Plus Blog

Oferta w Plusie, Telefony, Telekomunikacja, Testy Telefonów, LTE

Test: Nokia 700

Nokia 700 to najmniejszy smartfon na świecie – takie informacje można wyczytać na stronie producenta przy opisie najnowszej fińskiej propozycji ze średniej półki. Pracuje on pod kontrolą systemu Symbian Belle, zatem jest to pierwszy smartfon z tym systemem, który mamy przyjemność testować. Czy Nokia 700, pomimo swojej dość wysokiej ceny, ma w sobie to coś, co może przyciągnąć do siebie całą armię klientów? Zapraszam do lektury testu.

Zestaw

Telefon przyjechał do mnie w ekologicznym pudełku, które na szczęście jest adekwatnych rozmiarów, dzięki czemu ze spokojem można zapakować wszystkie akcesoria bez nadmiernego męczenia się. W zestawie znalazłem telefon Nokia 700, baterię BP-5Z o pojemności 1080 mAh, ekologiczną ładowarkę AC-15E, zestaw słuchawkowy oznaczony symbolem WH-207 oraz przewód USB CA-179 o rozsądnej długości, co nie było do tej pory takie oczywiste u tego producenta. W zestawie niczego nie brakuje, ponieważ brak karty pamięci rekompensuje nam spora ilość wbudowanej pamięci flash. Zatem, zestaw jaki otrzymujemy w momencie zakupu telefonu, nie powoduje żadnych powodów do niezadowolenia.

Obudowa

Wygląd telefonu, to jedna z najbardziej kluczowych cech Nokii 700. Jest to bardzo mały model, wykonany z bardzo dobrej jakości materiałów (plastik, aluminium oraz dobrze znane szkło Gorilla Glass). Wymiary najnowszego smartfona to 110 x 50.7 mm przy zachowaniu grubości na poziomie 9,7 mm. Wymiary te sprawiają, że faktycznie, Nokia 700 to jeden z najmniejszych smartfonów. Doskonale leży w dłoni (zwłaszcza w kobiecych dłoniach), a sam wygląd telefonu sprawia, że w 700 zakochać się może bardzo wiele osób.

Przód telefonu oferuje, poza zestawem czujników (zbliżeniowy oraz jasności), kamery do wideo połączeń i głośnika, wyświetlacz o przekątnej 3,2”, a poniżej belkę z trzema przyciskami funkcyjnymi (dwie „słuchawki” służące do odbierania i kończenia połączeń oraz środkowy przycisk odpowiedzialny za uruchamianie menu). Pod przyciskami znajduje się duży, zewnętrzny głośnik, który nietypowo został umieszczony z przodu telefonu, co jest bardzo dużą zaletą. W ten sposób można uniknąć tłumienia dźwięku poprzez nieumiejętne trzymanie urządzenia lub spoczynku na równym blacie stołu.

Wszystkie dodatkowe przyciski fizyczne zostały umieszczone po prawej stronie urządzenia i są one odpowiedzialne za regulację głośności, blokadę ekranu oraz uruchamianie aparatu. Najbardziej ucieszył mnie ten ostatni, ponieważ ostatnio spotkanie smartfona z takim przyciskiem jest nie lada wyzwaniem, a niewątpliwie znacznie wygodnie robi się zdjęcia przy użyciu dedykowanego klawisza. Odnośnie samych przycisków, są one dość cienkie, ale znacznie wystają z obudowy, przez co bardzo łatwo się je wciska. Lewy bok nie został w ogóle zagospodarowany przez producenta.

Patrząc na tylną część urządzenia, widać u góry soczewkę aparatu o rozdzielczości 5 Mpx wspomaganego przez diodę LED, natomiast pod zapięciem tylnej pokrywy znajduje się otwór dodatkowego mikrofonu, który niezbędny jest do wykorzystania technologii redukcji szumów podczas połączeń telefonicznych oraz umożliwia nagrywanie filmów wideo z dźwiękiem dwukanałowym (stereo). Na dole telefonu znajdziemy zaczep smyczy, a patrząc od góry trzy złącza (ładowarki, Jack 3,5 mm oraz microUSB).

