Plus Blog

Oferta w Plusie, Telefony, Telekomunikacja, Testy Telefonów, LTE

Test: Nokia 500

Nokia 500 to najnowszy smartfon fińskiego giganta. Patrząc na nazwę widać od razu, że Nokia zmieniła nazewnictwo. Owszem, pozostaje tylko pytanie, czy te zmiany okażą się trafne. Już po pierwszym modelu – 500 stwierdzam, że nie. Dlaczego? Otóż Nokia, pod modelem 500 wcześniej wypuściła nawigację samochodową, przez co po wpisaniu frazy w wyszukiwarkę „Nokia 500” pojawiają się wyniki dotyczące w pierwszej kolejności nawigacji. Patrząc, że model tej Nokii zaczyna się od liczby 5, można śmiało stwierdzić, że jest to średnia półka. Czym ten model wyróżnia się na tle innych tego producenta? Posiada przede wszystkim pojemnościowy wyświetlacz (co nie było standardem w średniej półce – ba, a nawet wysokiej!), procesor 1 GHz oraz system… Chyba nikogo nie zdziwi fakt, że Nokia 500 pracuje pod kontrolą systemu Symbian w wersji Anna (będzie aktualizacja do wersji Belle). Zapraszam do lektury pierwszego testu Nokii 500, w którym dowiecie się wszystkiego o tym telefonie.

Aktualne ceny Nokia 500

Co znajdziemy w pudełku?

Nokia 500 przyjechała do mnie w ekologicznym opakowaniu (co chyba już nikogo nie dziwi 😉 ), które na szczęście jest optymalnej wielkości (niektórzy producenci z tym przesadzają, gdyż czasami po rozpakowaniu wszystkich akcesoriów ponowne zapakowanie i zamknięcie pudełka jest nie lada wyczynem).  W pudełku znajduje się:

 • Nokia 500
 • Bateria BL-4U (1110 mAh)
 • Wydajna i energooszczędna ładowarka AC-8E (890 mA)
 • Zestaw słuchawkowy WH-102/HS-125
 • Kabel USB o mikroskopijnej długości CA-101D
 • Dwa dodatkowe tylne panele w kolorze bordowym i lazurowym błękitnym

Czego brakuje? Mogę jedynie się przyczepić do braku karty pamięci, ale telefon został wyposażony w „wbudowaną kartę pamięci” o pojemności 1 GB, zatem problem związany z brakiem dostępnego miejsca w urządzeniu na gromadzenie danych został wyeliminowany. Oczywiście, smartfon posiada slot na karty microSD, dzięki czemu w każdej chwili można zwiększyć obszar przechowywania danych o maksymalnie 32 GB. Miłym zaskoczeniem są dwie dodatkowe, kolorowe osłony baterii, dzięki temu każdy może w dowolnej chwili zmienić kolor swojego telefonu jednym, prostym ruchem 😉


 

Obudowa
Materiały wykorzystane na produkcję obudowy są świetnej jakości. Telefon wykonany został w pełni z tworzywa sztucznego. Projektanci zrobili kawał dobrej roboty, ponieważ łączy ona w sobie cztery atuty, które według mnie zasługują na szczególną uwagę (co zazwyczaj nie szło ze sobą w parze). Zatem obudowa jest elegancka, modna, praktyczna i porządna. Do tej pory zazwyczaj bywało tak, że albo telefon był zamknięty w modnej obudowie, która była wykonana z dość tandetnych materiałów, albo eleganckiej, biznesowej wykonanej zazwyczaj z wysoką starannością. Nokia 500 to świetny kompromis zarówno dla nastolatka, jak i osoby w średnim wieku, ale także nie pogardzi nią biznesmen 😉 W komplecie znajdują się łącznie trzy tylne osłony w różnych kolorach. Testowany egzemplarz posiada w komplecie klapkę w kolorze czarnym, bordowym oraz lazurowym błękitnym – jak to  producent określił. Dzięki temu w każdej chwili można zmienić kolor swojego telefonu w zależności od nastroju 😉

