Plus Blog

Oferta w Plusie, Telefony, Telekomunikacja, Testy Telefonów, LTE

Test: LG P920 Swift 3D

LG Swift 3D to najnowsza propozycja koreańskiego producenta pochodząca z najwyższej półki. Patrząc na nazwę tego telefonu stwierdzić można dwie rzeczy: jest to telefon pracujący pod kontrolą systemu operacyjnego oraz obsługujący niespotykaną dotychczas technologię trójwymiarową. Do moich rąk trafił pierwszy dostępny na polskim rynku telefon wyświetlający obraz 3D. Zachęcam do przeczytania recenzji LG Swift 3D, w którym dowiecie się między innymi na czym polega ta technologia w smartfonach.

Zestaw

W małym, aczkolwiek stylowym pudełku, które ma wytłoczone w sobie rysy obudowy najnowszego smartfona, znajdziemy:

  • Telefon LG P920 Swift 3D
  • Baterię litowo-polimerową o pojemności 1500-1540 mAh
  • Przewód USB służący do transmisji danych i jednoczenie jako część ładowarki
  • Zasilacz z wyjściem USB
  • Słuchawki
  • Zestaw dokumentów

Zestaw, jak przystało na urządzenie z najwyższej półki, zawiera wszystkie najpotrzebniejsze akcesoria. Zabrakło jedynie przejściówki HDMI, dzięki której można podłączyć telefon do telewizora. W zestawie także nie znajdziemy karty pamięci, ponieważ LG zainstalował dodatkową pamięć flash widzianą przez telefon jako „wbudowaną kartę pamięci” o pojemności 8 GB.

Obudowa

Telefon już na pierwszy rzut oka wydaje się być sporej wielkości, a zarazem bardzo elegancki i stylowy. Model ten jest urządzeniem obsługiwanym wyłącznie za pomocą dotykowego ekranu. Przód telefonu prezentuje od góry głośniczek służący do prowadzenia rozmów telefonicznych, niżej jest wielka szyba ekranu, która chroni także kamerę VGA (służy ona do wideorozmów), czujnik zbliżeniowy (wyłącza ekran podczas prowadzenia rozmowy) i czujnik światła (reguluje podświetlenie ekranu w zależności od intensywności oświetlenia). Poniżej mamy wielki ekran dotykowy o wielkości aż 4,3”, pod którym zostały ukryte cztery klawisze (menu, home, wstecz, wyszukaj), które również są dotykowe i pełnią kontynuację wyświetlacza.

Po lewej stronie producent umieścił dwa złącza zakryte zaślepkami (microUSB oraz microHDMI). Po drugiej stronie znajdziemy klawisze regulacji natężenia dźwięków oraz przycisk odpowiedzialny za przełączanie między trybami 2D i 3D. Przycisk blokady ekranu, który również pełni funkcję włącznika, został umieszczony na górze obudowy. Znajduje się tam także złącze Jack 3,5 mm, dzięki któremu do LG Swift 3D można podłączyć dowolny zestaw słuchawkowy. Tylny panel telefonu producent wzbogacił o aparat z dwoma obiektywami o rozdzielczości matryc 5 Mpx każda, zaś na dole tylnej klapki został umieszczony głośnik odpowiedzialny za emisję muzyki.

Obudowa jest przede wszystkim bardzo solidna i trwała. Wykonana jest w pełni z plastiku (poza ekranem – naturalne szkło), który jest bardzo dobrej jakości. Zarówno spasowanie elementów obudowy, jak i materiały użyte na jej wykonanie stoją na najwyższym poziomie. Telefon dobrze leży w dłoni, mimo całkiem okazałych wymiarów (128.8 x 68 x 11.9 mm) oraz sporej wagi (168 g). Przyznam szczerze, że telefon trzymając w dłoni sprawia wrażenie bardzo lekkiego, tak jakby ważył około 100 g. Gdy zobaczyłem w specyfikacji technicznej, że waga wynosi prawie 170 g, to początkowo nie mogłem w to uwierzyć 😉 Zapewne spowodowane jest to prawidłowym rozłożeniem elementów składowych w urządzeniu.

