Plus Blog

Oferta w Plusie, Telefony, Telekomunikacja, Testy Telefonów, LTE

Test: Nokia X2-05

Nokia X2-05 to nowy przedstawiciel muzycznych budżetówek od Nokii. Główną atrakcją tego telefonu jest bardzo dobry (póki co bazuję tylko na tym, co producent opublikował w Internecie o nowej X2) odtwarzacz muzyki. Tylko czym jeszcze różni się nowa Nokia na tle innych, swoich typowo muzycznych telefonów – których niestety Finowie wyprodukowali bardzo dużo w ostatnim czasie? Czyżby Nokia przyjęła nową strategię w tej półce cenowej, uważając, że wystarczy, aby telefon dobrze grał, to wtedy na pewno dobrze będzie się sprzedawał? Zapraszam do lektury testu.

W małym opakowaniu znajdziemy telefon, baterię BL-5CB, zestaw standardowych słuchawek, ładowarkę AC-3E oraz plik dokumentów. Aby w pełni wykorzystać możliwości tego urządzenia, będziemy potrzebować jeszcze karty pamięci microSD oraz przewodu microUSB. Zestaw nie jest zbyt obfity, aczkolwiek jest to bardzo tani telefon i nawet nie zamierzam marudzić, że czegoś brakuje – bo gdyby ten telefon był wyprodukowany przez Samsunga, na pewno byłby dodatkowo pozbawiony zestawu słuchawkowego…

Wygląd Telefon X2-05 swoim designem przypomina starsze modele z muzycznej serii X. Nieco lepiej w stosunku do poprzedników wypada w X2-05 jakość wykonania obudowy, która jest bardzo dobra – zarówno plastiki użyte na produkcję urządzenia, jak i ich spasowanie nie budzą jakichkolwiek zastrzeżeń. Przyznam szczerze, że właśnie tego się najbardziej obawiałem w X2-05, że obudowa nie będzie zbyt dobrze wykonana. Telefon jest stosunkowo gruby, gdyż jego wymiary to 130x50x15 mm przy dość niskiej wadze wynoszącej 88 gramów. Podane wymiary sprawiają, że urządzenie w wygodny sposób leży w dłoni. Denerwująca od strony materiałów może okazać się klawiatura, która jest wykonana z dość śliskiego plastiku. Przynajmniej mi takie tworzywo nie do końca odpowiada.

Przód telefonu to głośniczek od rozmów, sporej wielkości wyświetlacz oraz standardowa klawiatura. Z tyłu znajduje się soczewka aparatu oraz głośnik do odtwarzania muzyki. Na dole urządzenia widzimy miejsce zaczepu smyczy, a w górnej części telefonu złącza (jack 3,5 mm, microUSB oraz ładowania). Po lewej stronie pod zaślepką znajdziemy slot kart microSD. Czego zabrakło? Nie będę tutaj wypominał braku przycisku aparatu (ze względu na jego jakość), ale na pewno poważną wadą jest brak dedykowanych klawiszy regulacji natężenia dźwięków w muzycznym telefonie…

Wyświetlacz X2-05 pozytywnie zaskakuje. Zawsze narzekałem, że Nokia oferuje niezbyt dobre kąty widzenia, czy też na to, że brakuje możliwości regulacji podświetlenia… Mimo, że tego ostatniego w dalszym ciągu nie znajdziemy na pokładzie nowej X2, o tyle Nokia zrobiła coś magicznego, co sprawia, że obraz jest dużo lepszej jakości. Kolory są żywe, ekran oferuje całkiem niezłe kąty widzenia i mimo tego, że jego podświetlenie jest dość mocne, nie razi on po oczach tak, jak w innych telefonach Nokii. Ponadto oferuje on wyśmienitą czytelność w pełnym słońcu. Mamy tutaj do czynienia ze standardowym wyświetlaczem o rozdzielczości 320×240 pikseli przy 2,2” przekątnej. Oby takiej jakości ekrany trafiały do wszystkich telefonów Nokii w tym przedziale cenowym.

Obsługa menu X2-05 pracuje pod kontrolą najnowszej wersji interfejsu S40 (z tych, które są przeznaczone na urządzenia bez dotykowego wyświetlacza). Szybkość działania telefonu nie budzi żadnych obaw, podczas testów nie uświadczyłem żadnych restartów telefonu – natomiast jest jedna kwestia niedopracowana od strony oprogramowania. Otóż często zdarzało się tak, że podświetlenie telefonu podczas normalnej pracy (np. wprowadzania tekstu) po 15 sekundach lekko przygasało, po czym niezwłocznie wyświetlacz i klawiatura ponownie świeciły pełnią światła. Zapewne sprawę rozwiąże uaktualnienie oprogramowania, aczkolwiek można to zaliczyć na poczet wad. Jedyne spowolnienia działania telefonu zauważyłem przy wprowadzaniu tekstu, ale o tym opowiem przy omawianiu wiadomości. Testowany egzemplarz posiadał oprogramowanie w wersji v08.60 z dnia 21.12.2011 roku.