Części obudowy są wyśmienicie ze sobą spasowane. Tylna klapka wykonana została z gumowanego plastiku, przez co telefon wyśmienicie leży w dłoni i na pewno nawet z wilgotnych rąk się nie wysmyknie. Osobiście uważam, że tego typu obudowy w takich urządzeniach są strzałem w dziesiątkę! Są znacznie bardziej trwałe i wygodne, niż te metalowe. Poza tym telefon jest dość wąski, co niewątpliwie dobrze wpływa na komfort pracy z  nim. Jego grubość wynosi 14 mm, co sprawia, że Nokii 500 z pewnością nie można zaliczyć do smukłych. Jednak wszystko to sprawia, że  leży ona w dłoni wyśmienicie i nawet długie korzystanie z tego smartfona nie męczy użytkownika.

Na przodzie znajduje się głośnik do prowadzenia rozmów, czujnik oświetlenia oraz czujnik zbliżeniowy, duży dotykowy wyświetlacz, mikrofon oraz belka z trzema klawiszami fizycznymi (zestaw tzw. czerwonej i zielonej słuchawki i klawisz menu). Po prawej stronie znajdziemy kolejne trzy fizyczne przyciski telefonu – jak łatwo się domyśleć, są to klawisze regulacji natężenia dźwięków oraz przycisk blokady. Właśnie ten ostatni mnie troszkę zdziwił, gdyż Nokia w swoich dotykowych telefonach do tej pory stosowała dość praktyczny suwak, którego w tym modelu nie znajdziemy. Wszystkie złącza telefonu (microUSB, Jack 3,5 mm oraz ładowania) położone są na samej górze obudowy.

Z tyłu obudowy umieszczono tradycyjnie głośnik odpowiedzialny za emisję dźwięków oraz pięciomegapikselową kamerę.

Wyświetlacz
Zastosowany ekran w Nokii 500 ma same zalety. Przede wszystkim jest bardzo czytelny w dużym słońcu (na to wpływ ma także poprawnie działający czujnik natężenia oświetlenia zewnętrznego), wyśmienicie reaguje na dotyk (tutaj nowość – Nokia postanowiła odejść od oporowych wyświetlaczy zastępując je pojemnościowymi – do tej pory większość telefonów tego producenta wyposażonych była w oporowy panel dotykowy) oraz prezentuje niezłą jakość wyświetlanych obrazów. Jego wielkość wynosi 3,2”, co jest bardzo optymalną wielkością wyświetlacza dla tego typu telefonów. Rozdzielczość jest wysoka, patrząc na półkę z jakiej pochodzi nowa Nokia 500 – jest to rozdzielczość 640 x 360 pikseli (nHD) w proporcjach 16:9. Oczywiście, nie zabrakło czujnika orientacji (akcelerometr) oraz czujnika zbliżeniowego, który wyłącza wyświetlacz podczas rozmowy, gdy trzymamy telefon przy uchu. Ekran pozwoli wyświetlić paletę 16 milionów kolorów. Jest to jeden  lepszych wyświetlaczy, z jakimi miałem do czynienia w telefonach ze średniej półki. Brawo!