Smartfon posiada wyjątkową stylistykę, która podkreśla swoim wyglądem, że jest to urządzenie z najwyższej półki. Na domiar wszystkiego, obudowa została pokryta tworzywem imitującym gumę, co sprawia, że wysmyknięcie się telefonu z ręki jest wręcz niemożliwe. Gdyby obudowa została wykonana z metalu, wtedy o przypadkowe upuszczenie tak dużego telefonu nie byłoby trudno, bo zapewne wtedy byłoby go ciężko obsługiwać jedną ręką, a także sprawiałby wrażenie bardzo ciężkiego. Muszę przyznać, że z jakości obudowy w telefonach LG zawsze byłem zadowolony, a model Swift 3D potwierdził moje przekonanie do tego producenta. Na pewno jest to solidny i trwały telefon.

Wyświetlacz – dotknij 3D

Jednym z największych atutów tego smartfona, a zarazem przełomem w technologii telefonów komórkowej, jest zastosowany w LG P920 wyświetlacz pozwalający prezentować treści 3D i to bez żadnych okularów. Przygodę z wyświetlaczem w Swift 3D postaram się opisać w dwóch etapach: wyświetlanie obrazów 3D i 2D. Pierwszy, który zapewne najbardziej wszystkich ciekawi, to zastosowanie technologii 3D. Przede wszystkim chciałbym nadmienić fakt, że funkcja 3D działa tylko w odpowiednim menu, zatytułowanym jako „Przestrzeń 3D”. W tym menu znajdziemy przeglądarkę grafik i filmów 3D, aplikację Youtube 3D, gry i aplikacje 3D, aparat 3D oraz przewodnik po usługach 3D. Aplikacja „przewodnik 3D” pozwala zaznajomić się początkującemu użytkownikowi tego smartfona z nowatorską technologią. Po uruchomieniu trójwymiarowego menu ukazuje się informacja przestrzegająca o zbyt długim korzystaniu z 3D, które może męczyć wzrok – i tak jest w rzeczywistości. Wystarczy kilka minut oglądania trójwymiarowych filmów, by poczuć wyraźne zmęczenie. W tym miejscu warto też wspomnieć, że LG zastosował klawisz do zmiany trybu wyświetlanego obrazu po prawej stronie obudowy, o czym pisałem wyżej. Jedyna rzecz, która może denerwować, to kąty widzenia, które są znacznie ograniczone, ale to wynika wyłącznie z praw fizyki.

Oczywiście, LG P920 pozwala również wyświetlać obraz w sposób normalny, czyli w 2D. Zarówno pulpit, jak i menu główne oraz wszystkie listy z ustawieniami telefonu, czy też wiadomościami wyświetlane są w trybie 2D, dzięki czemu wzrok nie ulega nadmiernemu zmęczeniu. Obraz jest zachwycającej jakości. Nie jest tajemnicą, że koreański gigant dostarcza ekrany wykonane w technologii Retina dla iPhone 4 oraz iPada, które przez wielu osób uważane są za najlepsze wyświetlacze stosowane w telefonach komórkowych. W przypadku P920 wyświetlacz wykonany jest w technologii TFT LCD, ale osobiście porównując ekran z iPhone 4 muszę przyznać, ze jakość obrazów wyświetlanych w telefonach z logo nadgryzionego jabłka jest niewiele lepsza, a zapewne spowodowane jest to dużo mniejszą powierzchnią ekranu, jak i dużo większą rozdzielczością. Kolory są bardzo nasycone, wyraźne, panel jest czytelny w pełnym słońcu (przy maksymalnym podświetleniu), ale także świetnie reaguje na dotyk. Wysoka rozdzielczość, która wynosi 480×800 pikseli, pomimo rozciągnięcia na powierzchni aż 4,3” sprawia, że na wyświetlaczu nie widać pojedynczych pikseli. Z pewnością wyświetlacz jest dużym atutem Swifta 3D, aczkolwiek na wyróżnienie zasługuje nie tylko poprzez przełomową w telefonach komórkowych technologię 3D.