Wykonanie obudowy telefonu Nokii 700 jest naprawdę na wysokim poziomie. Jakość materiałów użytych na jej produkcję jest bardzo dobra, a też wykorzystanie na ochronę wyświetlacza szkła Gorilla Glass zapewnia, że nieprędko pokryje się on zarysowaniami. Tył telefonu został pokryty bardzo dobrym plastikiem, a pokrywa baterii jest wykonana z aluminium – i to chyba właśnie na tym ostatnim najszybciej zobaczymy pierwsze ślady użytkowania naszego telefonu.

Wyświetlacz Nokii 700 zachwyca swoją jakością. Przede wszystkim dobry komfort oglądania obrazów zapewnia wysoka rozdzielczość (360 x 640 pikseli), która na stosunkowo małej powierzchni 3,2” generuje wyjątkowo dobre obrazy. Jest to wyświetlacz typu AMOLED, przez co kolory są bardzo żywe, a jednocześnie nie powoduje on nadmiernego zużywania energii. Wyświetla on paletę 16 milionów kolorów, a filtr ClearBack sprawia, że obrazy generowane przez ekran Nokii 700 mają wysoki kontrast oraz są niezwykle czytelne w pełnym słońcu. Jak na AMOLED-owy ekran przystało, kolor czarny jest wyjątkowo dobrze odzwierciedlany). Podsumowując, wyświetlacz i obudowa Nokii 700 zasługują na pochwałę.

Symbian Belle

Jak napisałem we wstępie, jest to pierwszy telefon oparty na platformie Symbian Belle, jaki mam zaszczyt testować. Zmiany, w porównaniu do choćby wersji Anna, jak można było się domyśleć, są czysto kosmetyczne. Znacznie usprawniono obsługę widgetów na pulpicie (w wersji Anna, aby dodać jakikolwiek skrót, trzeba było najpierw dodać widget z czteroma skrótami, a następnie przypisywać aplikacje do wolnych skrótów).

  

Zauważalna jest także zmiana głównego menu, gdzie już nie znajduje się 12 ikonek, tylko znacznie więcej. Wszystko zostało wymieszane na wzór telefonów z Androidem, gdzie po uruchomieniu menu otwiera się lista wszystkich aplikacji. Dodano również nowe, znacznie ładniejsze widgety (choćby zegarek). Ze zmian technicznych, muszę w tym miejscu złożyć duży ukłon Nokii 700 za jej wyjątkowo stabilne oprogramowanie. Podczas testów nie odnotowałem, aby ten model nawet na ułamek sekundy się zawiesił, ani tym bardziej restartował. Interfejs jest szybki, dość wygodny w obsłudze, ale nie na tyle intuicyjny, jak telefony innych marek działające o różne, inne platformy. Na koniec napiszę jeszcze, że telefon działa przy wykorzystaniu procesora 1GHz, 1 GB pamięci ROM oraz 512 MB pamięci RAM.

  

Bateria

Akumulator zasilający Nokię 700 został wykonany w technologii litowo-jonowej i ma pojemność 1080 mAh. Producent zapewnia, że telefon wytrzyma około 450 godzin w trybie oczekiwania lub 7 godzin ciągłej rozmowy (4,5 w trybie UMTS). W rzeczywistości nie testowałem telefonu w sposób laboratoryjny, natomiast mogę powiedzieć, że bateria Nokii 700 pozwala zadowolić przeciętnego użytkownika przyzwoitym czasem pracy telefonu bez konieczności codziennego szukania ładowarki.  Podczas testów telefon ładowałem co 2-3 dni w zależności od tego, jak intensywnie korzystałem z funkcji multimedialnych oraz telefonicznych. Jest to na tyle dobry wynik, że Nokia 700 na tle najnowszych smartfonów wypada całkiem nieźle. Gdyby jednak pojemność akumulatora została zwiększona choćby do około 1250 mAh, to na pewno bez problemu czas dziania telefonu przy wykorzystywaniu jego opcji w identyczny sposób, wzrósłby do 3-4 dni, co powinno zadowolić każdego użytkownika.

Internet

Przeglądarka, która znajduje się w oprogramowaniu urządzenia to Nokia Browser. Muszę przyznać, że wyświetlanie stron przebiega bezproblemowo i dość sprawnie, choć nie aż tak, jak w telefonach opartych o platformę Android. Bez żadnego problemu ładowane są na urządzeniu strony, które mają bardzo dużo treści. Znacznie wygodniejsza przeglądarka działająca na Nokii 700 to Opera Mobile, której zainstalowanie w tym telefonie mogę polecić każdemu.