System
Do tej pory bardzo sobie chwaliłem Nokię 500. Tutaj niestety, na Nokię czeka kubeł zimnej wody za bardzo niedopracowane oprogramowanie. Może od początku. Telefon pracuje w oparciu o autorski system tego producenta – Symbian w wersji Anna, co chyba stało się Nokiowym standardem . Początkowo myślałem, że już taka nowość, jaką z pewnością jest Nokia 500, będzie pracować pod kontrolą nowszej wersji tego systemu – Symbian Belle. Zapewne taka aktualizacja ukaże się w najbliższym czasie. Nokia 500 pracuje pod kontrolą następujących podzespołów: procesor 1 GHz,  256 MB RAM, 512 MB ROM. Owe parametry sprawiają, że telefon działa szybko… i niestety nic poza tym. W systemach operacyjnych ważna jest stabilność, nawet bardziej niż szybkość. Porównując szybkość działania tego telefonu z różnymi innymi smartfonami pracującymi pod kontrolą systemu Android można mieć pewne wątpliwości, czy Nokia 500 to demon prędkości 😉 Z pewnością nim nie jest. Największy problem, jaki zauważyłem w tym modelu dotyczy właśnie niestabilności. Najbardziej irytujące bywa częste „zamrożenie” telefonu gdy jest zablokowany ekran (telefon wtedy nie reaguje przez długi czas na klawisze – pomaga odczekanie czasami nawet kilku minut lub wyjęcie i ponowne włożenie akumulatora). Osobiście uważam, że jest to sytuacja niedopuszczalna, że producent wypuszcza on na rynek taki telefon, niesamowicie go promuje, a podstawowa rzecz jaką jest blokada ekranu działa w nim czasami nieprawidłowo. Czasami telefon potrafił się zrestartować przy prostych czynnościach (stricte telefonicznych) – przeglądanie książki telefonicznej, pisanie wiadomości SMS. Raz zdarzyło się, że telefon pokazywał stan naładowania baterii na poziomie 3/7 kresek, a następnego dnia z rana był całkowicie rozładowany (od razu chciałbym zaznaczyć, że nie była zminimalizowana żadna aplikacja, nie był połączony z siecią Internet itd.). Aczkolwiek taki przypadek odnotowałem tylko raz, poza tym wskaźnik wskazywał prawidłowy stan naładowania akumulatora. Czy jest to dopracowany telefon? Z pewnością, o ile obudowa i wygląd zasługuje na pochwałę, o tyle strona software jest strasznie zaniedbana. Telefon testowałem na obecnie najnowszym oprogramowaniu w wersji 010.029 z 30 sierpnia 2011. Jestem ogromnie rozczarowany softem – może aktualizacja systemu  okaże się być zbawienną dla tego urządzenia. Wewnątrz Nokii 500 znalazła się zainstalowana karta pamięci o pojemności 1 GB, natomiast również nie zabrakło dodatkowego slotu microSD, dzięki któremu zwiększymy pamięć nawet o dodatkowe 32 GB, o czym już na początku testu wspomniałem.

Połączenia
Jak zapewne kilka osób dostrzegło to w moich recenzjach, bardzo zwracam uwagę na jakość połączeń telefonicznych w testowanych przeze mnie telefonach. Jak Nokia 500 sprawowała się podczas dwutygodniowych testów? O ile w przypadku oprogramowania mam wiele zastrzeżeń do nowego produktu Nokii, o tyle do jakości rozmów nie mogę się zbytnio przyczepić. Dźwięk jest czysty, odpowiednio głośny i o dobrym brzmieniu, przez co rozmowa w niesprzyjających warunkach (gdzie przez niektóre telefony komunikacja staje się niemożliwa) nie nastręcza problemów. W tym miejscu warto też zaznaczyć, że zasięg telefonu nie budzi żadnych zastrzeżeń, a książka telefoniczna – tak jak i rejestr połączeń – są bardzo rozbudowane, z nieograniczoną pamięcią i wygodne w użyciu.

Wiadomości
Standardowo, jak we wszystkich telefonach z wysokiej, niskiej lub średniej półki w Nokii 500 znajdziemy obsługę wszystkich typów wiadomości: od standardowych SMS, poprzez multimedialne MMS kończąc na e-mail. Telefon ten prawidłowo radzi sobie z obsługą wszystkich typów wiadomości. Nie mam odnośnie tego żadnych zastrzeżeń. Jedyną rzeczą, do której mogę się doczepić, to klawiatura, która jest niestety dla mnie niewygodna. Po przechyleniu telefonu wyświetla się pełna klawiatura QWERTY, która ma bardzo nietypowy układ klawiszy. Otóż prawdziwe QWERTY ma odpowiednio ustawione przyciski – „Q” i „W” ma pod sobą na środku „A”, natomiast QWERTY według Nokii to dziwny układ klawiszy „jeden pod drugim”, czyli „Q” jest bezpośrednio pod „A” itd, przez co pisanie na tej klawiaturze jest wyjątkowo niewygodne. Nieco lepiej wypada klawiatura tradycyjna ABC z dość zasobnym słownikiem T9, ale i tak pisanie wiadomości na klawiaturze Nokii nie należy do przyjemności…


