Plus Blog

Oferta w Plusie, Telefony, Telekomunikacja, Testy Telefonów, LTE

Test: Nokia C2-02 Touch and Type

Nokia C2-02 to kolejny po modelach: X3-02 oraz C3-01 telefon z serii Touch and Type, który oferuje połączenie dotykowego ekranu wraz z tradycyjną klawiaturą numeryczną. Jest to najtańszy i za razem najuboższy w opcje model z tej serii. Czy Nokii udało połączyć się dotykowy wyświetlacz ze standardową klawiaturą, zrobić jakiś postęp w stosunku do starszych braci C2-02, ale także zmieścić w stosunkowo tanim telefonie wszystkie niezbędne w dzisiejszych czasach opcje, nie tracąc przy tym na jakości? Zapraszam do przeczytania testu.

Pierwsze zdziwienie, które dopadło mnie już przed otworzeniem pudełka, to miejsce produkcji tego telefonu. Wyprodukowany  został on w Indiach, zapewne w nowo otwartej fabryce Nokii, gdyż do tej pory nie spotkałem się z egzemplarzem wyprodukowanym w tym kraju. Patrząc na cenę, która nie była wygórowana w chwili premiery w Europie (w przeciwieństwie do np. C3-01), bardzo się obawiałem niskiej jakości wykonania. I takie odczucia mam po dziś dzień, gdyż może nie jest to typowo tandetny telefon, ale także nie budzi we mnie zbyt dużego zaufania. Chyba najbardziej z całego telefonu podejrzenia wzbudza mechanizm slidera, który nie wygląda na zbyt solidnie wykonany. Najbardziej irytujące jest to, że podczas dotykania ekranu przy rozsuniętym telefonie czuć, że jedna część telefonu nie jest zbyt dobrze przymocowana do drugiej, przez co przedni panel po prostu się rusza, naciskając na wyświetlacz.

Obudowa wykonana jest z akceptowalnej jakości plastiku, również spasowanie elementów jest na dobrym poziomie, zatem można zapomnieć o skrzypieniu tylnego panelu przy jego dociskaniu. Testowany egzemplarz dotarł do mnie w bardzo ciekawej szacie kolorystycznej, otóż połączenie koloru białego ze złotymi dodatkami sprawia, że telefon wygląda jak urządzenie z bardzo wysokiej półki. Sam osobiście jestem przeciwnikiem białych obudów w urządzeniach mobilnych, ale przyznam, że wygląd owej Nokii przypadł mi do gustu. Warto także wspomnieć o tym, że białe elementy są wykonane z matowego plastiku, a złote wstawki z błyszczącego plastiku, który ma tendencje do zbierania rys.

Na prawym boku telefonu znajdują się: klawisze głośności oraz suwak służący do blokowania ekranu, który doskonale jest znany z wielu innych telefonów fińskiego producenta. Na górze umieszczone są, standardowo dla Nokii, złącza jack 3.5 mm oraz microUSB. Szkoda tylko, że Nokia nadal zapomniała o funkcji ładowania telefonu przez portu USB. Tylny panel został wzbogacony o otwór soczewki aparatu fotograficznego oraz głośnik, który według zapewnień producenta emituje dźwięki z głośnością do 106 dB. Jak to ma się do rzeczywistości? O tym wspomnę przy omawianiu multimediów – odtwarzacza MP3 oraz radia. Przód telefonu został wyposażony w tylko dwa przyciski funkcyjne – odbierania i kończenia połączeń telefonicznych.

Wyświetlacz jest sporej wielkości (2,6”) przy zachowaniu standardowej rozdzielczości 320×240 pikseli. Przy takiej wielkości matrycy i niezbyt dużej rozdzielczości, naturalną rzeczą jest, że widać poszczególne piksele. Dodatkowo obraz wyświetlany na ekranie sprawia wrażenie nienaturalnego – spowodowane jest to zapewne niskiej jakości podzespołami.  Brak regulacji podświetlenia oraz czujnika światła powoduje, że wyświetlacz świeci najmocniej, jak tylko potrafi i przez to wzrok zwłaszcza w ciemnych pomieszczeniach – bardzo szybko się męczy od patrzenia w ekran C2-02. Dla mnie to jest bardzo duża wada, bo po pierwsze,  wpływa to negatywnie na długość pracy telefonu na baterii, a po drugie,  wyświetlane obrazy są nieprzyjemne dla ludzkiego oka. Natomiast panel dotykowy zasługuje na pochwałę, ponieważ mimo że został wykonany w technologii oporowej, to reaguje na dotyk wręcz idealnie. Z pewnością nie każdy zauważy, że wyświetlacz ten jest wykonany w tej technologii.

