Plus Blog

Oferta w Plusie, Telefony, Telekomunikacja, Testy Telefonów, LTE

Test: LG S310

LG S310 to niskobudżetowa propozycja koreańskiego producenta. Telefon ten kryje w sobie wszystkie niezbędne narzędzia wymagane przez osoby, które cenią sobie proste urządzenia. Czy LG udało się zrobić dobry model komórki, który reprezentuje sobą całkiem niezłe parametry za niewielkie pieniądze? Zapraszam do lektury testu.

Zestaw

W pudełku, poza telefonem LG S310 i dokumentami znalazłem:

  • Baterię o pojemności 900 mAh
  • Zasilacz z portem USB
  • Kabel USB będący częścią ładowarki
  • Zestaw słuchawkowy

Patrząc na klasę cenową urządzenia, stwierdzam, że zestaw jest kompletny. Do pełni szczęścia zabrakło jedynie karty pamięci, którą można jednak dokupić niewielkim kosztem.

Obudowa

Telefon, co było bardzo rzadko spotykane dotąd u tego producenta, jest klasycznej budowy. Dzięki metalicznym wstawkom niewielkiej grubości (zaledwie 10,5 mm) oraz małej masie (86 g) telefon leży bardzo dobrze w dłoni. Obudowa została w pełni wykonana z plastiku, który jest bardzo dobrej jakości. Poszczególne elementy są ze sobą idealnie spasowane, dzięki temu mam wrażenie, że LG S310 to naprawdę solidny telefon.

Przód telefonu prezentuje duży (2,2”) ekran o średniej rozdzielczości (176×220 pikseli), który wyświetla, wbrew moim obawom, bardzo dobrej jakości obraz, który jest czytelny nawet w pełnym słońcu. Nad ekranem został umieszczony duży głośnik służący do prowadzenia rozmów, a poniżej wyświetlacza tradycyjna klawiatura.

Klawisze są dość dużego rozmiaru, prawidłowo rozmieszczone i na pierwszy rzut oka bardzo wygodne. Niestety, w rzeczywistości jest nieco inaczej. Nieco irytuje mnie fakt, że klawisze działają tylko wtedy, kiedy naciskam je pod odpowiednim kątem. Jest to kwestia przyzwyczajenia, aczkolwiek z własnego doświadczenia wiem, że największy problem będzie miała osoba, która korzysta jednocześnie z jakiegoś innego telefonu, który ma płaską klawiaturę. Po wysłaniu około 500 wiadomości problem zaczyna ustępować, mam wrażenie, że klawiatura się zwyczajnie „wyrobiła” i zaczyna działać prawidłowo.

 

Producent przypisał funkcje do czterech przycisków nawigacyjnych. O ile w przypadku modelu KF301 sposób przypisania klawiszy w pełni mi odpowiadał, tak w S310 już prawie w ogóle. Na szczęście można dodać własne skróty pod przyciskiem „idź do”. Ekran i klawiatura telefonu są objęte plastikową obwódką, która imituje metal, co niewątpliwie dodaje uroku urządzeniu. Po prawej stronie producent postanowił umieścić klawisze odpowiedzialne za regulację głośności, zaś po drugiej znajdziemy port microUSB, który jest zabezpieczony zaślepką. Tylny panel został wzbogacony o aparat fotograficzny umożliwiający robienie zdjęć w rozdzielczości 3 megapikseli oraz głośnik, który prezentuje bardzo wysoki poziom odtwarzanych dźwięków.

Oprogramowanie

Menu telefonu jest bardzo proste, wyjątkowo szybkie i intuicyjne. Zarówno wygląd, jak i obsługa jest prawie że identyczna jak w telefonach Nokia opartych o platformę S40 (popularne Nokie 6300), dlatego też obsługa telefonu nie sprawi problemu osobom, które dotychczas używały cały czas telefonów fińskiego producenta. Niestety, oprogramowanie ma także kilka błędów, które są bardziej denerwujące, niż uniemożliwiające pracę na urządzeniu. Największym błędem w software, który znalazłem, to gdy radio jest zminimalizowane, nie można wejść w menu wiadomości. Dlatego aby napisać wiadomość, należy najpierw wyłączyć odbiornik.