Oprogramowanie – Android OS

Najnowszy smartfon od LG pracuje pod kontrolą platformy Google Android w wersji 2.2.2. Z pewnością nikogo nie zdziwi fakt, że producent zapewnił wsparcie dla tego modelu w postaci aktualizacji do wersji 2.3. Niestety, na takową aktualizacją będzie trzeba jeszcze troszkę poczekać. Czytając wiadomości na polskich i zagranicznych portalach stricte telekomunikacyjnych pojawia się informacja, że aktualizacja w Wielkiej Brytanii dla LG Swift 3D ma ukazać się dopiero w październiku. Na ile te informacje są wiarygodne – tego nie wiadomo. Jeśli te depesze okażą się prawdą, to zapewne w Polsce aktualizacja dla P920 będzie dostępna jeszcze później, niż na Wyspach Brytyjskich.

Muszę przyznać, że po testach Samsunga GALAXY Ace, korzystanie z LG Swift 3D jest prawdziwą odskocznią od androidowych problemów. System działa wyjątkowo szybko, stabilnie i pewnie, czego mówiąc szczerze po LG nieco się obawiałem, jak się okazało, bezpodstawnie. Telefon pracuje w oparciu o dwurdzeniowy procesor Dual-Core, który jest taktowany zegarem o częstotliwości 1 GHz. Jest to jedno z nielicznych urządzeń na rynku, który posiada procesor dwurdzeniowy. Tutaj również należy się ukłon firmie LG, która jako pierwsza wypuściła na rynek smartfon pracujący w oparciu o tak potężny procesor (model LG Optimus 2x), który figuruje w Księdze Rekordów Guinnessa, o czym informowaliśmy na naszym Blogu. Pamięć RAM ma pojemność 512 MB, zaś pamięć użytkownika 8 GB. Parametry te sprawiają, że telefon działa wręcz idealnie. Podczas długotrwałego i intensywnego użytkowania nie odnotowałem żadnych błędów, spowolnień czy też samoistnych restartów. Warto wspomnieć, że dodatkowy chipset graficzny zapewnia obsługę treści wideo w rozdzielczości FULL HD (1080) oraz 3D w rozdzielczości HD Ready (720p). Model ten wyposażono w złącze microHDMI, które jest w stanie udostępnić obraz nawet w rozdzielczości FULL HD (1080p, 1920 x 1080). Menu wygląda przejrzyście. Zostało podzielone na 3 kategorie: aplikacje 3D, aplikacje oraz pobrane, dzięki czemu łatwo jest odnaleźć zainstalowane przez użytkownika programy bez zbędnego szukania po całym menu telefonu. Do dyspozycji użytkownika jest także 7 puplitów, na których znajdować się mogą dowolne widgety.

Interfejs od LG wzbogacony został także o wiele dodatkowych ustawień, z którymi nie spotkałem się w innych telefonach pracujących w oparciu o system Google. Jest to np. zmiana rodzaju kroju czcionki – w prosty sposób możemy ustawić zabawną czcionkę wyświetlanego tekstu w swoim telefonie.

Gry i aplikacje

System Android umożliwia pobieranie dodatkowego oprogramowania za pomocą aplikacji Android Market w menu telefonu, jak i poprzez komputer po zalogowaniu się na stronie Marketu. Producent na dobry początek zainstalował wiele ciekawych programów i gier. Na samym początku wraz z telefonem dostajemy cztery darmowe gry 3D różnego typu (od typowej strzelanki do wyścigów samochodowych). Standardowe aplikacje od producenta mają głównie na celu ułatwić organizację i pracę. Znajdziemy aplikację do czytania aktualności, skrzynkę pocztową e-mail (dodatkowo jest także zainstalowany Gmail), dyktafon, kalkulator, nawigację, pogodę, aplikacje typowe dla smartfonów LG – aktualizacja oprogramowania, LG World (odpowiednik sklepu od Google lub Samsunga czy też Apple), a także LG App Advisor (aplikacja wyświetlająca polecane pozycje w Android Market). W menu telefonu znajduje się także ciekawy program o nazwie SmartShare, która umożliwia udostępnianie multimediów poprzez sieć WiFi.