Połączenia

W tym miejscu tradycyjnie największą uwagę poświęcam jakości połączeń. Tak będzie w tym przypadku, jednak na szczęście pod tym względem nie mogę powiedzieć o najnowszej Nokii zbyt wiele złego. Dźwięk jest dostatecznie głośny, wyraźny, bez zbędnych szumów, a jego barwa jest bardzo przyjemna dla ucha, co nie męczy słuchu. Poskarżyć się mogę jedynie na niezbyt dobrze działający czujnik zbliżeniowy, ponieważ telefon podczas rozmowy trzymając go w prawidłowy sposób przy uchu podświetla wyświetlacz (który jest odblokowany) i często zdarzało się, że przez przypadek włączyła się jakaś opcja z dostępnych na ekranie podczas rozmowy – w tym kończenie połączenia. Nie do końca również podoba mi się system odbierania lub kończenia połączeń – Nokia dała dodatkowe fizyczne klawisze, za co w kierunku producenta należy się spory ukłon, jednak istnieje również możliwość odbierania i rozłączania połączeń poprzez dotknięcie sporej wielkości ikon na ekranie. Często może zdarzyć się tak, ze podczas wyciągania telefonu z kieszeni spodni lub nieumiejętnego trzymania słuchawki telefon odbierze lub odrzuci połączenie wbrew naszej woli. Podobnie sprawa wygląda z odblokowywaniem ekranu podczas czuwania.

 

Wiadomości

Testując telefony, zarówno te dotykowe jak i z tradycyjnymi klawiaturami, staram się zwrócić szczególną uwagę na klawiaturę, gdyż to ona zapewnia komfort wprowadzania tekstu niezbędnego do wysyłania SMSów. W tym miejscu chyba najbardziej zostałem rozczarowany przez Nokię. Standardowa klawiatura, zarówno w układzie Qwerty, jak i tradycyjnym ABC jest wręcz koszmarna. Pierwszy układ jest zbyt mały, aby móc pisać w pionie, mało tego – nawet w poziomie pisanie jest koszmarnie niewygodne, bo Nokia kolejny raz dodała polskie znaki osobno, powodując, że pisanie jakiegokolwiek tekstu na takiej klawiaturze jest niemożliwe przez osoby, które przyzwyczaiły się do komputerowej klawiatury, a odzwyczaić się niestety nie jest łatwo. Dałem szansę Nokii 700 w postaci przełączenia układu klawiatury na tradycyjny i tutaj też się zawiodłem. Stukanie nawet przy tak dużych przyciskach ekranowych wymaga również ogromnej precyzji, ponieważ nieumiejętne naduszenie na pożądany znak objawia się często reakcją innego przycisku, przez co tak naprawdę pisanie wiadomości na Nokii 700 jest nie lada wyzwaniem. Klawiatura to niewątpliwie jedna z największych wad tego smartfona. Patrząc na sam edytor wprowadzania tekstu, nie mam do niego żadnych zastrzeżeń. Rozmowy wyświetlane są w układzie dialogów. Na dolnej belce z trzema przyciskami, środkowy klawisz Menu podświetla się, gdy Nokia 700 odbierze nową wiadomość lub będzie połączenie nieodebrane, dzięki czemu nie przeoczymy żadnego telefonu ani ważnej wiadomości bez ciągłego podświetlania wyświetlacza.

 

Odtwarzacz muzyki

Byłoby dziwne, gdyby najnowsza propozycja od Nokii zawiodła mnie w tym miejscu. Na szczęście tak nie jest i nadal Nokia trzyma poziom w odtwarzaczach MP3 (bez względu na półkę cenową – zwłaszcza będzie można o tym poczytać w teście Nokii 101). Model 700 ma identyczny odtwarzacz plików muzyki, jak niedawno testowana przeze mnie Nokia 500. Aplikacja jest prosta w obsłudze, posiada podstawowe ustawienia (w tym korektor dźwięku), a sama jakość zadowala nawet największego melomana. Są dwa, wręcz oczywiste kwestie, które muszą być spełnione, aby móc delektować się wysoką jakością dźwięku. Pierwsza z nich, to piosenki zgrywane na telefonie powinny być w jakości najlepiej 320 kbps (przy plikach MP3) oraz wykorzystanie swoich, wysokiej jakości słuchawek. Testowałem ten model, tak jak od pewnego czasu wszystkie telefony ze złączem Jack 3,5 mm przy wykorzystaniu słuchawek Sennheiser HD202 i muszę przyznać, że lepszej jakości wymagać po prostu nie można. Słuchawki zestawowe WH-207 prezentują nieco lepszą jakość na tle konkurencji, ale jeśli ktoś wymaga świetnej jakości dźwięku, to nadal polecam użycie swoich dobrych słuchawek.