Nawigacja GPS
Jak większość współczesnych telefonów, tak i Nokia 500 posiada wbudowany moduł GPS ze wspomaganiem (a-GPS). Patrząc, że jest to smartfon Nokii pracujący na platformie Symbian S60, nie zabrakło preinstalowanej nawigacji Ovi. Jest to świetna aplikacja, która w dość dokładny sposób wyszukuje odpowiednią trasę. Wskazówki głosowe są pomocne dla osób kierujących samochodem, natomiast Nokia nie zapomniała o osobach poruszających się w oparciu o własne nogi i również istnieje opcja przełączenia na nawigację pieszą. Telefon dobrze sobie radzi z wyszukiwaniem satelitów, przez co śmiało może być wykorzystywany jako prawdziwa nawigacja.

Odtwarzacz plików MP3
Jest to, szczerze mówiąc, jedna z największych zalet tego telefonu. Muzyka odtwarzana jest na bardzo wysokim poziomie. Standardowy odtwarzacz MP3 jest bardzo prostą, ale zarazem wygodną i funkcjonalną aplikacją. Posiada dość prosty, lecz skuteczny korektor oraz opcję dźwięku przestrzennego. Standardowe słuchawki nie oferują nawet dobrej jakości muzyki, zatem aby wykorzystać potencjał tego urządzenia, zakup dobrych słuchawek staje się wręcz obowiązkowy. Dobrej jakości słuchawki w połączeniu z Nokią 500 oferują świetną głębię dźwięku oraz odpowiednie basy. Z pewnością ten telefon zaspokoi nawet wymagających w tej materii użytkowników.

Radio
Podobnie jak przy odtwarzaczu MP3, tak samo w przypadku odbiornika fal FM nie mam absolutnie żadnych zastrzeżeń odnośnie działania radia w Nokii 500. Przede wszystkim model ten radzi sobie dobrze z wyłapywaniem fal, nie produkuje zbędnych szumów i jest odporny na zakłócenia. Ponadto muzyka odbierana za pomocą radia ma świetną jakość, tak jak sam odtwarzacz MP3. Zazwyczaj odbiornik radiowy oferował dużo gorszą jakość dźwięku od wbudowanego odtwarzacza muzycznego.

Aparat fotograficzny
Jedna z największych wad i niedociągnięć Nokii od strony technicznej w tym modelu to właśnie aparat fotograficzny. Otóż producent stwierdził, że współczesny smartfon nie potrzebuje nic więcej, poza rozdzielczością 5 Mpx. Jeszcze jakiś czas temu dziwiłem się, że Nokia w swoich flagowych smartfonach z bardzo wysokiej półki (np. X7, E6, E7) nie daje autofocusa w aparacie. Teraz stało się to standardem prawie we wszystkich nowszych modelach tego producenta… Nokia 500 została pozbawiona nawet prostej lampy błyskowej w postaci diody LED, przez co aparat w ciemnych sceneriach staje się bezużyteczny. Zdjęcia wykonane tym telefonem nadają się co najwyżej do wysłania MMSem lub podzielenia się na portalu społecznościowym. Jakość wykonanych zdjęć w porównaniu do innych modeli konkurencji, krótko mówiąc, przypomina obraz nędzy i rozpaczy. Nawet przy sprzyjających warunkach oświetleniowych zdjęcia nie są zadowalającej jakości. Przede wszystkim kolory są źle interpretowane przez aparat. W dzisiejszych czasach, przy obecnym postępie technologicznym trzeba wymagać czegoś więcej, niż 5 lat temu. Model 500 utwierdza mnie w przekonaniu, że fiński producent dawno zatrzymał się na pewnym poziomie rozwoju rozwoju aparatów fotograficznych w telefonach i tylko dodają coraz to większą matrycę (pomijam tutaj kilka modeli dedykowanych robieniu zdjęć – np. N8). Ten telefon jest też znakomitym przykładem dla osób, które zaparcie twierdzą, że jakość zdjęć dyktowana jest tylko przez ich rozdzielczość. Na pokładzie Nokii 500 nie zabrakło również kamery, która także nie grzeszy jakością… Nagrywanie filmów jest dostępne w rozdzielczości VGA (640×480 px) – do czego nie mogę się przyczepić, ale fakt, że prędkość nagrywania filmów to zaledwie 15 klatek na sekundę — pozostawia wiele do życzenia…