W pudełku znaleźć można dodatkowe akcesoria w postaci ładowarki AC-3E (o dość niskiej wydajności – 350 mA), zestaw słuchawek stereo HS-125 oraz kartę pamięci microSD o pojemności 2GB. Patrząc na to, że jest to telefon z niskiej półki, można spokojnie zaakceptować powyższy zestaw. Do pełni szczęścia brakuje tylko kabla USB.

  

Połączenia

Jakość rozmów oferowana przez C2-02 jest wystarczająca. Dźwięk jest dostatecznie głośny, w miarę wyraźny – czyli jak przystało na proste modele Nokii, nie budzi ona poważnych zastrzeżeń, ale także nie wprawia użytkownika w zachwyt. Najgorszym elementem korzystania z funkcji telefonicznych jest menu kontaktów. Jeśli mamy sporo zapisanych pozycji, to odnalezienie właściwej na C2-02 nie należy do prostych czynności. Pomocne jest wyszukiwanie kontaktów po pierwszych literach, aczkolwiek przewijanie listy z kontaktami jest dla mnie koszmarnie niewygodne.

Wiadomości

Jedyną przeszkodą, która pojawiła się podczas testów w kwestii komunikacji za pomocą wiadomości to klawiatura, która jest po prostu mała. Początkowo bardzo często wciskałem nie ten przycisk, którego oczekiwałem, albo też nierzadko zdarzało się, że wciskałem po prostu kilka klawiszy przez pomyłkę. Zatem telefon wygodny będzie jedynie dla osób, które mają dość małe dłonie i palce. Edytor wiadomości oraz ich obsługa odbywa się w przemyślany i wygodny sposób. Nie zabrakło znanych ułatwień z innych modeli Nokii, jakimi niewątpliwie są lista ostatnio używanych numerów oraz możliwość wyświetlania wiadomości w formie dialogu – tutaj podobnie jak w przypadku Nokii C3-00, dłuższy tekst wyświetlany jest w skróconej formie, zatem nie polecam korzystać z tego widoku, gdyż to zamiast ułatwić komunikację – komplikuje ją.

 

Internet i GPS

Wbudowana przeglądarka w C2-02 to nowatorska Nokia Browser, która została niedawno zaprezentowana przez fińskiego producenta. Właśnie C2-02 jest pierwszym modelem, w którym ta przeglądarka zastępuje zwykłą, standardową przeglądarkę WEB, które były instalowane w telefonach tej firmy do tej pory. Jak ona się sprawuje? Otóż przyznam szczerze, że do pełnego zadowolenia Nokia ma jeszcze długą drogę, przez co nadal namawiać będę do instalacji poczciwej Opery Mini. Nokia Browser ma problemy z prawidłowym wyświetleniem większości polskich stron, nie potrafi zachować formatowania tekstu, niekiedy kolor tła zlewa się z kolorem tekstu, co widać na załączonym poniżej zdjęciu. Ponadto, na domiar złego, czasami pojawiają się problemy z wyświetlaniem polskich znaków, co jak dla mnie jest nie do przyjęcia. Zatem zdecydowanie polecam zainstalować wspomnianą wcześniej Operę, która bardzo ładnie działa na testowanym telefonie. W telefonie zabrakło modułu Wi-Fi oraz HSPA, przez co jedyną możliwą łącznością jest EDGE. Mimo wszystko, prędkość otwieranych stron za pomocą Opery Mini jest jak najbardziej akceptowalna.

 

W menu telefonu znajdziemy również aplikację Mapy, która doskonale znana jest obecnym użytkownikom telefonów tego producenta. Niestety, nikt nie pomyślał o wbudowaniu modułu GPS w telefon, zatem nawigacja za pomocą tych map jest niezbyt wygodna. Osobiście również preferuję odpowiednik tej nieco okrojonej aplikacji z mapami od Nokii – Google Maps, które działają na testowanym telefonie nieco sprawniej i dokładniej.