Rozmowy

Kiedyś w teście LG KF301 napisałem, że zawiodłem się na tym telefonie, ponieważ jakość połączeń oferowana przez ten model była bardzo kiepska, a od zawsze uważałem tego producenta za lidera w tej kategorii. Model S310 uratował honor LG w moich oczach i zasługuje na ogromną pochwałę za jakość połączeń telefonicznych. Przede wszystkim dźwięk jest czysty, wyraźny, ale jednocześnie bardzo głośny! Przez ten telefon przeprowadziłem testowe połączenie w bardzo głośnym otoczeniu, gdzie przez inny telefon nie zdecydowałbym się rozmawiać. Efekt był bardzo zaskakujący, przez LG S310 w pełni mogłem porozumieć się ze swoim rozmówcą. Jeśli omawiam połączenia głosowe, muszę z tego miejsca pochwalić również coś, co ma duży wpływ na jakość. Jest to zasięg, który LG S310 wyłapuje znakomicie. Śmiało mogę polecić ten model osobie, która mieszka w miejscu, gdzie inne telefony mają problemy z utrzymaniem sygnału.

Wiadomości

Również i w tym miejscu odniosę się do testu modelu KF301, w którym narzekałem na obsługę wiadomości na tym telefonie ze względu na bardzo ubogi słownik T9, nie wiedząc dlaczego. LG S310 ma już poprawiony ten brak w stopniu bardziej niż zadowalającym. Wiele osób chwali słownik T9 znany z Nokii. Teraz nawet w LG jest on wreszcie w pełni zasobny we wszystkie wymagane wyrazy do spranego komunikowania się poprzez SMS, ale także obsługa jest identyczna jak w telefonach marki Nokia (za spację jest odpowiedzialny klawisz „0”, a za zmianę propozycji T9 przycisk „*”). Jeśli ktoś dotychczas korzysta z telefonów fińskiego giganta, będzie tak samo sprawnie pisał wiadomości na S310. Podobnie sytuacja wygląda z dodawaniem numeru telefonu odbiorcy, które jest wręcz skopiowane z interfejsu Nokii S40. Niestety, byłoby zbyt kolorowo, gdyby telefon nie miał żadnej wady. Otóż mnie nie przypadła do gustu klawiatura, którą się bardzo dziwnie obsługuje, o czym pisałem więcej wcześniej. SMS-y wyświetlane są w sposób tradycyjny, LG nie oferuje wyświetlania wiadomości w formie dialogów. W menu wiadomości nie zabrakło również obsługi MMS oraz e-mail.

Aparat fotograficzny

LG S310 wzbogacono o aparat fotograficzny umożliwiający robienie zdjęć o rozdzielczości 3 megapikseli. Nie posiada on ani diody LED, ani funkcji autofocus, tak więc nie ma mowy o robieniu zdjęć w ciemnych miejscach bądź skanów dokumentów. Jakość zdjęć wykonanych w dość dobrych warunkach oświetleniowych jest niezadowalająca. Zdjęcia mają dziwne kolory, które często nie oddają rzeczywistości. Powiem więcej, niektóre telefony posiadające podstawowy aparat VGA (0,3 Mpx) potrafiły zrobić znacznie lepsze zdjęcia. Śmiało można stwierdzić, że aparat o tak dużej rozdzielczości to jedynie chwyt marketingowy, który może przyciągnąć klientów zwracających uwagę na wielkość zdjęcia, lecz nie na jakość. Fotografie wykonane tym telefonem nadają się jedynie do wysłania je znajomym poprzez MMS. Bardzo się rozczarowałem aparatem w S310. Sami oceńcie jakość zdjęć:



Odtwarzacz MP3

Obecnie niemal każdy, nawet prosty telefon został wyposażony w odtwarzacz muzyki. Podobnie jest w testowanym LG S310. Dzięki obsłudze kart microSD do 8 GB możemy mieć przy sobie niezliczoną ilość utworów. Największą wadą S310 w tej kategorii  jest brak możliwości podłączenia dowolnych słuchawek poprzez port minijack. W tym modelu jesteśmy zmuszeni do korzystania ze słuchawek producenta (microUSB), które wbrew pozorom nie oferują tragicznej jakości muzyki. Odtwarzacz jest przemyślany, posiada wiele ustawień dźwięku (korektor) oraz jego obsługa jest bardzo intuicyjna. Tak jak wspomniałem wcześniej, do pełni szczęścia w tym przypadku zabrakło standardowego złącza, co uważam za duży minus tego modelu.