Rozmowy

LG P920 to telefon stworzony głównie z myślą o rozrywce. Czy LG udało się połączyć bardzo zaawansowany technicznie telefon, wraz z najwyższą jakością połączeń głosowych? Niekoniecznie. Wielokrotnie w swoich testach odnosiłem się w tym miejscu do telefonów LG, które były dla mnie od zawsze wzorcowe jeśli chodzi o prowadzenie długich rozmów. W przypadku Swifta 3D głośność połączeń telefonicznych nadal pozostaje na bardzo wysokim poziomie, co niewątpliwie jest ogromną zaletą (zwłaszcza podczas rozmawiania w hałaśliwym otoczeniu, a rozmawiając w zaciszu domowym zawsze możemy przyciszyć głośnik), natomiast jakość połączeń już nie jest tak idealna, jak w innych modelach tego producenta z niskiej półki (mam na myśli tutaj przede wszystkim modele: GU230, GS101 oraz S310). Dźwięk rozmówcy słychać bardzo wyraźnie, ale jest zbyt płytki i dłuższe rozmowy telefoniczne mogą po prostu męczyć słuch. Muszę przyznać, ze końcową ocenę jakości połączeń głosowych mogę ocenić na 4 z plusem (w skali ocen szkolnych), porównując P920 do innych telefonów różnych producentów. Dlaczego tak? Jak kiedyś wspominałem w swoich testach, jakość rozmów telefonicznych dla mnie musi być perfekcyjna, abym był pod tym względem zadowolony. Prawdę mówiąc, nie ma zbyt dużo telefonów na rynku, które oferują taką jakość połączeń, a zwłaszcza z tak wysokiej półki. Niestety, jak widać producenci telefonów komórkowych mają zupełnie inne priorytety wypuszczając nowe telefony na rynek, niż ja 😉 Wspomnę też o połączeniach wideo, które ten telefon obsługuje. Jest to rzadkość w telefonach pracujących pod kontrolą platformy Android, gdyż większość telefonów nie posiada dodatkowej kamery, a także pierwsze wersje tego systemu uniemożliwiały obsługę takich połączeń.

Wiadomości

LG Swift 3D oferuje możliwość komunikowania się ze znajomymi za pomocą wiadomości SMS, MMS oraz e-mail. Aby móc odbierać i wysyłać wiadomości MMS oraz e-mail, wymagane jest połączenie z Internetem. Obsługa wiadomości SMS wygląda identycznie, jak na innych telefonach pracujących w oparciu o Google Android. Treści wiadomości wyświetlane są w formie przejrzystego czatu, co pozwoli usprawnić komunikację w ten sposób. Do obsługi wiadomości e-mail służą dwie aplikacje (jedna od LG, druga od Google). Wiadomości z poczty Gmail są pobierane w trybie push, czyli od razu po pojawieniu się na serwerze. Obsługa wiadomości przebiega bezproblemowo. Telefon posiada standardowo zainstalowaną klawiaturę od producenta. Istnieje możliwość włączenia trybu tradycyjnej klawiatury (z możliwością pisania przy pomocy słownika T9, który jest bardzo zasobny w wyrazy) lub pisania na pełnej klawiaturze QWERTY. Klawiatura jest bardzo wygodna, zapewne istotny wpływ na to ma bardzo dużej, wręcz dotąd niespotykanej wielkości ekran w telefonach komórkowych. Oczywiście, możliwości systemu P920 są nieograniczone, dzięki czemu można na tym modelu zainstalować inne klawiatury, np. SWYPE.

GPS

Jakiś czas temu firma Google udostępniła w Polsce swoją darmową nawigację. Dotychczas brak dobrej nawigacji przeznaczonej na telefony z Androidem był sporą wadą dla osób, które wcześniej miały telefon z systemem Symbian lub Windows Mobile, gdzie można było zainstalować porządny program do nawigowania. Od chwili, gdy Google udostępniło nawigację w Polsce wada ta częściowo została wyeliminowana. Oczywiście, działa ona w oparciu o mapy Google Maps. Telefon bardzo sprawnie lokalizuje położenie telefonu za pomocą modułu GPS oraz wspomagania siecią komórkową. Co do samej nawigacji, to aplikacja jest dość przemyślana, aczkolwiek nie zawsze potrafi dobrze wskazać najbardziej odpowiednią trasę, nad czym na pewno Google jeszcze będzie pracować. W menu telefonu znajdziemy także panel samochodowy, który umożliwia w bardzo prosty sposób, bez zbędnego rozpraszania się, korzystanie z wybranych opcji tego telefonu.