Aparat fotograficzny

Jakość zdjęć wykonanych przez wbudowany aparat C2-02 jest wręcz tragiczna. Zdjęcia mają liczne zakłócenia, kolory są nienasycone, wręcz wyblakłe. Zdjęcia wykonane tym modelem nadają się co najwyżej do podzielenia się zdjęciem ze znajomymi poprzez MMS. Prawdę mówiąc, nie spodziewałem się tego, że C2-02 będzie robiła ładne zdjęcia, więc nie jestem tutaj bardzo rozczarowany. Poniżej wstawiam kilka zdjęć, które zrobiłem tym telefonem. Jakość oceńcie sami 😉

 
  
  

Muzyka

Odtwarzacz MP3 to największa zaleta Nokii C2-02. Przede wszystkim jakość dźwięku jest bardzo wysoka, śmiało można porównać ją do muzycznych telefonów (np. Nokii X2-00). Z całą pewnością C2-02 ma znacznie lepszy dźwięk na słuchawkach, niż większość flagowych telefonów z wysokiej półki, co mnie bardzo ucieszyło. Ponadto Nokia zastosowała w tym modelu bardzo donośny głośnik, który potrafi wydobywać dźwięki z głośnością 106 dB. Tylko pytanie co jest ważniejsze, jakość czy głośność? Zazwyczaj jedno z drugim nie idzie w parze. W tym przypadku jest podobnie. O ile dźwięk emitowany przez głośnik jest bardzo głośny, o tyle jego jakość już jest co najwyżej średnia. Ale liczą się ambicje. Standardowy zestaw słuchawkowy nie zachwyca , aczkolwiek też nie jest najgorszej jakości, patrząc na to, że jest to niskobudżetowy telefon. Jednakże złącze Jack 3,5 mm umożliwia podłączenie porządnych słuchawek, zatem nikt nie jest zmuszony do męczenia się ze standardowym zestawem słuchawkowym. Również odbiornik fal FM sprawuje się ponadprzeciętnie. Dźwięk jest dobrej jakości, bez zbędnych zakłóceń, ponadto wyposażony został w standard RDS. Nic dodać, nic ująć.

 

Bateria

Mówiąc krótko i na temat: rewelacja. Zastosowane ogniwo BL-5C o pojemności 1020 mAh powoduje, że Nokia C2-02 wytrzyma ponad tydzień przy standardowym użytkowaniu (tj. kilka wiadomości SMS, kilkanaście minut rozmów dziennie). Przy intensywnym użytkowaniu tego telefonu nie udało mi się go rozładować szybciej niż po niecałych 3 dniach, zatem C2-02 śmiało mogę polecić osobie, która ceni sobie w telefonie dobry akumulator ponad jakość zdjęć lub możliwość wygodnego przeglądania Internetu.

Podsumowanie

Czy Nokia C2-02 to dobry telefon? Jest mi na te pytanie niezwykle ciężko odpowiedzieć, ponieważ do dzisiaj czuję niedosyt. Wszystko to, co mnie drażniło w tym modelu, próbuję usprawiedliwić sobie ceną oraz tym, że jest to, bądź co bądź, telefon dla osób, które  mają niezbyt wygórowane wymagania względem telefonu. Zapewne tacy użytkownicy będą sobie chwalić nowy produkt, ale na pewno odradzam zakup C2-02 osobie, która dotychczas korzystała z bardziej zaawansowanego telefonu. Nadal jest to świetna propozycja dla ludzi, którzy obawiają się pisać na dotykowej klawiaturze, a nie chcą rezygnować z nawigacji dotykiem. Na pochwałę zasługuje odtwarzacz muzyki, który wcale nie odbiega jakościowo od telefonów z wysokiej półki, a nawet jest lepszy od niektórych modeli w tej kwestii. Podobnie sprawa wygląda z baterią, która bardzo pozytywnie mnie zaskoczyła. Odradzam zakup C2-02 z myślą o robieniu zdjęć czy też wygodnym przeglądaniu Internetu, a nawet pisaniu SMS – jeśli ktoś ma duże palce, to z pewnością wprowadzanie tekstu nie będzie należało do przyjemności. Jednakże kilka atutów, które wyróżniają się w tym modelu dość widocznie sprawiają, że na pewno jest grono osób, któremu śmiało mogę polecić zakup Nokii C2-02.

Wady:

 • Niskiej jakości mechanizm slider
 • Brak 3G, Wi-Fi, GPS
 • Niemożność regulacji natężenia podświetlenia wyświetlacza
 • Dość niewielkich rozmiarów klawiatura
 • Kiepski aparat fotograficzny
 • Niekoniecznie wygodna obsługa telefonu (np. przy przeglądaniu zasobnej listy kontaktów)
 • Brak opcji ładowania przez port microUSB

Zalety:

 • Połączenie dotykowego ekranu ze standardową klawiaturą
 • Bardzo dobrze działający panel dotykowy
 • Elegancki wygląd
 • Niska cena
 • Bardzo wytrzymała bateria
 • Bardzo dobrej jakości odtwarzacz MP3 oraz radio FM
 • Bardzo głośny głośnik

Autor: Piotr Kowalik

Udostępnij

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x