Radio

Największym, nietypowym atutem LG S310 jest radio, które potrafi odbierać fale bez dodatkowej anteny w postaci słuchawek. Jak to sprawuje się w rzeczywistości? Otóż bardzo dobrze, ponieważ podczas testowania tego urządzenia jakość odbieranych fal nie budziła żadnych zastrzeżeń. Patrząc na dzisiejsze standardy, LG zapomniało o dodaniu opcji RDS, która na dobre zagościła w mobilnych odbiornikach radiowych. Z tego miejsca zasługuje na pochwałę także głośnik telefonu, który w przypadku odtwarzania audycji radiowych bez podłączonego zestawu słuchawkowego spełnia swoją rolę. Otóż przede wszystkim jest głośny, ale także oferuje świetną jakość jak na telefon komórkowy! Głośnika z LG S310 może pozazdrościć niejeden smartfon 😉 Niewątpliwą zaletą jest także możliwość nagrywania audycji radiowych (ograniczenie do pamięci telefonu lub karty pamięci).

Organizator

Producent nie zapomniał o narzędziach, które są potrzebne do organizacji i zarządzania czasem. Poza rozbudowanym budzikiem, kalkulatorem, kalendarzem czy notatnikiem, znajdziemy w menu telefonu również notatki prywatne (zabezpieczone ustawionym przez użytkownika hasłem), stoper, bardzo użyteczne narzędzie nazwane przez producenta jako szukanie dnia, oraz konwerter jednostek i czas globalny.

Bateria

Ogniwo zasilające S310 jest litowo-jonowe. Pojemność baterii wynosi 900 mAh. Mimo niezbyt dużej pojemności, telefon jest w stanie wytrzymać pełne 3 doby intensywnego użytkowania! Przy nieco mniejszym użytkowaniu czas pracy na baterii modelu S310 oscyluje się w okolicach 4-5 dni, a przy niewielkim ponad tydzień. Również pochwalić muszę wskaźnik naładowania baterii, który dość dobrze pokazuje stan baterii, mimo tylko trzech poziomów. Przyznam szczerze, że akumulator zastosowany w tym LG potrafi  mile zaskoczyć po testowaniu zaawansowanych smartfonów, które czasami potrafią mieć problemy z wytrzymaniem od rana do wieczora.

Podsumowanie

LG S310 to znakomita propozycja dla osób, które szukają bardzo taniego telefonu (na Allegro za nowe egzemplarze trzeba zapłacić już około 170 zł) oraz cenią sobie prostotę, wygodę obsługi, dobrej jakości obudowę, świetną jakość połączeń i długi czas pracy telefonu na pojedynczym ładowaniu. Niewątpliwą zaletą tego modelu jest też radio grające bez słuchawek, które wbrew temu co myślałem, prezentuje wysoką jakość oraz smukła, elegancka obudowa.

Wady:

  • Klawiatura, która wymaga przyzwyczajenia
  • Drobne błędy w oprogramowaniu
  • Brak złącza słuchawek jack 3,5 mm
  • Brak modułu UMTS
  • Fabrycznie przypisane skróty klawiszowe
  • Koszmarnej jakości aparat fotograficzny 3 Mpx

Zalety:

  • Niska cena
  • Wytrzymała bateria
  • Elegancka i dobrej jakości obudowa
  • Perfekcyjna jakość połączeń telefonicznych
  • Bardzo intuicyjna obsługa
  • Głośnik dobrej jakości oraz radio, które gra bez słuchawek
  • Bardzo dobry zasięg

Autor: Piotr Kowalik

Udostępnij

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x