Aparat fotograficzny

Do dyspozycji koreański producent daje nam aż trzy obiektywy. Dwa z nich, chyba dla każdego najważniejsze, zostały umieszczone z tyłu telefonu, natomiast trzecie oko aparatu umieszczone zostało nad wyświetlaczem (służy ona jako kamera do wideo połączeń, ale także może działać jako lusterko i umożliwia zrobienie swojego portretu). Parametry aparatu fotograficznego to 2x 5 Mpx oraz dodatkowy aparat w podstawowej rozdzielczości VGA (640 x 480 px). Jakość zdjęć, mówiąc krótko, jest po prostu świetna. Telefon bez problemu i bardzo szybko „łapie” ostrość, również szybko robi zdjęcia. Dodatkowo dioda LED wspomaga aparat w niesprzyjających warunkach. Wady aparatu, które również się znajdą, są aż trzy: aparat dość długo się uruchamia, jak w większości telefonów z Androidem, zabrakło klawisza spustu aparatu, oraz zdjęcia robione w 3D nie mogą być wykonane przy wspomaganiu diodą LED. Nie są to wielkie wady – raczej kwestia przyzwyczajenia, aczkolwiek zawsze mogłoby być lepiej. Aparat uruchamia się około 5-8 sekund, co czasami przy nagłej potrzebie zrobienia zdjęcia może nieco zirytować. Ciekawym rozwiązaniem jest klawisz oznaczony jako 3D, który podczas uruchomionego aparatu umożliwia w wygodny sposób przełączać tryb 2D na 3D i z powrotem. Jednakże osobiście wolałbym w tym miejscu mieć klawisz, który umożliwia w wygodniejszy sposób zrobienie zdjęcia. Zdjęcia wykonane LG P920 w 2D prezentuję poniżej, natomiast tutaj można pobrać plik ze zdjęciami wykonanymi w technologii 3D: plik (.ZIP, 6.41 MB, do wyświetlenia zdjęcia wymagany jest odpowiedni program oraz monitor bądź telewizor).

Zdjęcia wykonane telefonem w trybie 2D:

 

Kamera

W większości przypadków testując telefon nie zwracam uwagi na kamerę, natomiast w przypadku LG Swift 3D nagrywanie filmów w 3D zobowiązało mnie do tego 😉 Przede wszystkim parametry. Telefon umożliwia nagrywanie filmów w tradycyjnym formacie MP4 przy 30 klatkach na sekundę w rozdzielczości odpowiednio dla 2D 1080p (Full HD, 1920 x 1080 px), natomiast w trybie 3D maksymalna rozdzielczość to 720p (HD Ready, 1280 x 720 px). Dane te sprawiają, że jakość filmów, podobnie jak jakość zdjęć, jest idealna. Dla udowodnienia mojego przekonania, niżej prezentuję filmy zrobione telefonem zarówno w trybie 2D, jak i 3D (do zaobserwowania potrzebny jest odpowiedni monitor lub telewizor). Śmiało można stwierdzić, że LG Swift 3D w tym miejscu popisał się jak tylko mógł, podobnie jak 3D w nazwie modelu nie jest tylko chwytem marketingowym 😉

Film nagrany LG Swift 3D w trybie 2D:

 

Film nagrany LG Swift 3D w trybie 3D:

 

Muzyka

Nakładka od LG została wzbogacona o bardzo ciekawy, zarówno pod względem wizualnym jak i funkcjonalnym, odtwarzacz plików muzycznych MP3. Jest to najlepszy z fabrycznych odtwarzaczy muzyki, jaki kiedykolwiek widziałem. Jego obsługa jest niezwykle prosta. Przede wszystkim posiada opcję sortowania utworów muzycznych alfabetycznie według utworów, albumów, wykonawców oraz playlisty. Po prawej stronie na wyświetlaczu od samej góry do dołu są literki alfabetu, które pomagają w łatwy sposób odnaleźć szukany utwór (podobnie jak w książce telefonicznej). Przy włączonym trybie wyświetlania utworów widoczna jest lista z wszystkimi piosenkami. Każdy plik wyświetlany jest z opisem w dwóch linijkach. Pierwsza pokazuje opis pliku, druga zaś wykonawcę. W ustawieniach znaleźć można takie ustawienia jak wyłącznik czasowy oraz korektor z całą gamą ustawień. Jakość odtwarzanej muzyki przez wbudowany głośnik jest dobra jak na telefon komórkowy. Nawet przy najwyższym poziomie głośności dźwięk jest czysty. Znacznie lepszą jakość muzyki oferuje ten telefon na słuchawkach, która jest wyśmienita.

