Plus Blog

Oferta w Plusie, Telefony, Telekomunikacja, Testy Telefonów, LTE

Test: Nokia X2

Rok 2009 był dla Nokii mało udany. Fiński producent zaserwował swoim odbiorcom nowe „rewolucyjne” smartfony, np. N97 i E52. Efekt jaki jest – każdy widzi. Owszem, były również i dobre modele (typu E72), jednak w portfolio Nokii stanowiły one mniejszość oferty. Postanowiono więc podjąć radykalne działania mające na celu poprawę wizerunku firmy- prace nad nową wersją systemu Symbian, inwestycja w MeeGo (dawniej Maemo) i zmiana oznaczeń modeli, czego efektem jest 5 serii telefonów: X, N, C, S oraz E. Do redakcji trafił najniższy model serii X– Nokia X2. W zamyśle producenta urządzenia Xseries mają być rozrywkowe, nastawione głównie na funkcje muzyczne. Czy X2 jest takim urządzeniem? Czy dobrze sprawdza się w oczekiwanym zadaniu– a może wyróżnia się jeszcze czymś innym? Na te pytania odpowie ten test– zapraszam do lektury.

W pudełku:

 • telefon z baterią
 • słuchawki dokanałowe
 • ładowarka
 • karta pamięci
 • zestaw wymiennych gumek do słuchawek
 • instrukcja obsługi

Od razu rzuca się w oczy brak kabla USB. Jest to dużym niedopatrzeniem, biorąc pod uwagę przeznaczenie telefonu (jednak na pomoc przychodzi czytnik kart pamięci).

Wygląd i obudowa:

Przód telefonu jest typowym układem dla klasycznych konstrukcji Nokii z S40. Mamy tu 2,2” ekran o rozdzielczości 240×320 px, blok klawiszy funkcyjnych – dwa przyciski: potwierdzania i anulowania wyboru, przyciski zielonej i czerwonej słuchawki, w środku znajduje się 4-kierunkowy przycisk manipulacyjny (określany przez Nokię jako klawisz Navi). Niżej znajduje się klawiatura. Poszczególne klawisze są dosyć dobrze oddzielone, jednak są za małe, przez co pisanie jest mocno utrudnione. Tył to miejsce dla obiektywu aparatu, diody LED (która może pełnić rolę latarki), dwóch głośników stereo, oraz aluminiowej pokrywy baterii. Na dole widzimy także jej zatrzask oraz napis „Nokia X2-00”. Lewy bok jest zajęty przez trzy klawisze muzyczne – dwóch przewijania (przód, tył – można też za ich pomocą przeskakiwać do następnego/poprzedniego utworu) oraz odtwarzania/pauzy. Po prawo znajdziemy przyciski regulacji głośności, slot karty pamięci (chroniony bardzo solidną zaślepką) oraz spust migawki aparatu fotograficznego. Na górze znajdują się wejścia: mini jack 3.5 mm, ładowarki (cienkie) oraz port micro-USB. Na dole jest zaczep na smycz – dla niektórych bardzo przydatny. Po zdjęciu pokrywy baterii zobaczymy ogniwo BL-4C o pojemności 860 mAh, a po jego wyjęciu naszym oczom ukazuje się mechanizm wkładania karty SIM – bardzo prosty i wygodny.

Produkty Nokii z serii XpressMusic, której następcą jest właśnie Xseries, nie słynęły z dobrej jakości wykonania. Tutaj jest jednak zupełnie inaczej – X2 jest bardzo dobrze wykonana, z wysokiej jakości materiałów. Połączono tu twardy plastik oraz aluminium (z którego wykonana jest pokrywa baterii). Elementy są dobrze spasowane, poza jednym miejscem – jest to dół telefonu (gdzie umiejscowiona jest antena GSM), gdzie po przyciśnięciu można usłyszeć skrzypienie.

Do testów trafił egzemplarz w kolorze srebrno-niebieskim. Jest także inny wariant kolorystyczny – czarno-czerwony.

