zdjęć.

Wyświetlacz oferuje obrazy wyświetlane w rozdzielczości 320 x 480 pikseli przy palecie 262 tysięcy kolorów. Jego przekątna jest niewielka, bo wynosi 3,2”, ale wystarczająca do codziennego użytkowania. Oferuje on bardzo dobrej jakości wyświetlane obrazy, aczkolwiek przyczepić mogę się jedynie tylko do nieco gorszej reakcji na dotyk niż w innych smartfonach z pojemnościowym wyświetlaczem, ponieważ w LG P500 trzeba nieco mocniej przycisnąć, aby wybrać pożądaną opcję. Najgorzej było mi osobiście przestawić się z HTC Wildfire S, ale już po jednej dobie w ogóle nie przeszkadzała mi nieco gorsza reakcja na dotyk.

Android OS

Telefon pracuje pod kontrolą systemu Google Android w wersji 2.3.3, zatem można powiedzieć, iż  urządzenie posiada aktualną wersję tego systemu. Interfejs telefonu jest prosty, przejrzysty i ładny, ale także wystarczająco szybko do komfortowej obsługi. Nieco gorzej radzi sobie z nieco bardziej wymagającymi aplikacjami, jak np. gry, gdzie po prostu zdarza się, że potrafi się lekko zawiesić i spowolnić swoje działanie. Podobna sytuacja może wystąpić, gdy w tle pracuje zbyt duża ilość otwartych aplikacji. Podczas testów nie odnotowałem żadnego długotrwałego zawieszenia wymagającego ponownego uruchomienia systemu operacyjnego, czy też samoistnych restartów.

Połączenia telefoniczne i klawiatura dotykowa

Producent dał od siebie klawiaturę ze słownikiem XT9, który ułatwia wprowadzanie tekstu.  O ile ergonomia klawiatury QWERTY pozostawia nieco do życzenia (głównie przez zbyt małą wielkość klawiszy), o tyle pisanie na klawiaturze w tradycyjnym układzie ABC jest wygodne i szybkie – dużo osób korzysta jednak z pełnej klawiatury. Na pochwałę zasługuje również zasobny słownik. Zawsze można zainstalować alternatywną klawiaturę, np. Swype, dzięki czemu można zyskać na komforcie wprowadzania danych. Jakość rozmów, jaką oferuje P500 jest dobrej jakości. Dźwięk jest bardzo głośny oraz o odpowiedniej barwie, co znacznie zwiększa komfort prowadzonych rozmów.

Internet

Z racji tego, że telefon pracuje pod kontrolą internetowego systemu Google Android, warto przypomnieć, że telefony oparte o tę platformę sprawują się idealne do przeglądania Internetu czy też obsługi poczty elektronicznej w trybie push. W przypadku P500 przeglądarka jest podobna do tych, które można było spotkać w innych telefonach z Androidem. Wadą Swift Plusa jest brak obsługi Flasha, który niekiedy bardzo się przydaje. Jednak, nawet dość zasobne strony w dane wyświetlane są poprawnie i w miarę płynnie. Po zainstalowaniu Opery Mobile na tym urządzeniu zyskujemy na szybkości wczytywania stron oraz wygodzie obsługi przeglądarki. Zatem LG P500 doskonale sprawdzi się jako tani telefon z dostępem do Internetu.

Aparat fotograficzny

Jakość zdjęć wykonanych Swiftem Plus jest kwestią nieco mnie drażliwą, ponieważ fotografie wykonane na dworze, przy panujących świetnych warunkach są wręcz idealne, natomiast przy nieco ciemniejszych miejscach zdjęcia nie są dobrej jakości. Brak lampy doświetlającej w tym momencie może doskwierać wielu użytkownikom. Na pokładzie znalazł się autofocus, który działa w sposób wręcz katastrofalny. Podczas robienia zdjęć niby dobrze ustawiana jest ostrość, aczkolwiek po zrobieniu zdjęcia już parametry są tracone i aparat robi zdjęcie tak, jakby nie było autofocusa w ogóle. Być może problem występuje tylko w moim testowym egzemplarzu (wszystko na to wskazuje), aczkolwiek pozostawia ogromny niedosyt.