LG Swift 3D rozczarował mnie tym, że jako smartfon z najwyższej półki nie posiada radia, które przyznam szczerze, w telefonie bardziej wykorzystuję, niż odtwarzacz MP3. Nawet w bardzo prostych modelach istnieje możliwość słuchania radia. W P920 można słuchać radia jedynie za pomocą Internetu. Do tego służą aplikacje m.in. Miasto Muzyki, Polskie Radio czy też Radio ZET, które można pobrać bezpłatnie z Android Market.

Internet

Oglądając prezentację przygotowaną przez producenta tego telefonu można zauważyć, że posiada on dwurdzeniowy procesor, który umożliwia nawet siedmiokrotne szybsze otwieranie stron internetowych. Jak to się ma w rzeczywistości? Otóż telefon na pewno ma świetną przeglądarkę zainstalowaną przez LG – działa ona rewelacyjnie i szybko, zaś wszystkie strony wyświetlane są idealnie jak na zwykłym komputerze. Strony wczytują się bardzo szybko dzięki wydajnemu modułowi HSPA (obsługuje on połączenia w sieciach 3G w standardzie UMTS 900/2100 MHz z możliwością pobierania danych z maksymalną prędkością 14,4 Mbps oraz ich wysyłania do 5,76 Mbps) oraz WiFi. Tradycyjnie, jak przystało na testowaniu telefonu z Androidem, zainstalowałem na nim Operę Mobile, która działa na P920 wyjątkowo sprawnie. Jak widać, dwurdzeniowy procesor taktowany zegarem 1 GHz nie jest chwytem marketingowym producenta, tylko znacznie usprawnia przetwarzanie dużej ilości danych w ciągu jednej chwili. W menu telefonu również można znaleźć opcję udostępniania Internetu innym urządzeniom poprzez moduł WLAN (WiFi), która jest dobrze znana ze wszystkich urządzeń z systemem Android (od wersji 2.2 zwanej kodowo Froyo).

Bateria

Ogniwo, które zasila LG Swift 3D jest wykonane w technologii litowo-jonowej, a jego pojemność wynosi 1500-1540 mAh. Patrząc na system operacyjny Google Android, ogromny wyświetlacz 4,3” oraz technologię 3D i wiele innych dodatkowych funkcji, które są bardzo energochłonne, nawet spora pojemność akumulatora zaczyna być niewystarczająca do swobodnego korzystania z urządzenia bez konieczności częstego ładowania. Na pewno pojemność akumulatora powinna wynosić w tym modelu minimum 2000 mAh, by zapewnić komfortowy czas pracy na baterii. Podczas testów telefon ładowałem praktycznie co wieczór, korzystając z dobrodziejstwa jakim jest 3D, Internet, dość mocnym podświetleniem ekranu oraz łączności HSPA z całodobową synchronizacją. Przy mniejszym użytkowaniu telefon jest w stanie wytrzymać 2-3 doby, co jest standardowym wynikiem dla telefonów pracujących w oparciu o platformę Android. Najbardziej ogniwo pochłania podświetlenie wyświetlacza, zabawa z aparatem (zwłaszcza w trybie 3D) oraz używanie aplikacji 3D – wtedy potężny, dwurdzeniowy procesor pracuje z dużą wydajnością, co też przekłada się na czas pracy telefonu na pojedynczym ładowaniu. Mimo wszystko, telefon leżąc przez cały dzień nieużywany z włączoną transmisją danych i ciągłą synchronizacją aplikacji Gmail potrzebuje zaledwie około 10% energii akumulatora. Pewne jest to, że Swift 3D za jakiś czas otrzyma aktualizację systemu do wersji 2.3, gdzie jest znacznie lepsze zarządzanie energią (sam się o tym przekonałem w innych telefonach – w nowszej wersji systemu jest zupełnie inaczej rozplanowane zarządzanie energią). Zatem bateria jest na pewno sporym minusem tego modelu.