System

Nokia X2 pracuje pod kontrolą dobrze już znanego interfejsu S40 szóstej edycji (takiego samego, jak np. w modelu C3). Charakteryzuje się on prostotą obsługi oraz dużą stabilnością. Nie jest on wymagający, więc każdy, nawet najbardziej początkujący użytkownik odnajdzie się w S40. Wszystko działa szybko i bez żadnych „zająknięć”. Menu zawiera (po kolei, od góry) następujące pozycje:

 • Muzyka (odtwarzacz muzyczny i radio),
 • Wiadomości,
 • Kalendarz (podstawowy, z możliwością wpisu różnych rodzajów notatek i synchronizacji z serwerem Ovi), -Kontakty,
 • Web (standardowa przeglądarka),
 • Poczta (dedykowana przez Nokię aplikacja),
 • Zdjęcia (kamera oraz galeria),
 • Sklep (skrót do Sklepu Ovi),
 • Rejestr (dość rozbudowany, połączenia nieodebrane, odebrane, wybierane numery, wszystkie połączenia, liczniki wiadomości, danych pakietowych oraz czasu rozmów i danych pakietowych)
 • Gry (domyślnie dołączonych jest ich 8, w tym między innymi Bounce Tales, Snake III, Sudoku bądź Rally 3D),
 • Ustawienia,
 • Aplikacje (Budzik, Kalkulator, Galeria, Dodatki – w tym Facebook, Flickr, Konwertery jednostek i rozmiarów, My Nokia, Share on Ovi, Sklep Ovi, Szukaj w Internecie i zegar światowy – wszystko w folderze „Kolekcja”, Dyktafon, Lista zadań, Notatki, Minutnik i Stoper).

Zestaw jest bardzo bogaty, zwłaszcza jak na telefon bez otwartego systemu operacyjnego – większość użytkowników nie skorzysta nawet z połowy tych funkcji.

Testowany telefon pracował pod kontrolą oprogramowania w wersji v04.80.

Wiadomości

SMSy to dla niektórych użytkowników telefonów podstawowa forma komunikacji. Tej funkcji nie mogło zabraknąć też w X2. SMSy poukładane są w formie czatu, rozmowy z każdym rozmówcą to osobna pozycja. Jest to wygodne zwłaszcza w sytuacji, gdy piszemy z niewieloma osobami, wtedy w skrzynce panuje względny porządek. Dla ułatwienia pisania SMSów telefon oczywiście został wyposażony w słownik T9. Nie wiadomo, jaka jest pojemność skrzynki wiadomości i słownika – standardem jest 1000 bądź do ograniczenia pamięci telefonu (a SMSy zajmują bardzo mało miejsca). I tak powinna ona zadowolić zdecydowaną większość użytkowników.

Rozmowy i funkcje telefoniczne

Jak X2 sprawdza się przy rozmowach? Niestety, niezbyt dobrze. Przede wszystkim jakość oraz głośność rozmów pozostawiają dużo do życzenia – głos jest rozmyty, mało wyraźny; wydobywający się jakby zza ściany. W dodatku głośnik do rozmów nie jest wystarczająco głośny i czasem są problemy z usłyszeniem rozmówcy w hałaśliwym otoczeniu. Owszem, telefon nie gubi zasięgu ani nie szumi podczas rozmowy, jednak wszystko daje średni efekt. Zupełnie inaczej prezentuje się książka telefoniczna – jest ona dobrą kontynuacją tych z innych produktów Nokii z S40. Do kontaktu można dopisać wiele opcji – adresy mailowe, zdjęcia, muzykę, filmy, i dużo informacji osobistych. Całość jest prosta w obsłudze i robi bardzo pozytywne wrażenie. Oby więcej tak prostych i intuicyjnych książek telefonicznych w komórkach.

Cisza i ogień…

…czyli to, co najbardziej intryguje w testowanym telefonie – muzyka. Jak sugeruje tytuł, jest to połączenie ciszy i ognia. Mamy tu prostą aplikację odtwarzacza muzycznego, która jednak oferuje niezbędne funkcje (zapętlanie, korektor, odtwarzanie losowe, playlisty). W dodatku może działać ona w tle. Podobnie niepozornie wyglądają słuchawki Nokia WH-205. A jak wygląda połączenie softu i sprzętu? Tu mamy prawdziwy „ogień”. Telefon oferuje rewelacyjną jakość muzyki, zarówno na głośniku, jak i na słuchawkach. Głośność podwójnych głośników stereo robi ogromne wrażenie, a jakość jest również bardzo dobra – można nawet rozróżnić i wyodrębnić basy! Podobnie w wypadku słuchawek, dźwięk jest czysty, ciepły, odpowiednio głośny, można jedynie przyczepić się do zbyt dudniących niskich tonów. Dołączone słuchawki bardzo dobrze izolują od odgłosów otoczenia. Dodatkowo telefon wyposażony jest w radio FM działające bez słuchawek. Przydatne, ale bez nich odbiór fal jest słaby – żeby słuchać radia przez głośnik, lepiej podpiąć słuchawki i ustawić odtwarzanie przez głośnik właśnie, a jakość odbioru również wtedy się poprawia. Ogółem jakość i głośność muzyki to najważniejszy atut X2.