Internet
Wbudowana przeglądarka w telefonie sprosta wymagania nawet najbardziej wymagających użytkowników. Bez problemu wyświetla stronę mającą dużo treści flash o wadze około 8 MB. Możliwości systemu operacyjnego umożliwiają zainstalowanie w Nokii 500 przeglądarki Opera Mobile, która jeszcze sprawniej i szybciej wyświetla wszystkie strony w pełnej, komputerowej wersji. Dzięki zastosowanemu łączu HSPA (pobieranie do 10,2 Mbps i wysyłanie do 5,76 Mbps) telefon może służyć jako wydajny modem. Łączność WiFi w standardzie 802.11 b/g pozwala na darmowe przeglądanie zasobów sieci Internet wszędzie tam, gdzie jest zasięg hotspotów . Pod tym względem zostałem bardzo miło zaskoczony nowym produktem Nokii.

Bateria
Telefon został wyposażony w wymienną baterię oznaczoną symbolem BL-4U, której pojemność wynosi 1110 mAh. Czy jest to duża pojemność? Patrząc, że Nokia 500 jest smartfonem, można powiedzieć, że nie. Jak niezbyt duża pojemność przekłada się na czas pracy tego urządzenia bez ładowarki? Otóż czas pracy Nokii 500 na pojedynczym ładowaniu wypada stosunkowo dobrze. Telefon ten średnio wytrzymywał mi 3-4 dni przy umiarkowanym użytkowaniu, co można uznać za zadowalający wynik. Przy mniej intensywnej eksploatacji telefon wytrzyma nawet tydzień, a przy bardzo intensywnej – ponad dobę. Wskaźnik naładowania akumulatora składa się z 7 kresek, które „schodzą” proporcjonalnie.

Podsumowanie
Nokia 500 to połączenie funkcjonalnego telefonu w eleganckiej, porządnej i modnej obudowie. Patrząc, że telefon ten jest bardzo promowany przez producenta (spoty reklamowe w telewizji, kinach itd.) mogą przełożyć się na wysoką sprzedaż tego urządzenia. Co mnie najbardziej rozczarowało w  tym telefonie? Na pewno niedopracowany soft (zapewne kwestia kilku aktualizacji), dość ubogi aparat fotograficzny i niektóre rozwiązania systemu Symbian. Przyznam szczerze, że telefon mimo swoich niedociągnięć, pozostawił po sobie bardzo dobre wrażenia. Bardzo chętnie przetestowałbym jeszcze raz ten model, ale po aktualizacji do obiecanego Symbiana Belle, co do którego mam spore nadzieje. Zaporowa może być też  cena tego urządzenia (obecnie koszt nowej „pięćsetki” to około 800 PLN), co chyba jest standardem u Nokii. Na szczęście już za około 2 miesiące cena na pewno szybko zostanie obniżona do akceptowalnego poziomu. Przykre jest dla mnie też to, że praktycznie wszystkie modele Nokii pracujące w oparciu o platformę Symbian są bardzo niedopracowane pod względem stabilności oprogramowania. Na szczęście producent po kilku miesiącach wypuszcza odpowiednie aktualizacje, które rozwiązują te problemy (tak było w przypadku Nokii 5230, 5530, 5800, E52, E5 i wiele, wiele innych).

Wady:

 • Niestabilny system (telefon niekiedy zawiesza się i restartuje)
 • Fatalny aparat fotograficzny (brak lampy, autofocusa)
 • Niewygodna klawiatura – dziwny układ przycisków

Zalety:

 • Dobra bateria
 • Dobra jakość połączeń
 • Przyzwoity zasięg
 • Wyśmienity odtwarzacz MP3
 • Dobrze spasowana obudowa i użyte materiały na jej produkcję
 • Modny, a zarazem elegancki wygląd
 • Bogaty zestaw od producenta (dodatkowe dwa tylne panele w różnych kolorach)
 • Wydajna przeglądarka internetowa

Autor: Piotr Kowalik (kowcio).

Udostępnij

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x