Plus Blog

Oferta w Plusie, Telefony, Telekomunikacja, Testy Telefonów, LTE

Test: Nokia 2220 Slide

Nokia 2220 slide jest niskobudżetową propozycją od Nokii dla użytkowników, którym nie zależy na świetnej jakości zdjęć czy słuchaniu muzyki za pomocą odtwarzacza MP3. Promowany jest jako niewielki, wysokiej jakości telefon, który zawiera praktyczne funkcje do łączenia się i planowania czasu. Czy Nokii udało połączyć się w tym urządzeniu niską cenę, zachowując wysoką jakość i sporą funkcjonalność podstawowych opcji? Zapraszam do przeczytania recenzji.


Obudowa

Nokia 2220 Slide została wykonana ze średniej jakości plastiku. Poszczególne części obudowy są ze sobą bardzo dobrze spasowane, tak więc można zapomnieć o jakimkolwiek skrzypieniu poszczególnych elementów. Tylny panel jest podatny na zarysowania (już po pierwszych dniach testowania miałem zauważalne ślady użytkowania telefonu), jednakże na pochwałę zasługuje trwała szybka ochraniająca wyświetlacz. Mechanizm slidera jest bardzo dobry, zwłaszcza patrząc na starsze modele tego producenta. Otwieranie i zamykanie telefonu odbywa się bardzo płynnie, do otwarcia lub zamknięcia telefonu wystarczy użyć niewielkiej siły. Na tylnym panelu znajduje się oko aparatu fotograficznego (VGA) oraz zewnętrzny głośnik odpowiedzialny za dźwięki powiadomień. Góra telefonu to zestaw złączy: słuchawkowego (jack 3,5 mm) oraz ładowarki i serwisowego. Z pewnością zabrakło portu USB. Lewa jak i prawa strona obudowa nie została zagospodarowana, tak więc telefon nie został wyposażony w dodatkowy przycisk aparatu i klawisze regulacji głośności. Przedni panel kryje w sobie głośnik słuchawki telefonu, wyświetlacz o przekątnej 1,8” oraz zestaw klawiszy funkcyjnych i nawigacyjnych. Po rozsunięciu mechanizmu telefonu ukazuje się niewielkich rozmiarów klawiatura alfanumeryczna odpowiedzialna za wprowadzanie tekstu bądź numerów. Klawiatura jest wygodna, jednakże wymaga przyzwyczajenia. Przyciski pokryte są niewielką warstwą gumy, a zdecydowany skok sprawia, że już po pierwszym dniu wysyłanie długich wiadomości z Nokii 2220 jest całkiem przyjemną czynnością. Nadruk na klawiaturze jest dość niewielki i jest to pewnego rodzaju wadą w takim telefonie, który po części skierowany jest do starszych użytkowników. Podświetlenie klawiszy jest równomierne. Telefon jest bardzo mały, jego wymiary 97,1 x 47 x 15,8 mm przy niewielkiej wadze (93,5 g) sprawiają, że bardzo wygodnie leży w dłoni. Ekran wyświetla obraz o rozdzielczości 128×160 pikseli i jest czytelny w słońcu. Jakość wyświetlanych treści na ekranie jest bardzo dobra, porównując do innych telefonów z najniższej półki. Z czystym sumieniem mogę powiedzieć, że ekran zastosowany w 2220 slide spełnia swoją rolę.

Oprogramowanie
Nokia 2220 Slide pracuje pod kontrolą oprogramowania Nokia S40 piątej edycji (FP1 Lite). Menu jest identyczne, jak w innych nowszych modelach (np. 5130). Jego widok użytkownik może dostosować pod swoje wymagania. Istnieje możliwość wyświetlania menu jako tabeli, listy lub pojedynczych ikon. Układ ikonek można dowolnie zmieniać według potrzeb. Czcionka w menu jest czytelna. Telefon nie przejawia skłonności do wolniejszej reakcji bądź zawieszania się, przez co pracuje bardzo stabilnie. Bardzo zaskoczyła mnie obsługa Javy, która przebiega wręcz wzorowo na tym modelu. Bez najmniejszych problemów można uruchomić aplikację do obsługi GG na tym modelu.