  
  
  
  
  
 

Filmy nagrywane są w rozdzielczości VGA (czyli 640 x480 pikseli) z prędkością jedynie 18 klatek na sekundę. Niewielka prędkość nagrywania sprawia, że filmy nie są płynne, a nawet widać wyraźne przeskoczenie z jednej klatki na następną.

Odtwarzacz MP3

Odtwarzacz plików muzycznych, który znajdziemy na pokładzie nowego LG to prosta aplikacja, której obsługa nie sprawi problemów nawet osobom, które do tej pory nie korzystały z tego dobrodziejstwa w telefonie. Niestety, w menu ustawień zabrakło opcji korektora dźwięku, który polepsza jakość muzyki. Zatem dźwięk jest średniej jakości, nawet na dobrych słuchawkach brakuje mu trochę basu i jest zbyt płytki. Jednak na pewno dla wielu osób będzie zadowalający.  Jack 3,5 mm umożliwia podłączenie dowolnych słuchawek. Zestawowe słuchawki oferują bardzo niską jakość dźwięku – płasko, żadnych basów. Podłączenie wyższej klasy słuchawek jest więc koniecznością.

Radio

Odbiornik fal radiowych sprawuje się przyzwoicie. Do jego obsługi służy prosta, przejrzysta aplikacja, która w dość przemyślany sposób umożliwia zmienianie częstotliwości słuchanej przez nas stacji. Odbiór fal jest poprawny, bez większych zakłóceń, aczkolwiek do ideału nieco mu brakuje.

Bateria

Akumulator zasilający P500 to litowo-polimerowa bateria o pojemności 1500 mAh. Jest to bardzo duża pojemność, patrząc na to, że jest to telefon z niskiej półki. Także technologia, w jakiej bateria została wyprodukowana, jest jedną z najdroższych i najbardziej efektywnych. Wszystko to sprawia, że telefon potrafi wytrzymać 2 dni intensywnego użytkowania bez konieczności szukania ładowarki co wieczór. Przy nieco mniejszym wykorzystywaniu opcji telefonu ładowałem go co 3, a nawet 4 dni, natomiast podczas czuwania z włączoną transmisją danych via HSDPA oraz synchronizacją poczty Gmail wytrzymał 5 dni. Zatem z pewnością jest to telefon z Androidem, który oferuje najlepszą baterię, ze wszystkich, które ostatnio testowałem.

Podsumowanie

LG P500 to z pewnością dobry telefon za niewielkie pieniądze. Za ponad 400 PLN można kupić na portalu Allegro nowy egzemplarz, a w zamian dostajemy kawał dobrego sprzętu. Oferuje on nieograniczone możliwości systemu Android, dużą ilość przydatnych aplikacji, dobrą przeglądarkę Internetową, niezły aparat fotograficzny czy też dobrą baterię. Wszystko to zostało zamknięte w porządnej i eleganckiej obudowie. Niestety, nie jest to na tyle udany telefon, żeby nie miał swoich wad. Na pewno do nich zalicza się niepoprawnie działający autofocus w aparacie, czy też mniej czuły dotyk niż u konkurencji . Ale patrząc na rynek, za tę kwotę ciężko jest kupić telefon, który jest lepszy lub nawet na tym samym poziomie, co testowany przeze mnie LG P500. Podsumowując, mogę powiedzieć, że telefon na pewno spełni się u osób, którzy szukają  bardzo taniego telefonu, który nie odstaje pod względem funkcjonalnym od produkcji z wyższej półki.

Wady:

  • Mniej czuły ekran niż w innych telefonach
  • Niepoprawnie działający autofocus w aparacie
  • Dość niska wydajność przy dużej ilości działających aplikacji
  • Brak obsługi Flash’a
  • Niezbyt wygodne wprowadzanie tekstu na oryginalnej klawiaturze
  • Dość kiepski odtwarzacz MP3

Zalety:

  • Dobrej jakości wyświetlany obraz
  • Wysoka jakość wykonania i materiałów użytych na produkcję obudowy
  • Android w wersji 2.3.3 i jego możliwości
  • Bardzo dobry stosunek ceny do jakości
  • Bardzo dobra bateria – najlepsza ze wszystkich telefonów z Androidem, jakie testowałem
  • Dobra jakość połączeń

 Autor: Piotr Kowalik (kowcio)

Udostępnij

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x