Radio

Mówiąc krótko i na temat, odbiornik radiowy Nokii 700 wypadł pozytywnie w testach przeprowadzonych przeze mnie. Przede wszystkim pochwalić muszę sam dźwięk, który jest wcale nie gorszy od tego, jaki prezentuje odtwarzacz, a ponadto nie odnotowałem zbyt dużej ilości zakłóceń podczas odbioru fal w ruchu. Na pochwałę zasługuje również poprawne wyświetlanie informacji RDS oraz dobrej jakości głośnik zewnętrzny.

Aparat fotograficzny

W tym akapicie zacznę od parametrów. Zbyt dużo pisania tutaj nie będzie, bo jedyne co mogę powiedzieć o aparacie, że dysponuje on matrycą 5 megapikseli oraz wspomagany jest diodą LED. Cóż, tradycyjnie, w najnowszym produkcie Nokii nie znajdziemy autofocusa, który umożliwia robienie czytelnych zdjęć z niewielkiej odległości  (przydaje się to zwłaszcza przy robieniu czytelnych zdjęć notatek). Optyka zastosowana w modelu 700 również nie jest najwyższych lotów, ponieważ zdjęcia zrobione telefonem nie prezentują się zbyt dobrze na tle konkurencyjnych modeli, a zwłaszcza w tej półce cenowej. Na zdjęciach widać wyraźne ziarno, gdy nieco brakuje światła.

  
  
  
  
  
  
  
 
 

Filmy nagrywane są w jakości 720p (HD) przy prędkości 30 klatek na sekundę. Rejestrowane są w sposób płynny, a spora rozdzielczość sprawia, że można oglądać je na pełnym ekranie komputera.

Podsumowanie

Czy Nokia 700 to w pełni udany najmniejszy smartfon na świecie? Z pewnością nie odpowiem na te pytanie jednoznacznie. Ma ona wiele niepodważalnych zalet, ale także wad, które dyskwalifikują Nokię 700 u niektórych użytkowników. Z pewnością zaletami tego modelu są: obudowa, wyświetlacz i dobrej jakości odtwarzacz muzyki, natomiast do słabych stron należy fatalna klawiatura ekranowa, niezbyt dobry aparat fotograficzny oraz zbyt wysoka cena (w chwili obecnej Nokia sprzedaje ten model za 1499 zł). Komu mogę polecić Nokię 700? Na pewno płci pięknej, gdyż wiele kobiet zwraca uwagę przede wszystkim na wielkość i wygląd telefonu (a tego Nokii 700 absolutnie nie mogę odmówić), natomiast na pewno odradzam zakup 700 osobie, która pisze dużo wiadomości, zamierza robić doskonałe zdjęcia oraz szuka wszechstronnego telefonu. Nokia 700 to niewątpliwie udany telefon, który jest wręcz prestiżowy, ale niestety nie oferuje jeszcze tego wszystkiego, czego można byłoby oczekiwać od telefonu za tę cenę.

Wady:

 • Brak autofocusa w aparacie
 • Kiepskiej jakości zdjęcia
 • Koszmarnie niewygodna klawiatura (zarówno Qwerty, jak i ABC)
 • Nieprzemyślany system odblokowywania urządzenia oraz odbierania lub kończenia rozmów telefonicznych
 • Zbyt wysoka cena

Zalety:

 • Nietuzinkowy wygląd i bardzo wysoka jakość wykonania, małe gabaryty
 • Bardzo dobrej jakości wyświetlacz, oferujący bardzo dobrą czytelność w słońcu
 • Stabilny i szybki interfejs
 • Porządny MP3 player i radio
 • Technologia NFC
 • Zadowalająca jakość połączeń telefonicznych
 • Zadowalający czas pracy na baterii

Autor: Piotr Kowalik (kowcio)

Udostępnij

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x