Aparat

X2 została wyposażona w aparat fotograficzny o rozdzielczości matrycy wynoszącej 5 megapikseli. To dużo, jak na taki tani telefon (lecz czy ma to tak istotne znaczenie?). Dodatkowo dostajemy lampę błyskową LED. A jak wypada jakość zdjęć? Niestety, zdjęcia są słabe. Obiektyw traci dużo detali, mocno szumi przy średnim oświetleniu. Na pocieszenie, dobrze odwzorowuje on kolory. Im mniej światła, tym gorzej – w niekorzystnych warunkach oświetleniowych zdjęcia nie nadają się po prostu do niczego. Telefon może nagrywać filmy w rozdzielczości QVGA. Poniżej znajdują się przykładowe zdjęcia.

Przykładowy film nagrany Nokią X2

Internet

Jakość korzystania z Internetu w telefonie zależy od trzech rzeczy: prędkości transmisji, jakości ekranu i odpowiedniego oprogramowania. Telefon obsługuje co najwyżej EDGE, więc szybkość nie jest za duża, wystarczy jednak np. do sprawdzenia aktualnych informacji czy odbierania maili. Ekran, jak już było wspomniane wcześniej, wyświetla obraz o rozdzielczości QVGA na 2,2” powierzchni. Początkowo byłem dosyć sceptycznie nastawiony do takiej sytuacji, z czasem jednak mi to tak bardzo nie przeszkadzało. Ekrany o takiej rozdzielczości montuje się teraz w dużej części telefonów, więc czy to ma istotny wpływ na komfort dla danego użytkownika, najlepiej sprawdzić samemu. Wbudowana przeglądarka działa bardzo dobrze i poprawnie renderuje strony. Nawigacja po stronach za jej pomocą nie sprawia najmniejszych problemów, lecz jak każda wbudowana tego typu aplikacja, zużywa ona dużo danych. Żeby temu zaradzić, warto zainstalować Operę Mini.

Bateria

Nokii X2 energii dostarcza bateria BL-4C, która ma pojemność 860 mAh. Jest to bardzo mała wartość, którą się spotyka w telefonach prostych, z dużo niższym zapotrzebowaniem na energię. Bateria starcza na 2 dni niezbyt intensywnego użytkowania, na które składa się około godziny muzyki, kilkudziesięciu minut przeglądania Internetu i komunikacji przez GG oraz 10 min. rozmów. Dobrze, że wskaźnik naładowania jest bardzo dokładny i pokazuje rzeczywisty stan baterii. Dodatkowo telefon nie zużywa dużo prądu w czasie czuwania.

Podsumowanie:

Jak już wspomniałem na wstępie, telefony Xseries są produktami przeznaczonymi głównie do słuchania muzyki – i tu trzeba przyznać, że z tym zadaniem X2 radzi sobie znakomicie. Oferuje genialną jakość oraz głośność odtwarzania utworów muzycznych, jest bardzo dobrze wykonana. Tylko co z tego, skoro bateria jest słaba – także aparat jest niskiej jakości, w dodatku bez AF. Niektóre telefony Nokii (np. 6220 classic) były świetne funkcyjne, jednak zmarnowane były słabym wykonaniem. Tutaj jest praktycznie odwrotnie – brakuje niektórych podstawowych funkcji lub są one na niskim poziomie – lecz wszystko zamknięte jest w solidnej obudowie.

Wszystko jednak może ratować cena. Telefon na popularnym portalu aukcyjnym da się kupić za 350 zł (za nowy egzemplarz). Nie jest to dużo, co więcej – jeśli szukamy „odtwarzacza MP3 z telefonem”, lepszego modelu niż X2 praktycznie w tej cenie nie dostaniemy. Jedynymi konkurentami są Motorola E8 lub Nokia X3.

Zalety:

 • świetna jakość i głośność muzyki; dopracowane funkcje muzyczne
 • dobre słuchawki z kompletem wymiennych gumek w zestawie
 • solidne wykonanie
 • stabilność i wydajność oprogramowania
 • radio działające bez słuchawek
 • lampa błyskowa, mogąca służyć jako latarka
 • atrakcyjny wygląd
 • uniwersalne wejście USB i mini-jack
 • cena

Wady:

 • niezbyt wygodna klawiatura
 • słaba bateria (mimo braku 3G)
 • niskiej jakości aparat (w dodatku bez autofocusa)
 • średnia jakość rozmów
 • brak 3G
 • brak kabla USB w zestawie

Autor: Jakub Stypułkowski (Oscypek)

Udostępnij

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x