Słowem podsumowania

Oczywistą sprawą jest to, że LG Swift 3D to obecnie jeden z najlepszych telefonów na rynku pod względem parametrycznym, jak i technologicznym. Jest to telefon, który na tę chwilę nie ma konkurencji. Co prawda, całkiem niedawno pojawił się na rynku drugi telefon z 3D (HTC EVO 3D), ale jego cena jest prawie dwukrotnie wyższa, niż w przypadku LG Swift 3D. Czy warto aż tyle pieniędzy dokładać do smartfona konkurencji? Według mnie, absolutnie nie. LG Swift 3D bardzo mnie zaskoczył swoją jakością, której powiem szczerze, po LG się nie spodziewałem. Jest to wręcz idealny telefon dla osoby, która uwielbia nową technologię w telefonach komórkowych, pomijając kwestię baterii, która chyba jest największą wadą tego telefonu. W podsumowaniu chciałbym także podzielić się swoimi przemyśleniami odnośnie stosowania ekranów i kamer 3D w telefonach komórkowych jako przyszłość. Uważam, że technologia ta się nie przyjmie z tego względu, że jest to po prostu zwykły „bajer”, który jest zbędny w codziennym korzystaniu ze smartfona dla wielu osób, a tylko powoduje, że akumulator się znacznie szybciej wyczerpuje i bardzo szybko męczy się wzrok. Przy dłuższym oglądaniu treści w 3D może rozboleć głowa, może pogorszyć się ogólne samopoczucie i po prostu dość szybko czuje się zmęczenie. Dokładnie takie same objawy są wymienione w instrukcji obsługi urządzenia. Zapewne już niedługo nastaną czasy, gdzie większość telefonów z wysokiej półki będzie wyposażona w możliwość rejestracji obrazów w 3D i ich oglądania (podobnie jak kilka dobrych lat temu pojawiła się opcja wideo rozmowy w telefonach, z czego tak naprawdę korzysta bardzo mało osób – przynajmniej ja takiej nie znam). Ogółem muszę przyznać, że mam bardzo pozytywne wrażenia po testach tego telefonu, z czystym sumieniem mogę go polecić każdemu, kto szuka nowinek w smartfonach. Gdyby telefon został wyposażony w pojemniejszą baterię, miał odrobinę lepszą jakość rozmów i byłby zwyczajnie mniejszy (nawet kosztem wygodnego ekranu), z pewnością mógłbym powiedzieć, że model ten jest idealny i nie ma żadnej wady. Jak widać, do pełni szczęścia LG w tym modelu zbyt dużo nie zabrakło. Być może niedługo producent wypuści następcę P920, który będzie pozbawiony wad starszego brata. Ogólną ocenę smartfonu mogę wystawić jako 9,5 w dziesięciostopniowej skali, co chyba było dotąd niespotykane.

Wady:

  • Krótki czas pracy na baterii przy intensywnym użytkowaniu
  • Brak radia
  • Brak dodatkowego klawisza spustu aparatu
  • Brak w zestawie przejściówki microHDMI<-> HDMI
  • Dość spore gabaryty
  • Jakość połączeń głosowych mogłaby być odrobinę lepsza

Zalety:

  • Ekran wyświetlający obraz 3D widoczny bez konieczności używania okularów!
  • Wysoka jakość obudowy (wykonanie i użyte materiały)
  • Bardzo duży, świetnej jakości wyświetlacz (4,3”)
  • Wydajny, dwurdzeniowy procesor 1GHz
  • Przystępna cena w stosunku do tego, co ten telefon oferuje
  • Jeden z lepszych interfejsów użytkownika, z jakim miałem do czynienia
  • Bardzo stabilna i płynna praca urządzenia
  • Świetnej jakości kamera i aparat (3D,rozdzielczość Full HD)
  • Bardzo dobrej jakości odtwarzacz MP3
  • Duża ilość wbudowanej pamięci (8 GB)

Autor: Piotr Kowalik

Udostępnij

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x