Odtwarzacz MP3 Czym musi różnić się telefon muzyczny od pozostałych konstrukcji dostępnych na rynku, które mimo że nie są nazywane muzycznymi telefonami, również oferują odtwarzacze MP3? Otóż muzyczny telefon powinien wyróżniać się przede wszystkim jakością dźwięku, dedykowanymi przyciskami do sterowania odtwarzaczem (nie wspomnę tutaj o tych do regulacji głośności dźwięku), minijackiem oraz sporą ilością ustawień dodatkowych. W X2-05 dostaniemy złącze jack 3,5 mm, całkiem dobrą jakość dźwięku, ale o specjalnych klawiszach regulacji głośności czy też sterowania aplikacją i prostym korektorze dźwięku możemy pomarzyć… Zatem czy jest to na pewno muzyczny telefon? Wszystko wskazuje na to, że poza serią X, do której przynależy ten model, nic go nie łączy z typowo muzycznymi konstrukcjami… Przecież jest dużo telefonów na rynku, które oferują taką samą jakość dźwięku na słuchawkach, a nawet posiadają klawisze regulacji głośności. Ale widocznie Nokia zatarła granice między różnymi swoimi seriami tworząc pewien nieład i telefony przeznaczone „do wszystkiego” nazywane są w różnoraki sposób. Mimo wszystko, Nokia X2-05 oferuje nadal całkiem dobry dźwięk, który na pewno nie jest zbyt przytłumiony, płytki i nie brakuje mu basu. Jest to miła niespodzianka, bo myślałem, że equalizer może okazać się niezbędny w tym telefonie. Niestety, ale X2-05 w kwestii odtwarzacza muzycznego ma daleką drogę do prawie doskonałej Nokii X2-00 pod względem odtwarzacza…

Radio Jak przystało na telefon muzyczny, nie zabrakło w nim odbiornika fal radiowych, który spisuje się w sposób znakomity. Przede wszystkim jakość dźwięku jest bardzo dobra (przy dobrej jakości słuchawkach), a sam dźwięk jest czysty i w większości odbierany w stereo, nawet przy niekorzystnych warunkach odbioru. Do dyspozycji mamy 20 pozycji na zapisanie częstotliwości stacji, których najczęściej słuchamy. Odnośnie radia nie mam żadnych zastrzeżeń i z całą odpowiedzialnością mogę śmiało polecić ten model do nałogowego słuchania stacji radiowych, bo tak naprawdę ciężko o lepszy telefon pod tym względem.

Połączenia Jakość połączeń telefonicznych jest dobra. Dźwięk jest standardowej jakości, także jego głośność nie budzi żadnych obaw o komfort rozmawiania w hałaśliwych miejscach. Jednak do ideału mu troszkę brakuje, ale na pewno Nokia X2-05 oferuje lepszą jakość rozmów niż poprzednie modele z Xseries (choćby X2-00). Do dyspozycji mamy również prosty rejestr połączeń oraz książkę telefoniczną. Obsługa tych aplikacji zupełnie niczym nie różni się od poprzednich modeli Nokii, zmieniono jedynie nieco wygląd list z kontaktami – ale to daleko idąca konsekwencja zmiany ikonek w menu telefonu.

Wiadomości Napiszę kilka słów o klawiaturze na początku, ponieważ, jak łatwo się domyślić – to właśnie ona zapewnia komfort wprowadzanych tekstów na urządzeniu. Klawisze są wygodne w użyciu. Wykonane zostały z plastiku, mają wyczuwalny skok i do ich wciśnięcia potrzebna jest umiarkowana siła nacisku. Tutaj X2-05 wygląda znacznie lepiej w porównaniu do innych, typowo muzycznych Nokii, podobnie jak w wypadku jakości rozmów. Wiadomości wyświetlane mogą być na dwa sposoby – w formie niewygodnego chatu (tak, niewygodnego, ponieważ dłuższe wiadomości musimy i tak ręcznie otwierać, co powoduje dyskomfort) lub w formie tradycyjnej (czyli każdą wiadomość otwieramy osobno). W tym modelu wygodną klawiaturę wspomaga bardzo dobry słownik T9, czyniąc ten telefon prawie idealnym do wysyłania dużej ilości SMSów. Dlaczego prawie? Otóż dlatego, że niestety podczas szybkiego wprowadzania tekstu z włączonym słownikiem, telefon bardzo wolno wyświetla tekst wpisywany na klawiaturze urządzenia. Również Nokia nieco „przebajerzyła” obsługę słownika T9 wzorując się na innych producentach (mam na myśli sposób zmiany propozycji T9 – w X2-05 wyrazy można zmieniać poprzez używanie klawiszy nawigacyjnych „góra” i „dół” oraz tradycyjnie *; podczas wpisywania wyrazów wyświetlana jest od razu lista z propozycjami, co domniemam, że powoduje problem z opóźnieniem wyświetlania wpisywanego tekstu).