Rozmowy
Jakość rozmów oferowana przez 2220 jest całkiem niezła. Dźwięk jest głośny i wyraźny o naturalnej barwie. Jedynym problemem, który zauważyłem, to podczas rozmowy używając karty Orange charakterystyczny dźwięk zakłóceń powodowany przez fale radiowe, który głównie nasila się przy wybieraniu numeru. Na pozostałych kartach nie zauważyłem takiego problemu, więc myślę, że jest to spowodowane daną częstotliwością.
Rejestr połączeń, jak i książka telefoniczna niczym nie odbiega od modeli z wyższej półki.

Aparat
Nokia 2220 Slide dysponuje aparatem fotograficznym umożliwiającym robienie zdjęć w jakości VGA (640 x 480 px) oraz kręcenie filmów w rozdzielczości zaledwie 128 x 96. Rozdzielczość nagrywania filmów jest sporo niższa niż rozdzielczość wyświetlacza, więc podczas nagrywania klipu podgląd jest tylko na niewielkiej części ekranu. Jakość zdjęć oferowana przez telefon jest prawdziwie telefoniczna. Inaczej mówiąc, zdjęcie wykonane telefonem nie nadaje się do niczego innego, jak do wysłania znajomym MMSem. Niestety, na dzisiejsze standardy jest to o wiele za mało, ale trzeba pamiętać, że jest to telefon ze stricte najniższej półki. Wadą w tym modelu jest także brak możliwości wyświetlenia zdjęcia na całym ekranie podczas przeglądania zdjęć w galerii.

Radio
Największą atrakcją multimedialną w Nokii 2220 to odbiornik fal radiowych. Inżynierowie Nokii nie zapomnieli o dzisiejszych standardach i zaopatrzyli telefon w jack 3,5 mm. Fakt ten sprawia, że do telefonu można podłączyć swoje ulubione słuchawki zyskując całkiem dobrą jakość muzyki. Radio nie ma tendencji do zakłóceń, dobrze sobie radzi nawet przy słabym zasięgu. Przy użyciu wbudowanego głośnika radio odtwarzane jest bardzo głośno (przy największej głośności) nie tracąc aż tak bardzo na jakości, co ma miejsce w innych modelach, niekoniecznie z najniższej półki.

Bateria
Telefon zasilany jest ogniwem litowo-jonowym o stosunkowo małej pojemności – 860 mAh (BL-4C). Mimo moich obaw, bateria w 2220 slide wytrzymuje dość długo. Podczas intensywnego użytkowania nie udało mi się rozładować telefonu szybciej niż po 3 dniach. Przy nieco mniejszym użytkowaniu udało się osiągnąć wynik ponad tygodnia pracy telefonu bez konieczności ładowania. Jest to dobry wynik, mimo małej pojemności akumulatora.

Podsumowanie
Ten mały, solidny telefon śmiało można polecić w kilku przypadkach. Na pewno jest dobrą propozycją dla osób, które szukają dodatkowego telefonu lub osobom, które nie są zbyt wymagające. Model 2220 również dobrze spisze się przy osobach starszych. Jest to model z najniższej półki (nowy kosztuje między 100 a 150 PLN), jednakże został wyposażony w aparat fotograficzny, obsługę gier Java, EDGE, jack 3,5 mm czy dobrą baterię, co sprawia, że nie ma zbyt wielu odpowiedników w swojej cenie. Ma jednak on swoje wady, jak brak modułu Bluetooth czy slotu kart pamięci.

Wady:

 • Brak modułu Bluetooth
 • Brak slotu kart pamięci
 • Brak obsługi połączeń USB

Zalety

 • Porządnie wykonana obudowa
 • Dobrej jakości wyświetlacz
 • Wytrzymała bateria
 • Dobrze odbierające radio, jack 3,5mm
 • Obsługa Javy, EDGE, MMS
 • Pojemna skrzynka wiadomości, obsługa e-maila
 • Niewielkie rozmiary
 • Dobra jakość rozmów głosowych
 • Bardzo głośny wbudowany głośnik

Autor: Piotr Kowalik (kowcio)

Udostępnij

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x