Bateria Ogniwo zastosowane w Nokii X2-05 ma pojemność 800 mAh. Nie jest to duża wartość, ale też telefon nie wymaga jakiś dużych zasobów energii, dzięki czemu czas pracy na pojedynczym ładowaniu jest zadowalający. Przy wykorzystywaniu podstawowych czynności (rozmowy, SMSy) oraz przy słuchaniu muzyki z odtwarzacza MP3 lub radia telefon ładowałem co 2-4 dni, w zależności od intensywności wykonywania powyższych czynności. Uważam, że jest to zadowalający wynik pracy baterii. Przy znikomym użytkowaniu telefonu spokojnie powinien wytrzymać nawet 2 tygodnie bez konieczności ładowania.

Aparat Cóż tu dużo mówić, Nokia co prawda wyposażyła ten model w aparat, ale jego rozdzielczość czyni go praktycznie bezużytecznym. Matryca oferuje przechwytywanie obrazów w rozdzielczości VGA, czyli 640×480 pikseli. Czyżby szykował się wielki powrót do ery telefonów sprzed pięciu lub więcej lat? Mimo kiepskiej rozdzielczości, zdjęcia oferują nawet akceptowalną jakość. Tylko pytanie, co można zrobić ze zdjęciami w takiej rozdzielczości? Wysłać znajomym MMSem, czy też wstawić na Facebooka? Innego zastosowania nie widzę…

Podobnie sprawa wygląda z filmami, które nagrywane są w rozdzielczości 144 x 176 pikseli (format .3GP). Chyba o jakości nagrań wideo nie muszę nic mówić. Sami oceńcie:

Przeglądarka internetowa Preinstalowana przeglądarka internetowa nie zachwyca swoją jakością i wydajnością, podobnie jak w wypadku innych standardowych przeglądarek instalowanych w tego typu telefonach. Jest to aplikacja pod nazwą „Nokia”, która miała być hitem w telefonach, ale niestety coś tutaj nie wyszło producentowi… Strony wczytują się dość wolno, a na niektórych polskie znaki są wyświetlane w bardzo dziwny sposób. Niekiedy również formatowanie tekstu nie jest zachowane, więc niestety aplikacja ta nie nadaje się do codziennego użytkowania. Polecam od razu zainstalować Operę Mini 4, która w przyjemny sposób działa na Nokii X2-05. Zyskamy dużo lepszy komfort przeglądania stron, nie wspominając o dużo szybszym wczytywaniu się treści (różnica jest naprawdę kolosalna), a też przeglądarka ta poprawnie wyświetla wszystkie strony, które zdarza mi się przeglądać w telefonie. Łączność zapewnia modem GPRS/EDGE. W tym modelu nie znajdziemy ani szybkiej łączności 3G, ani też modułu WiFi – ale tych braków nie mogę zaliczyć do wad, ponieważ trzeba nadal pamiętać, że jest to telefon ze stosunkowo niskiej półki.

Podsumowanie Nokia X2-05 to mimo wszystko dobry telefon. Widać wyraźny postęp producenta, ponieważ względem starszych modeli otrzymujemy dużo lepszą obudowę, wygodniejszą klawiaturę, lepszą jakość rozmów czy też wyższej jakości wyświetlacz, ale też nieco straciliśmy. Przede wszystkim brakowało mi klawiszy regulacji głośności dźwięku i sterowania odtwarzaczem, rozczarował mnie kiepski aparat czy też niektórzy mogą, mimo dobrej jakości dźwięku, do wad zaliczyć brak equalizera. Jednakże jest to telefon tani i uważam, że jeśli ktoś szuka telefonu za niewielkie pieniądze z wygodnymi przyciskami, dobrym wyświetlaczem i  będzie on wykorzystywany głównie do słuchania muzyki, to nowa Nokia X2-05 powinna tym oczekiwaniom podołać bez problemów.

Wady:

 • Brak korektora dźwięku
 • Aparat o rozdzielczości VGA
 • Brak dedykowanych klawiszy regulacji głośności
 • Lekkie opóźnienia przy wprowadzaniu tekstu

Zalety:

 • Dobra jakość wykonania
 • Stosunkowo niska cena
 • Dobrej jakości odtwarzacz muzyki i świetny odbiornik fal radiowych
 • Dobra bateria
 • Bardzo dobry wyświetlacz
 • Obsługa kart pamięci microSD do 32 GB
Ocena poszczególnych elementów (oceny w skali szkolnej 1-6):
 • Jakość wykonania obudowy: 5
 • Intuicyjność i wygoda obsługi: 5
 • Stabilność i szybkość interfejsu:  4
 • Wiadomości: 4
 • Jakość połączeń:  4
 • Czas pracy baterii: 4-
 • Aparat: 2
 • Odtwarzacz muzyki: 4+
 • Internet: 3
 • Stosunek ceny do jakości: 4

Średnia: 3,92 (dobry) Autor: Piotr Kowalik (kowcio)

Udostępnij

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x